https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_42bce93a37f91b1a034d4fc4f_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU), Mədəniyyət Nazirliyi, Mətbuat Şurası və “Qızılbaş” Gəncləri Maarifləndirmə İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Fotojurnalistikaya Dəstək Proqramı” çərçivəsində “Fotojurnalistika sənətinin yaradıcı sənaye obyekti kimi kommersiyalaşdırılmasına dəstək” mövzusunda təlimlər keçirilir.
Proqramın açılış mərasimində çıxış edən BDU-nun Jurnalistika fakültəsinin dekanı, dosent Vüqar Əliyev, sosial məsələlər və tələbələrlə iş üzrə dekan müavini Samir Xalidoğlu və Azərbaycan Mətbuat Şurası İdarə Heyətinin üzvü Aqil Ələsgər fotojurnalistika təlimlərinin gənc jurnalistlərin praktiki biliklərə yiyələnmələri baxımından böyük rola sahib olduğunu bildiriblər. Qeyd ediblər ki, hazırda həyatın ayrılmaz parçasına çevrilən texnologiyaları öyrənmək və tətbiq etmək media məhsulunun keyfiyyətini daha da artırır.
Azərbaycanda gənc fotojurnalistlərin və bu sahədə çalışmaq istəyən tələbələrin yaradıcılıqlarını inkişaf etdirmək məqsədilə keçirilən təlimlər milli mətbuatımızın 150 illik yubileyinə həsr olunub. Layihə fotojurnalistlərin və tələbələrin işlərini rəqəmsal platformalarda yaymaq və satmaq üçün imkanlar yaratmağı, həmçinin yerli və beynəlxalq əməkdaşlığı da təşviq edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_42bce93a37f91b1a034d4fc4f_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) при совместной организации вуза, Министерства культуры, Совета по прессе и Общественного объединения просвещения молодежи «Гызылбаш» проводятся тренинги на тему «Поддержка коммерциализации фотожурналистики как объекта креативной индустрии». Тренинги проводятся в рамках «Программы поддержки фотожурналистики».
Выступая на церемонии открытия, декан факультета журналистики БГУ Вугар Алиев, заместитель декана Самир Халидоглу и член правления Совета прессы Азербайджана Агиль Алескер отметили, что тренинги играют важную роль в помощи молодым журналистам в приобретении практических знаний. Ораторы отметили, что изучение и применение технологий еще больше повышает качество медиапродукции.
Тренинги, проводимые с целью развития творческих способностей молодых фотожурналистов и студентов, желающих работать в этой сфере, приурочены к 150-летию прессы страны. Проект создает возможности для фотожурналистов и студентов распространять и продавать свои работы на цифровых платформах, а также поощряет местное и международное сотрудничество.