https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_a47b0de7f108dc667c96c1448_o.jpg
Fevralın 18-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Belarus Milli Assambleyası Respublika Şurasının sədri Natalya Koçanovanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Əvvəlcə, Belarus Milli Assambleyası Respublika Şurasının sədri Natalya Koçanova Milli Məclisin plenar iclas zalı ilə tanış olub. Sonra iki ölkənin parlament sədrləri arasında təkbətək görüş keçirilib.
Görüşdən sonra qonaq Heydər Əliyev xatirə zalındakı eksponatlarla tanış olaraq, buradakı Xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb. Daha sonra tərəflər arasında geniş tərkibdə görüş olub.
Belarus parlamentinin sədrini ölkəmizdə salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova onun rəsmi səfərlə yanaşı, həm də Asiya Parlament Assambleyasının (APA) 15-ci plenar sessiyasında iştirak etməsini yüksək qiymətləndirib, Azərbaycan və Belarus arasında münasibətlərin səmimiliyə, etimada və dostluğa əsaslandığını diqqətə çatdırıb.
Bildirilib ki, iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasından ötən 32 il ərzində ikitərəfli əlaqələrdə fundamental ənənələr formalaşıb. Münasibətlərin inkişafında iki ölkənin dövlət başçıları arasında yüksək səviyyəli münasibətlərin mühüm rolunu vurğulayan Milli Məclisin sədri ali və yüksək səviyyədə həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlərin və imzalanan 170-dən artıq sənədin əlaqələrin daha da güclənməsinə xidmət etdiyini qeyd edib. Spiker Sahibə Qafarova ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlarda uğurlu əməkdaşlıq etməsindən, beynəlxalq platformalarda bir-birinə qarşılıqlı dəstək verməsindən məmnunluğunu ifadə edib.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında əlaqələrə mühüm töhfələr verən parlamentlərarası münasibətlərin mövcud səviyyəsindən razılıqla danışılıb. Spiker Sahibə Qafarova ötən il Belarus Respublikasına rəsmi səfərini və orada keçirdiyi görüşləri xatırlayaraq, qanunverici orqanlarımızın həm qarşılıqlı əsasda, həm də beynəlxalq parlament təşkilatlarında uğurla əməkdaşlıq etdiyini qeyd edib. O, bildirib ki, Belarus APA-da müşahidəçi statusu alarsa, bu, çoxtərəfli əməkdaşlığa öz müsbət təsirini göstərəcək. Spiker Sahibə Qafarova Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılmış Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyəti və Azərbaycanda keçirilmiş COP29 ərəfəsində bəzi qüvvələrin ölkəmizə qarşı ədalətsiz münasibəti barədə qonaqlara məlumat verib.
Görüşdə Azərbaycanda və Belarusda keçirilən seçkilərində qarşılıqlı olaraq nümayəndə heyətlərinin geniş tərkibdə müşahidəçi qismində iştirak etməsindən razılıqla danışılıb.
Ölkəmizə rəsmi səfərə və APA-nın 15-ci plenar sessiyasında iştiraka dəvətə görə təşəkkürünü bildirən Natalya Koçanova qeyd edib ki, iki ölkənin bugünkü əlaqələri illərin sınağından çıxmış qarşılıqlı münasibətlərə əsaslanır.
O, iki ölkənin iqtisadi, ticarət, mədəniyyət və digər sahələrdə əlaqələrinin yüksək səviyyədə olmasından danışaraq, bu baxımdan parlamentlərarası əlaqələrin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib. Qonaq Azərbaycanın öz suverenliyini tam bərpa etməsinin Belarusda da sevinclə qarşılandığını deyərək, ötən il və bu il həm Azərbaycanda, həm də Belarusda keçirilən seçkilərin vətəndaşlarımızın ölkə rəhbərliyinə güclü dəstəyinin ifadəsi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Natalya Koçanova Azərbaycanla münasibətlərə böyük önəm verdiklərini və bu münasibətləri daha da inkişaf etdirmək əzmində olduqlarını bildirib. Qonaq Belarusun Asiya Parlament Assambleyasında müşahidəçi statusu almağa namizədliyinə verdiyi dəstəyə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkürünü bildirib və bu təşkilat çərçivəsində müzakirə olunan məsələlərin əhəmiyyətindən danışıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_a47b0de7f108dc667c96c1448_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met on 18 February with the delegation led by Speaker of the Council of the Republic of the National Assembly of Belarus Natalya Kochanova, who are in our country on an official visit.
First, Speaker of the Council of the Republic of the National Assembly of Belarus Natalya Kochanova was shown to the plena chamber of the Milli Majlis. Then, the two states’ Speakers had a meeting tête-à-tête.
The tête-à-tête was followed by the guest’s viewing the exhibits in the Heydar Aliyev Memorial Hall and leaving a heartfelt entry in the Hall’s memorial book. That, in turn, was followed by a meeting of the parties in an expanded format.
Speaker Sahiba Gafarova said she was pleased to welcome the Speaker of the Belarusian Parliament to Azerbaijan and then praised not only her official visit but also her participation in the upcoming 15th plenary session of the Asian Parliamentary Assembly (APA). Sahiba Gafarova emphasised that the relations between Azerbaijan and Belarus had been built on sincerity, trust, and friendship.
It was said then that strong traditions of bilateral co-operation had been formed over the 32 years since the establishment of diplomatic relations between the two countries. The Speaker of the Milli Majlis underlined the crucial role of the high-level relations of the Heads of State in fostering these ties, adding that mutual visits at the highest and senior levels, along with the signing of more than 170 documents, had contributed to the further strengthening of bilateral co-operation. Speaker Sahiba Gafarova also expressed satisfaction with the successful collaboration of the two countries in international organisations and their mutual support on global platforms.
The parties spoke commandingly about the current level of the inter-parliamentary connexions, which are contributing substantially to the progress of our countries’ bilateral relations.
Speaker Sahiba Gafarova recalled her official visit to the Republic of Belarus and the discussions held during it last year before talking about the successful co-operation of the two legislative assemblies, bilaterally as well as in international parliamentary organisations. Besides, she stressed that Belarus being granted the observer status in the APA would bear well on multilateral co-operation.
Also, Speaker Sahiba Gafarova updated the guests on the activities of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement, established upon the instance of President Ilham Aliyev, and told them of certain powers’ unjust attitude to Azerbaijan ahead of the COP29.
The extensive participation of both countries’ delegations in monitoring the elections conducted in Azerbaijan and Belarus was discussed benignly at the meeting as well.
Having expressed her gratitude for the invitation to pay an official visit to Azerbaijan and join the 15th APA plenary session, Natalya Kochanova emphasised that the current relations between the two countries are based on long-standing and time-tested mutual trust.
She underscored the high level of bilateral ties in the fields of economy, trade, culture, and other areas, underlining the particular importance of inter-parliamentary cooperation in this context. The guest also expressed her joy over Azerbaijan’s full restoration of sovereignty, adding that this event was met with enthusiasm in Belarus as well. According to her, the elections held in both countries last year and this year were a demonstration of strong public support for their national leaders.
According to Natalya Kochanova, Belarus attaches great importance to the relations with Azerbaijan and strives to ensure their continued evolution.
The guest thanked the Azerbaijani side for its support to Belarus as a candidate APA observer, and stressed the importance of the organisation’s agenda under discussion.