https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_e04222b53df5f279850597465_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılıq etdiyi parlament nümayəndə heyəti İtaliyaya səfəri çərçivəsində Romada Azərbaycan səfirliyində olub.
Milli Məclisin sədri binada yaradılan şəraitlə və səfirliyin tabeliyindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi ilə tanış olub.
Məlumat verilib ki, səfirliyin iş otaqlarında diplomatik korpusun əməkdaşları üçün hər cür şərait yaradılıb. Görüş otaqlarında Azərbaycan-İtaliya münasibətlərinin ən vacib məqamları, Prezident İlham Əliyevin azad olunmuş ərazilərə səfərləri, İtaliyada Azərbaycanla bağlı dərc olunmuş kitablarla bağlı fotosərgilər yerləşdirilib.
Mədəniyyət Mərkəzinin daxili tərtibatında isə Azərbaycanın dövlət rəmzlərindən, milli sənətkarlıq elementlərindən, o cümlədən şəbəkədən istifadə edilib. Mərkəzin müxtəlif ekspozisiya zallarında Azərbaycan tarixini əks etdirən eksponatlar təqdim olunur. Mərkəzdə müxtəlif tədbirlərin və görüşlərin keçirilməsi üçün hər cür şərait yaradılıb.
Bildirilib ki, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində Heydər Əliyev Fondu tərəfindən italyan dilində nəşr olunmuş Azərbaycanın mədəniyyəti, incəsənəti, sənətkarlığı, qayaüstü rəsmlər, miniatür sənəti, milli musiqimiz, zərgərlik məmulatları, xalçalar ilə bağlı kitablar nümayiş etdirilir. Mərkəzdə, həmçinin Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, ədəbiyyatı, xarici siyasəti ilə bağlı son illər İtaliyada nəşr edilmiş kitablar da təqdim olunur.
Səfirliyin binasının həyətində “Xarıbülbül” beynəlxalq incəsənət festivalının qaliblərinin müəllifi olduqları “Xarıbülbül” maketləri nümayiş olunur.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_e04222b53df5f279850597465_o.jpg
The parliamentary delegation led by Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova have called at the Embassy of Azerbaijan in Rome as part of their current visit to Italy.
The Speaker of the Milli Majlis was made aware of the arrangements and amenities within the building, and introduced to the Azerbaijan Culture Centre operating under the aegis of the Embassy.
It was mentioned that the office-rooms had every necessary condition for the diplomatic corps in place. The meeting-rooms house photo exhibitions describing the highlights of the Azerbaijani-Italian relations, President Ilham Aliyev’s trips to the liberated territories and the Italian-published books about Azerbaijan.
The interior design of the Culture Centre incorporates Azerbaijan's state symbols and elements of national art, including the shebeke stained glass mosaics. Various exhibition halls at the Centre display artefacts reflecting Azerbaijan's history. All necessary facilities are in place for hosting various events and meetings.
The visitors were told that the Azerbaijan Culture Centre had on display the Italian-language books that had been published by the Heydar Aliyev Foundation and cover Azerbaijan’s culture, arts and crafts, petroglyphs, the miniature painting art, the national music, jewellery pieces and carpets. Also, the Centre demonstrates the books about the history, culture, literature and foreign politics of Azerbaijan that have been published in Italy over the recent years.
The Kharibulbul models made by the winners of the Kharibulbul International Arts Festival are on show in the Embassy courtyard.