https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_803b472c7b20ecfca4229f0d2_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının (APA) 15-ci plenar sessiyasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə işgüzar səfərdə olan İndoneziya Respublikası Nümayəndələr Palatasının sədri Puan Maharani ilə görüşüb.
Görüşdə APA-nın Asiya parlamentlərini birləşdirən mühüm parlament platforması olduğu qeyd edilərək, Bakının evsahibliyi ilə keçirilən 15-ci plenar sessiyada bir sıra vacib məsələlərin müzakirə olunacağı diqqətə çatdırılıb. Bu cür tədbirlərin ikitərəfli əlaqələrin müzakirəsi və genişləndirilməsi baxımından da əhəmiyyəti qeyd olunub.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Nümayəndələr Palatasının sədri Puan Maharani ilə bundan öncəki görüşlərini məmnunluqla xatırlayaraq, belə görüşlərin və qarşılıqlı səfərlərin münasibətlərimizin inkişafına töhfə verdiyini bildirib.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı kimi mühüm beynəlxalq təşkilatlarda müsbət əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstəyin mövcud olduğu vurğulanıb. Spiker Sahibə Qafarova İndoneziyanın Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsində təmsil olunduğunu və Şəbəkənin tədbirlərində iştirak etdiyini bildirib. Azərbaycanın sədrliyi ilə Parlament Şəbəkəsinin qarşısında duran vəzifələr, təşkilatın institusional inkişafı istiqamətində atılan addımlar barədə də danışılıb.
Görüşdə parlamentlərimiz arasında qarşılıqlı fəaliyyətin dövlətlərimiz arasında əlaqələrin inkişafına mühüm və müsbət təsir göstərdiyi qeyd edilərək, qanunverici orqanlarımızın Parlamentlərarası İttifaq, İƏTPA, APA kimi beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq etdiyi bildirilib. O cümlədən, hər iki ölkənin parlamentində dostluq qruplarının fəaliyyət göstərməsinin, həmçinin, deputatların qarşılıqlı səfərlərinin və sıx təmaslarının münasibətlərimizin daha da genişlənməsinə xidmət etdiyi bildirilib.
İndoneziya Nümayəndələr Palatasının sədri Puan Maharani Azərbaycanda olmaqdan məmnunluğunu bildirərək, plenar sessiyanın uğurla təşkil olunacağına inamını ifadə edib. O, dünyada mövcud olan böhranlar fonunda sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasının çox mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu, Azərbaycan və İndoneziyanının sülhpərvər dəyərlərə malik olduqlarını qeyd edib.
Söhbət zamanı spiker Sahibə Qafarova qonağa regionda mövcud olan vəziyyət, torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasından sonra Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda həyata keçirilən nəhəng yenidənqurma və bərpa işləri barədə də məlumat verib.
Görüşdə həmçinin gender məsələləri, qadınların idarəetmədə təmsilçiliyinin artırılması və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər barədə də fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_803b472c7b20ecfca4229f0d2_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Палаты представителей Республики Индонезия Пуан Махарани, находящейся в нашей стране с рабочим визитом для участия в 15-й пленарной сессии Азиатской парламентской ассамблеи (АПА).
АПА была охарактеризована на встрече как важная парламентская платформа, объединяющая парламенты Азии. Было подчёркнуто, что в ходе 15-й пленарной сессии в Баку будет рассмотрен ряд ключевых вопросов. Также было указано на значимость подобных мероприятий в смысле обсуждения и расширения двусторонних связей.
С удовлетворением вспомнив свои предыдущие встречи со спикером Палаты представителей Пуан Махарани, спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова подчеркнула, что такие встречи и взаимные визиты способствуют развитию двусторонних отношений.
Кроме того, в ходе беседы подчёркивалось продуктивное сотрудничество и взаимная поддержка наших стран в таких важных международных организациях, как Организация Объединенных Наций, Организация Исламского Сотрудничества и Движение Неприсоединения. Как отметила спикер Сагиба Гафарова, Индонезия представлена в Парламентской сети Движения Неприсоединения, учреждённой по инициативе Президента Азербайджана Ильхама Алиева, и принимает участие в мероприятиях Сети. Собеседницы также обсудили задачи, стоящие перед Парламентской Сетью под председательством Азербайджана, и предпринимаемые шаги по институциональному развитию организации.
Далее было сказано, что сотрудничество между парламентами оказывает важное положительное влияние на развитие отношений между нашими государствами. Законодательные ассамблеи наших государств взаимодействуют в рамках таких международных организаций, как Межпарламентский Союз, ПА ОИС и Азиатская Парламентская Ассамблея (АПА). Деятельность групп дружбы в парламентах обеих стран, а также взаимные визиты и тесные контакты депутатов способствуют дальнейшему расширению двусторонних связей.
Спикер Палаты представителей Индонезии Пуан Махарани выразила удовлетворение своим визитом в Азербайджан и уверенность в успешной организации пленарной сессии. Она отметила, что обеспечение мира и безопасности имеет чрезвычайно большое значение на фоне существующих мировых кризисов, и акцентировала внимание на приверженности Азербайджана и Индонезии мирным ценностям.
Спикер Сагиба Гафарова поведала гостье о текущей ситуации в регионе, а также о масштабных работах по восстановлению и реконструкции, проводимых в Карабахе и Восточном Зангезуре после освобождения наших территорий от оккупации.
Кроме того, на встрече состоялся обмен мнениями по вопросам гендерного равенства, увеличения представительства женщин в управлении, а также другим вопросам, представляющим взаимный интерес.