https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_e04222b53df5f279850597465_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılıq etdiyi parlament nümayəndə heyəti İtaliyaya səfəri çərçivəsində Romada Azərbaycan səfirliyində olub.
Milli Məclisin sədri binada yaradılan şəraitlə və səfirliyin tabeliyindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi ilə tanış olub.
Məlumat verilib ki, səfirliyin iş otaqlarında diplomatik korpusun əməkdaşları üçün hər cür şərait yaradılıb. Görüş otaqlarında Azərbaycan-İtaliya münasibətlərinin ən vacib məqamları, Prezident İlham Əliyevin azad olunmuş ərazilərə səfərləri, İtaliyada Azərbaycanla bağlı dərc olunmuş kitablarla bağlı fotosərgilər yerləşdirilib.
Mədəniyyət Mərkəzinin daxili tərtibatında isə Azərbaycanın dövlət rəmzlərindən, milli sənətkarlıq elementlərindən, o cümlədən şəbəkədən istifadə edilib. Mərkəzin müxtəlif ekspozisiya zallarında Azərbaycan tarixini əks etdirən eksponatlar təqdim olunur. Mərkəzdə müxtəlif tədbirlərin və görüşlərin keçirilməsi üçün hər cür şərait yaradılıb.
Bildirilib ki, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində Heydər Əliyev Fondu tərəfindən italyan dilində nəşr olunmuş Azərbaycanın mədəniyyəti, incəsənəti, sənətkarlığı, qayaüstü rəsmlər, miniatür sənəti, milli musiqimiz, zərgərlik məmulatları, xalçalar ilə bağlı kitablar nümayiş etdirilir. Mərkəzdə, həmçinin Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, ədəbiyyatı, xarici siyasəti ilə bağlı son illər İtaliyada nəşr edilmiş kitablar da təqdim olunur.
Səfirliyin binasının həyətində “Xarıbülbül” beynəlxalq incəsənət festivalının qaliblərinin müəllifi olduqları “Xarıbülbül” maketləri nümayiş olunur.

https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_e04222b53df5f279850597465_o.jpg
В рамках текущего визита в Италию руководимая спикером Милли Меджлиса Сагибой Гафаровой парламентская делегация побывала в посольстве Азербайджана в Риме.
Спикер Милли Меджлиса ознакомилась с созданными в здании условиями, а также с Азербайджанским культурным центром при посольстве.
Было сказано, что в рабочих кабинетах посольства созданы все необходимые условия для сотрудников дипломатического корпуса. В залах для встреч размещены фотовыставки, посвящённые самым важным моментам азербайджано-итальянских отношений, поездкам Президента Ильхама Алиева на освобожденные территории, а также изданным в Италии книгам об Азербайджане.
В оформлении интерьера Культурного центра использованы государственные символы Азербайджана, элементы национального искусства, включая шебеке. В различных экспозиционных залах центра представлены экспонаты, отражающие историю Азербайджана. Имеются все необходимые условия для проведения различных мероприятий и встреч.
Посетителям сообщили, что в Азербайджанском культурном центре демонстрируются книги, изданные на итальянском языке Фондом Гейдара Алиева и охватывающие культуру, искусство и ремёсла Азербайджана, наскальные рисунки, искусство миниатюры, национальную музыку, ювелирные изделия и ковры. Также в Центре представлены опубликованные в Италии в последние годы книги об истории, культуре, литературе и внешней политике Азербайджана.
Во дворе здания посольства представлены макеты «Харыбюльбюль», созданные победителями международного фестиваля искусств «Харыбюльбюль».