“AzerGold” QSC-də ölkə ərazində qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarından istifadə sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı aidiyyəti dövlət qurumları və sahibkarlıq subyektlərinin iştirakı ilə seminar keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarından istifadə sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi haqqında 23 dekabr 2024-cü il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq təşkil edilmiş seminarda bu sahədə mövcud vəziyyətin öyrənilməsi məqsədilə aparılmış bir aylıq operativ təhlillərin ilkin nəticələri açıqlanıb.
“AzerGold” QSC-nin prosesə cəlb etdiyi beynəlxalq nüfuzlu “Boston Consulting Group” məsləhətçi şirkəti tərəfindən hazırlanan hesabatda qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarından istifadə sahəsində mövcud vəziyyət və perspektivlər, mütərəqqi beynəlxalq təcrübə və standartlar, ekoloji norma və tələblər əsasında idarəetmənin təkmiləşdirilməsi, bazar iştirakçılarının qarşılaşdıqları problemlərlə bağlı təhlillər müzakirəyə çıxarılıb.
Daha sonra maraqlı tərəflərin çıxışları dinlənilib, mövzu ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb, sahibkarların təklifləri dinlənilib, suallar cavablandırılıb. Qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarının istismarı üzrə ixtisaslaşmış bazar iştirakçıları ilə intensiv görüşlərin davam etdiriləcəyi, təkliflərin təhlil olunacağı vurğulanıb.
Xatırladaq ki, Prezident İlham Əliyevin imzaladığı Sərəncama əsasən, “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinə nüfuzlu beynəlxalq məsləhətçi şirkətləri cəlb etməklə qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarının istismarı sahəsində mövcud vəziyyətin təhlil edilməsi, müvafiq bazarın öyrənilməsi və aparılacaq təhlillərin nəticəsindən asılı olaraq bu sahədə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərini dörd ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim edilməsi tapşırılıb.
Eyni zamanda QSC beynəlxalq standartlar nəzərə alınmaqla, yerli standartların təkmilləşdirilməsi üçün təkliflərini altı ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim etməli, bu Sərəncamdan irəli gələn digər məsələlərin həlli üçün zəruri tədbirlər görməlidir.

"AzerGold" провел семинар по месторождениям нерудных полезных ископаемых "AzerGold" провел семинар по месторождениям нерудных полезных ископаемых
В ЗАО "AzerGold" состоялся семинар с участием соответствующих государственных структур и субъектов предпринимательства по совершенствованию управления в сфере использования месторождений нерудных полезных ископаемых на территории страны.
На семинаре, организованном в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 23 декабря 2024 года “О совершенствовании управления в области использования месторождений нерудных полезных ископаемых”, были обнародованы предварительные результаты месячного оперативного анализа, проведенного с целью изучения текущей ситуации в этой области.
В отчете, подготовленном международной консалтинговой компанией Boston Consulting Group, привлеченной к процессу ЗАО "AzerGold", были рассмотрены текущая ситуация и перспективы в области использования месторождений нерудных полезных ископаемых, совершенствование управления на основе передового международного опыта и стандартов, экологических норм и требований, анализ проблем, с которыми сталкиваются участники рынка.
Затем были заслушаны выступления заинтересованных сторон, проведен широкий обмен мнениями по теме, заслушаны предложения предпринимателей, даны ответы на вопросы. Было подчеркнуто, что будут продолжены интенсивные встречи с участниками рынка, специализирующимися на разработке месторождений нерудных полезных ископаемых, будет проведен анализ предложений.
Напомним, что согласно Распоряжению, подписанному Президентом Ильхамом Алиевым, Закрытому Акционерному Обществу “AzerGold” поручено провести анализ текущей ситуации в сфере эксплуатации месторождений нерудных полезных ископаемых с привлечением авторитетных международных консалтинговых компаний, изучить соответствующий рынок и в зависимости от результатов проводимых анализов в течение четырех месяцев подготовить предложения по совершенствованию управления в этой сфере и представить их Президенту Азербайджанской Республики.
В то же время, ЗАО должно в течение шести месяцев подготовить предложения по совершенствованию местных стандартов с учетом международных стандартов и представить их в Кабинет Министров Азербайджанской Республики, а также принять необходимые меры по решению других вопросов, вытекающих из данного Распоряжения.