https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_d2ff2c4640a346bf8e6b2f135_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış “SİMA İmza” mobil tətbiqinin yüklənmə sayı 3 milyonu ötüb. Son beş ayda tətbiqin endirilməsi 1 milyondan çox artaraq bu göstəriciyə çatıb.
2022-ci ildə istifadəyə verilmiş “SİMA İmza” bu müddətdə əhatə dairəsini xeyli genişləndirib. Hazırda yeni nəsil rəqəmsal imzanın tərəfdaşlarının sayı 70-ə yaxındır. Təkcə “digital.login” vahid giriş sistemi üzərindən 150-dən çox hökumət portalına “SİMA İmza” ilə giriş təmin edilib. Bundan başqa 40-a yaxın maliyyə qurumu (o cümlədən 10 bank) SİMA rəqəmsal imza vasitəsilə müxtəlif xidmətlərini rəqəmsallaşdırıb.
“SİMA İmza” tətbiqi yaradılandan sonra vətəndaşların və qurumların elektron imza əldə etməsi üçün xidmət mərkəzlərindən asılılığa son qoyulub. İnternetə çıxış olan istənilən yerdə, istənilən vaxt smartfon vasitəsilə yeni nəsil rəqəmsal imzanın əldə olunması mümkündür. Bunun üçün sadəcə “SİMA İmza” tətbiqini smartfona yükləyib qeydiyyatdan keçmək kifayətdir. Tətbiq vətəndaşlar üçün ödənişsizdir.
SİMA rəqəmsal imza ölkənin rəqəmsal transformasiyasını sürətləndirir, dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində həm vətəndaş məmnuniyyətinin yüksəldilməsinə, həm də şəxslərin rəqəmsal hökumət konseptindəki rolunun aktivləşməsinə təkan verir. Belə ki, rəqəmsal imzanın imkanları vaxta və xərcə qənaət imkanı yaradır. Fiziki müraciətlərin qəbulu üçün əlavə işçi və kağız sənədlər saxlamağa ehtiyac qalmır. Uzun və yorucu növbə prosesləri aradan qalxır.
“SİMA İmza” tətbiqində süni zəka və biometrik eyniləşdirmənin tətbiqi elektron imza sektorunda etibarlılıq amilini yüksək səviyyəyə çatdırır. Üztanıma texnologiyası sayəsində elektron imzalardan sui-istifadə hallarının qarşısı alınır. SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə bağlı daha ətraflı məlumatı sima.az saytından və “157” Zəng mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə etmək olar.

https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_d2ff2c4640a346bf8e6b2f135_o.jpg
The "SİMA İmza" mobile application, developed by "AzInTelecom" LLC, operating under the Ministry of Digital Development and Transportation, has surpassed 3 million downloads, with over 1 million added in the past five months. Launched in 2022, the app has rapidly expanded its reach and approximately 70 partnerships were established.
Through the unified "digital.login" access system, "SİMA İmza" provides access to more than 150 government portals. Additionally, nearly 40 financial institutions, including 10 banks, have digitized various services using this next-generation digital signature.
With this application, individuals and organizations no longer depend on customer service centers to obtain electronic signatures. Users can acquire a digital signature anytime, anywhere, using a smartphone with internet access. To take advantage of the digital solution, users simply need to download the app and complete the registration process. The app is completely free for citizens.
The SİMA digital signature is playing an important role in boosting the country's digital transformation by improving user experience and fostering greater engagement within the digital government framework and public-private partnerships. "SİMA İmza" offers considerable time and cost savings. It reduces dependence on additional staff and paper storage to manage physical applications. Lengthy and exhausting queue processes are also resolved.
Integrating artificial intelligence and biometric identification into the application significantly enhances the reliability of electronic signatures. Facial recognition technology ensures security by preventing fraud cases. For more information on this next-generation digital signature, visit www.sima.az or contact the Call Center at 157.