https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_b53fe5a3f848f19a2821531fc_o.jpg
“Bayramdan sonra sağlam qidalanmaya başlamaq üçün məqsəd bədənin balansını bərpa etmək, həzm sistemini rahatlaşdırmaq və lazımsız toksinlərin orqanizmdən çıxarılmasını dəstəkləməkdir. Bu keçid prosesini effektiv və davamlı etmək üçün bir neçə mühüm prinsipi nəzərə almaq lazımdır”.
Onun sözlərinə görə ilk növbədə, bayram günlərində həddindən artıq yağlı, şəkərli və duzlu qidaların qəbulu nəticəsində bədən su itirə bilər və həzm sistemi yüklənə bilər:
“Buna görə də, sağlam qidalanmaya başlamaq üçün su balansını bərpa etmək vacibdir. Gündə 8-10 stəkan su içmək toksinlərin bədəndən çıxarılmasını sürətləndirir, metabolizmanı aktivləşdirir və hüceyrələrin normal işləməsi üçün zəruri olan mühit yaradır. Həzm sistemini yormamaq üçün yeməkləri az miqdarda və tez-tez qəbul etmək məsləhət görülür. Gündə 3-4 kiçik porsiyalı yemək qəbulu həzm sisteminin yükünü azaldır və qan şəkərinin sabit qalmasına kömək edir. Yeməklərdə təbii, işlənməmiş qidalara üstünlük vermək vacibdir. Məsələn, təzə meyvə və tərəvəzlər, tam taxıllar, yağsız protein mənbələri (toyuq əti, balıq, paxlalılar) və sağlam yağlar (zeytun yağı, avokado, qoz-fındıq) qidalanmanın əsasını təşkil etməlidir”.
Mütəxəssis-ekspert qeyd edib ki, bayram sonrası ilk günlərdə xüsusilə həzm sistemini yükləməmək üçün ağır yeməklərdən, qızartmalardan və işlənmiş qidalardan uzaq durmaq lazımdır:
“Bunun əvəzinə, buxarda bişirilmiş tərəvəzlər, yüngül şorbalar və qaynadılmış yeməklər seçilməlidir. Bu cür qidalar həzm sisteminə istirahət imkanı verir və mədə-bağırsaq traktının normal fəaliyyətini bərpa edir. Bayram günlərində tez-tez yüksək şəkər tərkibli qidaların qəbulu olur. Bu da insulin səviyyələrində dalğalanmalara səbəb ola bilər. Şəkərli qidalardan uzaq durmaq və təbii şəkər mənbələrinə, məsələn, meyvələrə üstünlük vermək bu dalğalanmaları azaltmağa kömək edər. Bununla yanaşı, yüksək lif tərkibli qidaların qəbulu bağırsaq hərəkətliliyini yaxşılaşdırır və həzmi dəstəkləyir. Liflə zəngin qidalar arasında tam taxıllı çörək, yulaf, chia toxumu, kətan toxumu, tərəvəzlər və paxlalılar yer alır”.
E.Məmmədov qeyd edib ki, emosional sağlamlıq və stresin idarəolunması də sağlam qidalanmaya keçid prosesində mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_b53fe5a3f848f19a2821531fc_o.jpg
«Целью перехода на здоровое питание после праздничных дней является сбалансировать организм, расслабить пищеварительную систему и способствовать выведению ненужных токсинов из организма. Для того, чтобы сделать этот переходный процесс эффективным и устойчивым, необходимо принять во внимание несколько важных принципов».
По его словам, в первую очередь в результате приема слишком большого количества жирной, сладкой и соленой пищи в период праздников организм может потерять воду, а пищеварительная система может быть перегружена:
«Вот опчему для того, чтобы начать здоровое питание, очень важно восстановить водный баланс. Употребление 8-10 стаканов воды в день ускоряет выведение токсинов из организма, активизирует обмен веществ и создает среду, необходимую для нормального функционирования клеток. Чтобы не утомлять пищеварительную систему, рекомендуется есть небольшими порциями и часто. Потребление пищи небольшими порциями 3-4 раза в день снижает нагрузку на пищеварительную систему и помогает поддерживать стабильный уровень сахара в крови. Важно отдавать предпочтение натуральным, необработанным продуктам. Например, свежие фрукты и овощи, цельнозерновые продукты, нежирные белковые продукты (курица, рыба, бобовые) и полезные жиры (оливковое масло, авокадо, орехи) должны составлять основу рациона».
Специалист-эксперт Минздрава сообщил, что в первые дни после праздников, для того, чтобы не нагружать пищеварительную систему, необходимо воздерживаться от тяжелой пищи, жареного и обработанных продуктов:
«Вместо этого рекомедуется употреблять овощи, подготовленные на пару, легкие супы и отварные блюда. Такие продукты позволяют пищеварительной системе отдохнуть и восстановить нормальную работу желудочно-кишечного тракта. В праздничные дни часто употребляют в пищу продукты с высоким содержанием сахара, что может вызвать колебания уровня инсулина. Отказ от сладких продуктов и выбор натуральных источников сахара, таких как фрукты, может помочь уменьшить эти колебания. Кроме того, употребление продуктов с высоким содержанием клетчатки улучшает перистальтику кишечника и поддерживает пищеварение. Продукты, богатые клетчаткой, включают цельнозерновой хлеб, овес, семена чиа, семена льна, овощи и бобовые».
Э.Мамедов отметил, что эмоциональное здоровье и управление стрессом также важны в процессе перехода к здоровому питанию.