https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_c628f2d1ad2df580d36ca63ca_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) “Kosmik Fəzanın Sülh Məqsədləri üçün İstifadəsi üzrə Komitəsi”nin (KFSMİK) Elm və Texnika Altkomitəsinin (The Scientific and Technical Subcommittee of the United Nations Committee on the Peaceful Uses of Outer Space – COPUOS) 62-ci sessiyasında iştirak edib.
Vyana şəhərində keçirilən sessiya çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri, rektor Elçin Babayev bir neçə ikitərəfli və çoxtərəfli görüşlərdə iştirak edərək, BDU-nun elmi tədqiqatlar sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığını genişləndirmək istiqamətində müzakirələr aparıb. Görüşlər zamanı Universitetin müxtəlif elm sahələrində həyata keçirdiyi layihələr, potensial əməkdaşlıq imkanları və birgə tədqiqat proqramları ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
BMT-nin adıçəkilən Elm və Texnika Altkomitəsinin sessiyası qlobal kosmik siyasətin formalaşdırılması, yeni elmi və texnoloji nailiyyətlərin paylaşılması və ölkələr arasında əməkdaşlığın inkişafı baxımından mühüm platforma hesab edilir.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_c628f2d1ad2df580d36ca63ca_o.jpg
Делегация во главе с ректором Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчином Бабаевым приняла участие в 62-й сессии подкомитета по науке и технике Комитета ООН по использованию космического пространства в мирных целях (United Nations Committee on the Peaceful Uses of Outer Space – COPUOS).
На заседании, состоявшемся в Вене, ректор Эльчин Бабаев принял участие в ряде двусторонних и многосторонних встреч и провел дискуссии, направленные на расширение международного сотрудничества БГУ в сфере научных исследований. В ходе встреч состоялся обмен мнениями о проектах, реализуемых университетом, потенциальных возможностях интеграции и совместных исследовательских программах.
Сессия вышеупомянутого подкомитета считается важной площадкой для формирования глобальной космической политики, обмена новыми научно-техническими достижениями и сотрудничества между странами.