https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_a47b0de7f108dc667c96c1448_o.jpg
Fevralın 18-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Belarus Milli Assambleyası Respublika Şurasının sədri Natalya Koçanovanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Əvvəlcə, Belarus Milli Assambleyası Respublika Şurasının sədri Natalya Koçanova Milli Məclisin plenar iclas zalı ilə tanış olub. Sonra iki ölkənin parlament sədrləri arasında təkbətək görüş keçirilib.
Görüşdən sonra qonaq Heydər Əliyev xatirə zalındakı eksponatlarla tanış olaraq, buradakı Xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb. Daha sonra tərəflər arasında geniş tərkibdə görüş olub.
Belarus parlamentinin sədrini ölkəmizdə salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova onun rəsmi səfərlə yanaşı, həm də Asiya Parlament Assambleyasının (APA) 15-ci plenar sessiyasında iştirak etməsini yüksək qiymətləndirib, Azərbaycan və Belarus arasında münasibətlərin səmimiliyə, etimada və dostluğa əsaslandığını diqqətə çatdırıb.
Bildirilib ki, iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasından ötən 32 il ərzində ikitərəfli əlaqələrdə fundamental ənənələr formalaşıb. Münasibətlərin inkişafında iki ölkənin dövlət başçıları arasında yüksək səviyyəli münasibətlərin mühüm rolunu vurğulayan Milli Məclisin sədri ali və yüksək səviyyədə həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlərin və imzalanan 170-dən artıq sənədin əlaqələrin daha da güclənməsinə xidmət etdiyini qeyd edib. Spiker Sahibə Qafarova ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlarda uğurlu əməkdaşlıq etməsindən, beynəlxalq platformalarda bir-birinə qarşılıqlı dəstək verməsindən məmnunluğunu ifadə edib.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında əlaqələrə mühüm töhfələr verən parlamentlərarası münasibətlərin mövcud səviyyəsindən razılıqla danışılıb. Spiker Sahibə Qafarova ötən il Belarus Respublikasına rəsmi səfərini və orada keçirdiyi görüşləri xatırlayaraq, qanunverici orqanlarımızın həm qarşılıqlı əsasda, həm də beynəlxalq parlament təşkilatlarında uğurla əməkdaşlıq etdiyini qeyd edib. O, bildirib ki, Belarus APA-da müşahidəçi statusu alarsa, bu, çoxtərəfli əməkdaşlığa öz müsbət təsirini göstərəcək. Spiker Sahibə Qafarova Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılmış Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyəti və Azərbaycanda keçirilmiş COP29 ərəfəsində bəzi qüvvələrin ölkəmizə qarşı ədalətsiz münasibəti barədə qonaqlara məlumat verib.
Görüşdə Azərbaycanda və Belarusda keçirilən seçkilərində qarşılıqlı olaraq nümayəndə heyətlərinin geniş tərkibdə müşahidəçi qismində iştirak etməsindən razılıqla danışılıb.
Ölkəmizə rəsmi səfərə və APA-nın 15-ci plenar sessiyasında iştiraka dəvətə görə təşəkkürünü bildirən Natalya Koçanova qeyd edib ki, iki ölkənin bugünkü əlaqələri illərin sınağından çıxmış qarşılıqlı münasibətlərə əsaslanır.
O, iki ölkənin iqtisadi, ticarət, mədəniyyət və digər sahələrdə əlaqələrinin yüksək səviyyədə olmasından danışaraq, bu baxımdan parlamentlərarası əlaqələrin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib. Qonaq Azərbaycanın öz suverenliyini tam bərpa etməsinin Belarusda da sevinclə qarşılandığını deyərək, ötən il və bu il həm Azərbaycanda, həm də Belarusda keçirilən seçkilərin vətəndaşlarımızın ölkə rəhbərliyinə güclü dəstəyinin ifadəsi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Natalya Koçanova Azərbaycanla münasibətlərə böyük önəm verdiklərini və bu münasibətləri daha da inkişaf etdirmək əzmində olduqlarını bildirib. Qonaq Belarusun Asiya Parlament Assambleyasında müşahidəçi statusu almağa namizədliyinə verdiyi dəstəyə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkürünü bildirib və bu təşkilat çərçivəsində müzakirə olunan məsələlərin əhəmiyyətindən danışıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_a47b0de7f108dc667c96c1448_o.jpg
18-го февраля спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с прибывшей в нашу страну с официальным визитом делегацией, возглавляемой спикером Совета Республики Национального собрания Беларуси Натальей Кочановой.
Вначале спикер Совета Республики Национального собрания Беларуси Наталья Кочанова ознакомилась с залом пленарных заседаний Милли Меджлиса. Затем, спикеры парламентов двух государств провели встречу с глазу на глаз.
После встречи гостья осмотрела экспонаты зала памяти Гейдара Алиева и вписала прочувствованные слова в Памятной книге зала. За этим последовала встреча сторон в расширенном составе.
Спикер Сагиба Гафарова сказала, что рада возможности приветствовать спикера парламента Беларуси в нашей стране, и высоко оценила не только её в официальный визит, но и предстоящее в 15-й пленарной сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи (АПА). Сагиба Гафарова подчеркнула, что отношения между Азербайджаном и Беларусью основаны на искренности, доверии и дружбе.
Было отмечено, что за 32 года с момента установления дипломатических отношений между двумя странами сформировались прочные традиции двустороннего сотрудничества. Спикер Милли Меджлиса подчеркнула важную роль высокоуровневых отношений между главами государств в развитии этих связей, добавив, что взаимные визиты на высшем и высоком уровнях, наряду с подписанием более 170 документов, способствуют дальнейшему укреплению двустороннего сотрудничества. Спикер Сагиба Гафарова также выразила удовлетворение успешным сотрудничеством наших стран в международных организациях и их взаимной поддержкой на международных платформах.
Стороны с одобрением коснулись текущего уровня межпарламентских отношений, вносящих существенный вклад в развитие двусторонних связей между нашими странами.
Спикер Сагиба Гафарова, упомянув свой официальный визит в Республику Беларусь в прошлом году и проведённые в его ходе встречи, отметила успешное сотрудничество законодательных собраний – как на двусторонней основе, так и в международных парламентских организациях. Она также подчеркнула, что предоставление Беларуси статуса наблюдателя в Азиатской Парламентской Ассамблее (АПА) положительно повлияет на многостороннее сотрудничество.
Кроме того, спикер Сагиба Гафарова проинформировала гостей о деятельности Парламентской сети Движения Неприсоединения, созданной по инициативе Президента Ильхама Алиева, и о несправедливом отношении некоторых сил к Азербайджану накануне проведения COP29.
На встрече с удовлетворением обсуждалось широкое участие делегаций обеих стран в качестве наблюдателей на выборах, проведённых в Азербайджане и Беларуси.
Поблагодарив за приглашение совершить официальный визит в Азербайджан и принять участие в 15-й пленарной сессии АПА, Наталья Кочанова подчеркнула, что нынешние отношения между двумя странами основаны на многолетнем и проверенном временем взаимодоверии.
Она отметила высокий уровень двусторонних связей в сферах экономики, торговли, культуры и других областях, подчеркнув особую значимость межпарламентского сотрудничества в этом контексте. Гостья также выразила радость по поводу полного восстановления суверенитета Азербайджана, добавив, что это событие было воспринято с воодушевлением и в Беларуси. По её словам, проведённые в обеих странах в прошлом и текущем году выборы стали выражением мощной поддержки гражданами своих национальных лидеров.
Как подметила Наталья Кочанова, Беларусь придаёт большое значение отношениям с Азербайджаном и стремится к их дальнейшему развитию.
Гостья выразила благодарность азербайджанской стороне за поддержку кандидатуры Беларуси на получение статуса наблюдателя в АПА и отметила важность вопросов, обсуждаемых в рамках этой организации.