https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_a6e9a17442e2b6de812f6d594_o.jpg
BDU-nun ölkə üzrə beynəlxalq bazalarda indekslənən ilk və yeganə tələbə jurnalı ABŞ-nin Kaliforniya Universitetinin Berkeley kitabxanasının fonduna daxil edilib
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Hüquq fakültəsinin Tələbə Elmi Cəmiyyəti tərəfindən nəşr olunan “Baku State University Law Review” jurnalı ABŞ-nin Kaliforniya Universitetinin Berkeley kitabxanasının fonduna daxil edilib:
400-dən çox dildə 14 milyondan çox kitab, jurnal və s. fonduna malik olan Berkeley kitabxana sistemi 49,000 m2 ərazini əhatə edir və dünyanın ən böyük kitabxana komplekslərindən biri hesab olunur.
Qeyd edək ki, 2014-cü ildən başlayaraq nəşr olunan jurnal 2019-cu ildən etibarən “Scopus” bazasında idekslənir. “Baku State University Law Review” jurnalı ölkə üzrə “Scopus” bazasında indekslənən ilk və yeganə tələbə jurnalıdır. Hüquqi yazı və hüquqi düşünmə bacarıqlarını inkişaf etdirmək üçün tələbələri akademik tədqiqat aparmağa həvəsləndirmək və bunu ədalətli rəqabətə çevirmək jurnalın əsas məqsədlərindəndir.
“Baku State University Law Review” jurnalında BDU-nun, eləcə də ölkəmizin və dünyanın müxtəlif ali təhsil müəssisələrinin tələbələrinin hüquq elminin müxtəlif istiqamətləri üzrə elmi əsərləri dərc olunur. Jurnala məqalələrin göndərilməsi üçün onlayn məqalə göndərmə sistemi mövcuddur və bütün məqalələrə açıq giriş təşkil edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_a6e9a17442e2b6de812f6d594_o.jpg
Журнал «Baku State University Law Review», издаваемый Студенческим научным обществом юридического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), включен в фонд библиотеки Калифорнийского университета в Беркли:
Библиотечная система Калифорнийского университета в Беркли имеет территорию 49 000 м2, ее фонд составляет более 14 миллионов книг, журналов и т. д. на более чем 400 языках, и считается одним из крупнейших библиотечных комплексов мира.
Отметим, что «Baku State University Law Review», издаваемый с 2014 года, с 2019 года индексируется в базе данных Scopus. Журнал является первым и единственным студенческим журналом в стране, индексированным в базе Scopus. Одной из основных целей журнала является поощрение студентов к проведению исследований для развития навыков юридического письма и юридического мышления, а также превращение этого в конкуренцию. Издание публикует юридические труды студентов БГУ, а также вузов страны и мира.