Ötən il BDU-nun Tarix fakültəsinin ixtisaslarına keçid balları artıb
Ötən il BDU-nun Tarix fakültəsinin ixtisaslarına keçid balları artıb Ötən il BDU-nun Tarix fakültəsinin ixtisaslarına keçid balları artıb
2024/2025-ci tədris ilində Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tarix fakültəsində bakalavriat səviyyəsinə 486 tələbə qəbul edilib, qəbul planı 93% dolub. Qəbul olunan tələbələrdən 4-ü 600-dən yüksək bal toplayıb. Bu tələbələr “Tarix” və “Tarix müəllimliyi” ixtisaslarına qəbul olunublar. Son üç ildə “Tarix”, “Tarix müəllimliyi”, “Regionşünaslıq” ixtisaslarında keçid ballarında artım müşahidə edilib.
Fakültədə 18 professor, 50 dosent, 39 müəllim və baş müəllim olmaqla ümumilikdə 142 əməkdaş fəaliyyət göstərir. Onlardan 21-i tarix üzrə elmlər doktoru, 77-si isə tarix üzrə fəlsəfə doktorudur.
2024-cü ildə fakültə tərəfindən 16 dərslik, 24 proqram, 11 monoqrafiya nəşr olunub, 200 elmi məqalə (156-sı respublika daxilində, 44-ü isə xarici jurnallarda, o cümlədən 6-sı “Web of Science” və “Scopus” bazasında) çap edilib. Tarix fakültəsi ötən il 5 elmi konfrans təşkil edib, onlardan 2-si beynəlxalq, 3-ü isə respublika səviyyəli olub.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_f68e152674d60219759fc8ae8_o.jpg
В 2024/2025 учебном году на программу бакалавриата исторического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) принято 486 студентов, план приема выполнен на 93%. Из принятых студентов 4 набрали более 600 баллов. За последние три года наблюдается рост проходных баллов по специальностям «История», «Преподавание истории» и «Регионоведение».
На факультете работают 142 сотрудника, в том числе 18 профессоров, 50 доцентов, 39 преподавателей и старших преподавателей. 21 из них являются докторами наук по истории, а 77 — докторами философии по истории.
В 2024 году сотрудниками факультета опубликовано 16 учебников, 24 программы, 11 монографий и 200 научных статей (в том числе 6 в базах данных Web of Science и Scopus).
В прошлом году факультет организовал 5 конференций, 2 из которых были международными и 3 — республиканскими.