https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_cad1996f024c8291052ac5cbb_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunmuş “Qalib Azərbaycan gəncliyi: Yeni çağırışlar və hədəflər” mövzusunda panel müzakirələr keçirilib.
Tədbirin moderatoru, BDU-nun Humanitar məsələlər və gənclər siyasəti şöbəsinin müdiri Ramin Səmədov yarandığı gündən ölkəmizin həyatında misilsiz xidmətlər göstərən Bakı Dövlət Universitetinin əsas missiyasının elm və tədris fəaliyyəti ilə yanaşı, dövlətçiliyin daha da möhkəmləndirilməsinə, milli şüur və düşüncə tərzinin formalaşmasına önəmli töhfələr verən yüksəkixtisaslı mütəxəssis-gənclər yetişdirmək olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, “Qalib Azərbaycan gəncliyi: Yeni çağırışlar və hədəflər” mövzusunda təşkil edilən panel müzakirələr post-müharibə dövründən sonra qalib dövlətin qalib gənclərinin qarşısında dayanan əsas hədəflərə həsr olunub.
Elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli qlobal aləmdə yeni sistemin yaradılmasına ehtiyac duyulduğunu və bu məsələdə innovativ, ağıllı, müasir düşüncəyə malik gənclərə ehtiyacın olduğunu deyib. O qeyd edib ki, ərazi bütövlüyünü təmin edən və quruculuq prosesinə start verən Azərbaycanda bütün pillələr üzrə təhsilinin keyfiyyətinin artırılması istiqamətində məqsədli işlər görülür. Bu sahədə ali təhsil müəssisələri əsas rol oynayır, çünki universitetlər birbaşa əmək bazarı üçün kadr hazırlayır. Bununla bərabər, gənclərin elm sahələrinə marağının artırılması da çox vacibdir. Elmin iqtisadiyyata transferi bunu zəruri edir.
BP-nin Yaxın Şərq və Xəzər regionunda xarici əlaqələr və kommunikasiya üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli bildirib ki, Azərbaycan son 30 il ərzində böyük inkişaf yolu qət edib. Bu inkişaf gənclər üçün yeni imkanlar açır. Modernləşmə dövründə gənclər arasında rəqabətliliyin artması özlüyündə yeni bir mərhələyə təkan verir. Bütün bunlara görə tələbə-gənclər təhsil aldıqları ixtisası ən mükəmməl səviyyədə mənimsəməlidirlər.
“Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin layihələr və könüllülərlə iş şöbəsinin müdiri Adilə Əliyeva əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan dövlət gənclər siyasətinin tərkib hissəsi olan könüllülük hərəkatının hazırda ölkəmizdə uğurla icra edildiyini vurğulayıb. O bildirib ki, 2020-ci ilin Azərbaycanda “Könüllülər ili” elan edilməsi yeni təşkilatların, həmçinin dövlət strukturlarının tərkiblərində könüllü qruplarının yaradılmasına və bunun kütləviləşməsinə təkan verdi. Əmək bazarında təhsil ilə bərabər, təcrübə də əsas götürülür, bu baxımdan könüllülük fəaliyyəti ən yaxşı nümunədir. O, Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) BDU-nun 500-dən çox tələbəsinin könüllü kimi fəaliyyətinin yüksək göstərici olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycan Gənclər Fondunun Gənclər təşkilatları ilə iş şöbəsinin müdiri Orduxan Qəhrəmanzadə Fondun fəaliyyət istiqamətlərindən və gənclər üçün yaratdığı geniş imkanlardan danışıb. Qeyd edib ki, gənclərin fəaliyyətlərinin stimullaşdırılması, təşkilatlara dəstəyin göstərilməsini əsas götürən Fond ölkədə gənclər siyasətinin mühüm tərkib hissəsinə çevrilib.
Gənclərin İnkişaf və Karyera Mərkəzinin Baş direktoru Azər Əliyev gənclərin fəaliyyət və təşəbbüslərinin dövlət tərəfindən kütləvi dəstəkləndiyini deyib. Qeyd edib ki, dövlətin bu yöndə həyata keçirdiyi siyasət çox uğurludur və artıq bu uğurların nəticələri gənclərin həyat və fəaliyyətində açıq-aşkar nəzərə çarpmaqdadır.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_cad1996f024c8291052ac5cbb_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась панельная дискуссия на тему «Молодежь победителя - Азербайджана: новые вызовы и цели»
Модератор мероприятия, заведующий отделом гуманитарных вопросов и молодежной политики БГУ Рамин Самедов отметил, что основной миссией Бакинского государственного университета, помимо научной и образовательной деятельности, является подготовка молодых специалистов, которые вносят вклад в укрепление государственности и формирования национального сознания и мышления. Он сообщил, что панельные дискуссии посвящены основным целям, стоящим перед молодежью-победителем государства-победителя.
Советник министра науки и образования Ниджат Мамедли заявил, что в глобальном мире необходимо создать новую систему и что в этой связи необходимы инновационные, умные и современно мыслящие молодые люди. Он отметил, что в Азербайджане ведется целенаправленная работа по повышению качества образования. Ключевую роль в этой сфере играют высшие учебные заведения, поскольку университеты напрямую готовят кадры для рынка труда. В то же время очень важно повышать интерес молодежи к научным направлениям. Трансфер науки в экономику делает это необходимым.
Вице-президент BP Бахтияр Асланбейли заявил, что за последние 30 лет Азербайджан проделал большой путь развития. Это развитие открывает новые возможности для молодежи. Рост конкурентоспособности молодежи в эпоху модернизации сам по себе порождает новый этап. Потому молодые люди должны овладеть своими специальностями на самом совершенном уровне.
Руководитель отдела Общественного объединения «Региональное развитие» Адила Алиева подчеркнула, что в настоящее время в нашей стране успешно реализуется волонтерское движение, являющееся неотъемлемой частью государственной молодежной политики. Она сказала, что волонтерская деятельность более 500 студентов БГУ на 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (КС-29) является высоким показателем.
Руководитель отдела Фонда молодежи Ордухан Гахраманзаде рассказал о направлениях деятельности фонда и возможностях, которые он создает для молодежи. Он отметил, что Фонд, деятельность которого направлена на стимулирование молодежной активности и оказание поддержки организациям, стал важной частью молодежной политики.
Генеральный директор Центра развития и карьеры молодежи Азер Алиев отметил, что деятельность и инициативы молодежи широко поддерживаются государством.