https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_744af533ad2e1fdbfd039326d_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının 15-ci Plenar Sessiyasında çıxışı zamanı Azərbaycanın COP29-a uğurla sədrliyi barədə də danışıb. Onun sözlərinə görə, qlobal ictimaiyyətin yekdil dəstəyi ilə Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi edən ölkə kimi seçilməsi, COP29 çərçivəsində Azərbaycanın rəhbərliyi ilə mühüm qərarların qəbul edilməsi ölkəmizin çoxtərəfliliyə sarsılmaz sadiqliyinin zirvəsi olmuşdur.
Spiker Sahibə Qafarova Milli Məclisin Parlamentlərarası İttifaq ilə birlikdə COP29 çərçivəsində təşkil etdiyi və çoxtərəfli iqlim fəaliyyətinə parlament töhfəsini verən Parlament Konfransı barədə də məlumat verərək deyib ki, parlamentimizin çoxtərəfli əməkdaşlığa fəal cəlb olunması da bu yanaşmanın davamıdır.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_744af533ad2e1fdbfd039326d_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova also spoke about Azerbaijan’s successful chairmanship of the COP29 in her speech at the 15th Plenary Session of the Asian Parliamentary Assembly. She said that the choice of Azerbaijan as the COP29 host country with the unanimous support of the international community as well as the adoption of important decisions at the COP29 under Azerbaijan’s leadership had marked the pinnacle of the country’s unwavering commitment to the principles of multilateralism.
Furthermore, Speaker Sahiba Gafarova informed the session participants about the Parliamentary Conference, organised by the Milli Majlis in co-operation with the Inter-Parliamentary Union within the framework of the COP29, which contributed a parliamentary perspective to multilateral climate action. She stated that the active involvement of the parliament in multilateral cooperation is a continuation of this approach.