https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_d655189453c51d18f9d7749de_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova və Azərbaycanda rəsmi səfərdə olan Belarus Respublikası Milli Assambleyası Respublika Şurasının sədri Natalya Koçanova fevralın 18-də Heydər Əliyev Mərkəzində olublar.
Qonağa dünya memarlığının nadir incilərindən sayılan Heydər Əliyev Mərkəzi haqqında məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, Mərkəzin fəaliyyəti Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin dövlətçilik fəlsəfəsinin, azərbaycançılıq ideologiyasının və Ulu Öndərin irsinin dərindən öyrənilməsinə və tədqiq edilməsinə yönəlib. Buradakı Heydər Əliyev Muzeyində Ulu Öndərin həm sovet dövründə, həm də ölkəmizin müstəqilliyi illərində fəaliyyət konsepsiyasının müxtəlif aspektləri virtual şəkildə təqdim olunur.
Qonaqlar əvvəlcə Ulu Öndərin Azərbaycana rəhbər olduğu dövrlərdə - 1969-cu ildən 2003-cü ilə qədər xidməti istifadəsində olan avtomobillərə baxıblar. Ümummilli Liderin həm sovet hakimiyyəti dövründə, həm də müstəqillik illərində həyata keçirdiyi fəaliyyət konsepsiyasının müxtəlif dövrlərini əks etdirən eksponatlar, fotoşəkillər və multimedia zalı qonaqlarda böyük maraq doğurub.
“Azərbaycan inciləri” sərgisi ilə də tanış olan Natalya Koçanovaya bu sərgidə ölkəmizin tükənməz təbii sərvətləri, çoxəsrlik tarixi, mədəni irsi ilə bağlı nadir eksponatlar nümayiş etdirildiyi bildirilib.
Burada qədim peşələrin, o cümlədən Azərbaycan xalçaçılıq məktəbinin nadir nümunələrinin və qədim çalğı alətlərimizin orijinal şəkildə - səsli formada təqdim olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan milli geyimlərinin, qədim sikkələrin nümayiş etdirildiyi sərgiyə gələnlər burada müxtəlif dillərdə müqəddəs kitabları da görə bilərlər. Azərbaycanın qədim musiqi alətləri ilə tanışlıqdan sonra qonaq "Kukla sərgisi"nə və Azərbaycan xalçalarından ibarət "İlmələrin rəqsi" sərgisinə baxış keçirib.
Belarus Respublikası Milli Assambleyası Respublika Şurasının sədri Heydər Əliyev Mərkəzindən xoş təəssüratla ayrılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_d655189453c51d18f9d7749de_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова и находящаяся с официальным визитом в Азербайджане спикер Совета Республики Национального собрания Республики Беларусь Наталья Кочанова 18 февраля посетили Центр Гейдара Алиева.
Гостье была представлена информация о Центре Гейдара Алиева, считающемся одним из уникальных шедевров мировой архитектуры.
Как было отмечено, деятельность Центра направлена на глубокое изучение и исследование государственной философии Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, идеологии азербайджанства и наследия Великого лидера. В музее Гейдара Алиева в Центре виртуально представлены различные аспекты концепции деятельности Великого лидера – как в советский период, так и в годы независимости страны.
Гости сначала осмотрели автомобили, которые находились в служебном пользовании Общенационального лидера в период его руководства Азербайджаном с 1969 по 2003 год.
Большой интерес у гостей вызвали экспонаты, фотографии и мультимедийный зал, отражающие различные этапы концепции деятельности великого лидера в годы советской власти и в период независимости.
Наталья Кочанова также ознакомилась с выставкой «Жемчужины Азербайджана», где ей сообщили, что на ней представлены уникальные экспонаты, связанные с неисчерпаемыми природными богатствами, многовековой историей и культурным наследием страны.
Здесь было сказано, что посетители могут увидеть редкие образцы древних ремёсел, в том числе уникальные экспонаты азербайджанской школы ковроткачества, а также познакомиться с древними музыкальными инструментами, представленными в оригинальном – звуковом формате.
На выставке, где представлены национальные костюмы и древние монеты Азербайджана, гости также могли видеть священные книги на разных языках.
После знакомства с азербайджанскими музыкальными инструментами гостья осмотрела выставку «Куклы» и экспозицию азербайджанских ковров «Танец узоров».
Спикер Совета Республики Национального собрания Республики Беларусь покинула Центр Гейдара Алиева, унося с собою приятные впечатления.