https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_5b9e85b147b258fc9a334c72f_o.jpg
Nəzərinizə çatdırırıq ki, sosial şəbəkələrdə “Azercell Telekom” MMC adından saxta paylaşımlar edilərək dəyərindən aşağı qiymətə müxtəlif internet paketləri, tariflər və s. xidmətlər təklif olunur. Saxta təkliflərdən yararlanmaq üçün abunəçilərdən bank kartı məlumatlarının daxil edilməsi tələb edilir, nəticədə həmin məlumatlar ələ keçirilir və istifadəçilər maliyyə itkiləri ilə qarşılaşırlar. Bildiririk ki, qeyd olunan halların “Azercell” ilə heç bir əlaqəsi yoxdur və bu cür hadisələrlə qarşılaşdığınız halda hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət etməyi tövsiyə edirik.
Qeyd edilənləri nəzərə alaraq “Azercell Telekom” MMC abunəçilərini aşağıdakı təhlükəsizlik qaydalarına riayət etməyə çağırır:
- Qeyri-rəsmi səhifələrdə yerləşdirilən təkliflərə diqqətlə yanaşın;
- Saytlarda bank kartı məlumatlarını daxil etməzdən əvvəl saytın və ünvanın “Azercell”ə aid olmasını/rəsmi sayt olduğunu yoxlayın;
- Naməlum şəxslərdən gələn zəng və ya SMS-lər əsasında ödənişlər etməyin;
- “Azercell” adından gələn zənglərə diqqətlə yanaşın və şübhəli hallarda məlumatları dəqiqləşdirin;
- Etibar etmədiyiniz mənbələrlə şəxsiyyət vəsiqənizin məlumatlarını paylaşmayın;
- Şübhəli məzmunlu internet saytlara daxil olmayın, orada keçirilən müxtəlif oyun, müsabiqə, yarış, həvəsləndirici vədlər verən digər təkliflərdən istifadə etməyin;
- SMS və ya “WhatsApp” mesajlarında göndərilən şübhəli linklərə keçid etməyin;
- Etibar doğurmayan internet resurslarından istifadə etməyin;
- Naməlum şəxslər tərəfindən edilən saxta nömrə, xidmət təklifləri və məlumat sorğularına qarşı diqqətli olun.
“Azercell” öz abunəçilərinin məlumat təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə rəsmi kanallardan və səhifələrdən istifadəni tövsiyə edir:

https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_5b9e85b147b258fc9a334c72f_o.jpg
ООО Azercell Telecom сообщает, что в социальных сетях от имени компании публикуются фейковые сообщения, предлагающие различные услуги, интернет-пакеты, тарифы и т.д. по ценам, ниже официальных. Абонентов, желающих воспользоваться подобными предложениями, просят ввести данные своих банковских карт, что может привести к их использованию не по назначению и финансовым потерям.
Просим принять во внимание, что подобные случаи не имеют никакого отношения к компании Azercell. В случае столкновения с такими инцидентами настоятельно рекомендуем обратиться в правоохранительные органы.
Azercell призывает своих абонентов соблюдать следующие правила безопасности, чтобы избежать случаев мошенничества в будущем:
∙ Избегайте предложений, размещенных на неофициальных страницах;
∙ Перед вводом данных банковской карты на сайтах убедитесь, что используемый сайт и URL-адрес принадлежат Azercell и являются официальными;
∙ Не совершайте платежи на основании звонков или SMS от неизвестных лиц;
∙ Проверяйте достоверность информации, поступающей от имени Azercell, особенно в подозрительных случаях;
∙ Не делитесь своими паспортными данными с лицами, которым не доверяете;
∙ Не посещайте подозрительные сайты и не участвуйте в сомнительных конкурсах или играх, предлагаемых на таких платформах.
∙ Не переходите по подозрительным ссылкам, отправленным через SMS или WhatsApp;
∙ Используйте только проверенные и надежные интернет-ресурсы.
∙ С осторожностью относитесь к подозрительным предложениям услуг, номеров или запросам данных от неизвестных лиц.
Azercell рекомендует использовать исключительно официальные каналы и страницы для обеспечения безопасности данных своих абонентов: