https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_224615513f463be6aee3ecdff_o.jpg
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Akif Marifli ilə Əlişir Nəvai adına Dövlət Akademik Böyük Teatrının direktoru Ramiz Usmanov arasında görüş olub.
Görüşün əsas məqsədi görkəmli Azərbaycan bəstəkarı, Azərbaycan milli operasının banisi, Azərbaycan dilində ilk operanın müəllifi Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik yubileyinin qeyd edilməsinə həsr olunub.
Bildirilib ki, Özbəkistanda artıq 1920-ci illərin əvvəllərindən Üzeyir Hacıbəylinin “Arşın mal alan”, “Leyli və Məcnun” və s. əsərləri əsasında milli musiqi əsərləri yaradılmağa başlanmış, bununla əlaqədar Özbəkistanda peşəkar teatrın yaranması və inkişafında, Özbəkistan professional musiqi sənətinin formalaşmasımda, kadrların yetişməsində Üzeyir Hacıbəyli yaradıcılığı xüsusi rol oynamışdır.
Görüşdə qeyd olunub ki, Üzeyir Hacıbəylini əminliklə Şərq musiqi sənəti tarixinin əsas simalarından birisidir və onun irsinə təkcə operalar deyil, həm də komediyalar, kamera orkestri üçün əsərlər və bütün dünyada tanınmış bir çox digər şah əsərləri daxildir.
Sonda Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təklifi ilə Azərbaycan və Özbəkistan incəsənət ustalarının iştirakı ilə xalqlarımız arasında mədəni mübadilənin və dostluğun rəmzinə, eləcə də Üzeyir Hacıbəylinin yaradıcılığına ehtiram əlaməti olacaq birgə konsertin keçirilməsi qərara alınıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_224615513f463be6aee3ecdff_o.jpg
Состоялась встреча между директором Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане Акифом Марифли и директором Государственного академического Большого театра имени Алишера Навои Рамиз Усмановым.
Основная цель встречи была посвящена празднованию 140-летия Узеира Гаджибейли — выдающегося азербайджанского композитора, основоположника азербайджанской национальной оперы, автора первой оперы на азербайджанском языке.
Было отмечено что национальные музыкальные пьесы в Узбекистане стали создаваться уже в начале 1920-х годов, которые опирались на произведения «Аршин мал алан», «Лейли и Меджнун» Узеира Гаджибекова, в связи с чем была подчёркнута роль Узеира Гаджибекова в зарождении и развитии профессионального театра в Узбекистане и в воспитании для Узбекистана художественных кадров.
На встрече было отмечено что Узеир Гаджибекова одна из ключевых фигур в истории музыкального искусства Азербайджана, наследие которого включает не только оперы, но и комедии, произведения для камерного оркестра и множество других шедевров, которые завоевали признание по всему миру.
В ходе встречи по предложению Азербайджанского Культурного Центра было принято решение о проведении совместного концерта, с участием азербайджанских и узбекских артистов, которое станет символом культурного обмена и дружбы между нашими народами, а также данью уважения к творчеству Узеира Гаджибекова.