https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_d2ff2c4640a346bf8e6b2f135_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış “SİMA İmza” mobil tətbiqinin yüklənmə sayı 3 milyonu ötüb. Son beş ayda tətbiqin endirilməsi 1 milyondan çox artaraq bu göstəriciyə çatıb.
2022-ci ildə istifadəyə verilmiş “SİMA İmza” bu müddətdə əhatə dairəsini xeyli genişləndirib. Hazırda yeni nəsil rəqəmsal imzanın tərəfdaşlarının sayı 70-ə yaxındır. Təkcə “digital.login” vahid giriş sistemi üzərindən 150-dən çox hökumət portalına “SİMA İmza” ilə giriş təmin edilib. Bundan başqa 40-a yaxın maliyyə qurumu (o cümlədən 10 bank) SİMA rəqəmsal imza vasitəsilə müxtəlif xidmətlərini rəqəmsallaşdırıb.
“SİMA İmza” tətbiqi yaradılandan sonra vətəndaşların və qurumların elektron imza əldə etməsi üçün xidmət mərkəzlərindən asılılığa son qoyulub. İnternetə çıxış olan istənilən yerdə, istənilən vaxt smartfon vasitəsilə yeni nəsil rəqəmsal imzanın əldə olunması mümkündür. Bunun üçün sadəcə “SİMA İmza” tətbiqini smartfona yükləyib qeydiyyatdan keçmək kifayətdir. Tətbiq vətəndaşlar üçün ödənişsizdir.
SİMA rəqəmsal imza ölkənin rəqəmsal transformasiyasını sürətləndirir, dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində həm vətəndaş məmnuniyyətinin yüksəldilməsinə, həm də şəxslərin rəqəmsal hökumət konseptindəki rolunun aktivləşməsinə təkan verir. Belə ki, rəqəmsal imzanın imkanları vaxta və xərcə qənaət imkanı yaradır. Fiziki müraciətlərin qəbulu üçün əlavə işçi və kağız sənədlər saxlamağa ehtiyac qalmır. Uzun və yorucu növbə prosesləri aradan qalxır.
“SİMA İmza” tətbiqində süni zəka və biometrik eyniləşdirmənin tətbiqi elektron imza sektorunda etibarlılıq amilini yüksək səviyyəyə çatdırır. Üztanıma texnologiyası sayəsində elektron imzalardan sui-istifadə hallarının qarşısı alınır. SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə bağlı daha ətraflı məlumatı sima.az saytından və “157” Zəng mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə etmək olar.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_d2ff2c4640a346bf8e6b2f135_o.jpg
Мобильное приложение «SİMA İmza», разработанное ООО «AzInTelecom», функционирующим при Министерстве цифрового развития и транспорта, превысило 3 миллиона загрузок, из которых более 1 миллиона были зафиксированы за последние пять месяцев. Запущенное в 2022 году, приложение стремительно расширило свой охват. На сегодняшний день число партнёров, использующих цифровую подпись нового поколения, приближается к 70. Благодаря единой системе доступа «digital.login», «SİMA İmza» предоставляет доступ к более чем 150 государственным порталам. Помимо этого, около 40 финансовых учреждений, в том числе 10 банков, перевели различные услуги в цифровой формат с помощью данного решения.
С приложением «SİMA İmza» частные лица и организации избавлены от необходимости обращаться в центры обслуживания для получения электронной подписи. Цифровую подпись можно получить в любое время, независимо от местоположения, используя смартфон с подключением к Интернету. Для этого достаточно скачать приложение и пройти регистрацию. Услуга полностью бесплатна для граждан.
Цифровая подпись SİMA ускоряет цифровую трансформацию страны, упрощая использование цифровых решений для пользователей и расширяя их участие в рамках работы цифрового правительства благодаря сотрудничеству государства и бизнеса. «SİMA İmza» позволяет значительно экономить время и средства, сокращая необходимость в дополнительном персонале и бумажных документах для обработки физических обращений. В результате устраняются длительные и утомительные очереди.
Интеграция искусственного интеллекта и биометрической идентификации в приложение «SİMA İmza» значительно повышает надежность данного решения. Технология распознавания лиц обеспечивает безопасность, исключая случаи мошенничества. Для получения дополнительной информации о цифровой подписи нового поколения посетите сайт www.sima.az или обратитесь в контактный центр по номеру 157.