https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_744af533ad2e1fdbfd039326d_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının 15-ci Plenar Sessiyasında çıxışı zamanı Azərbaycanın COP29-a uğurla sədrliyi barədə də danışıb. Onun sözlərinə görə, qlobal ictimaiyyətin yekdil dəstəyi ilə Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi edən ölkə kimi seçilməsi, COP29 çərçivəsində Azərbaycanın rəhbərliyi ilə mühüm qərarların qəbul edilməsi ölkəmizin çoxtərəfliliyə sarsılmaz sadiqliyinin zirvəsi olmuşdur.
Spiker Sahibə Qafarova Milli Məclisin Parlamentlərarası İttifaq ilə birlikdə COP29 çərçivəsində təşkil etdiyi və çoxtərəfli iqlim fəaliyyətinə parlament töhfəsini verən Parlament Konfransı barədə də məlumat verərək deyib ki, parlamentimizin çoxtərəfli əməkdaşlığa fəal cəlb olunması da bu yanaşmanın davamıdır.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_744af533ad2e1fdbfd039326d_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в своём выступлении на 15-й Пленарной сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи говорила и об успешном председательстве Азербайджана на COP29. По её словам, избрание Азербайджана принимающей у себя COP29 страной при единодушной поддержке международного сообщества, а также принятие важных решений на самой COP29 под руководством Азербайджана стали вершиной проявления непоколебимой приверженности нашей страны принципам многосторонности.
Спикер Сагиба Гафарова, кроме того, проинформировала участников сессии о Парламентской конференции, организованной Милли Меджлисом совместно с Межпарламентским Союзом в рамках COP29 и внёсшей парламентский вклад в многостороннюю климатическую деятельность. Как она заявила, активное вовлечение парламента в многостороннее сотрудничество является продолжением данного подхода.