https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_2cff190f9e2c4e9f6f277110d_o.jpg
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi ilə Daşkənd Dövlət Şərqşünaslıq Universitetinin rəhbərləri arasında görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan universitetin rektoru Gülçöhrə Rixsiyeva iki təşkilat arasında çoxillik səmərəli əməkdaşlıqdan, iki dövlət arasında münasibətlərin möhkəmləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən birgə layihələrdən danışıb. Tələbələrin Azərbaycan mədəniyyətinə və ədəbiyyatına marağından danışan rektor Şərqşünaslıq Universitetində Azərbaycan dilinin tədrisini uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb, bu layihənin həyata keçirilməsinə görə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinə təşəkkürünü bildirib.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Akif Marifli səmimi qəbula görə təşəkkür edərək rektorun sözlərinə əlavə edib ki, Azərbaycan dili təkcə ünsiyyət vasitəsi kimi deyil, həm də Azərbaycan xalqının mədəni və tarixi irsinin daşıyıcısıdır və Mədəniyyət Mərkəzi bu layihəni bundan sonra da davam etdirməyə, Universitetdə yaradılmış Heydər Əliyev adına Azərbaycanşünaslıq Mərkəzini daim müxtəlif zəruri nəşrlərlə doldurmağa hazırdır.
Görüş nəticəsində Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən iki ölkənin bakalavr, magistr və doktorantura tələbələrinin qardaş ölkəyə həsr olunmuş mövzularda dissertasiyaların və elmi layihələrin yazılması, tələbə mübadiləsi, birgə kitabların nəşri ilə bağlı irəli sürülən təkliflər Şərqşünaslıq Universiteti rəhbəriyyəti tərəfindən müsbət qarşılanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_2cff190f9e2c4e9f6f277110d_o.jpg
Между руководствами Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане и Ташкентского государственного университета востоковедения состоялась встреча.
Поприветствовавшая гостей ректор университета Гульчехра Рихсиева отметила о многолетнем плодотворном сотрудничестве между двумя организациями, о проводимых совместных проектах нацеленных на укрепление отношений между двумя государствами. Говоря об интересе студентов к культуре и литературе Азербайджана, ректор подчеркнула об успешно продолжающихся занятиях азербайджанского языка в университете Востоковедения, поблагодарив за реализацию данного проекта Азербайджанский Культурный Центр.
Директор Азербайджанского Культурного Центра Акиф Марифли поблагодарив за теплым приём добавил к словам ректора, что азербайджанский язык не только служит средством общения, но и является носителем культурного и исторического наследия азербайджанского народа и Культурный Центр готов и в дальнейшем продолжать данный проект, на постоянной основе пополнять различными необходимыми изданиями созданный в Университете Центр азербайджановедения имени Гейдара Алиева.
В итоге встречи Азербайджанским Культурным Центром были выдвинуты предложения об издании совместных книг, написании студентами бакалавриата, магистратуры и докторантуры двух стран диссертаций на темы, посвящённые братской стране, а также написание научных проектов, обмен студентами, которые были положительно встречены руководством Университета Востоковедения.