Və hər ikincisi işlədiyi təşkilatda zəruri təlimlərin keçirilmədiyini bildirir.
Kaspersky-nin apardığı sorğuya* görə, Azərbaycanda işçilərin 45%-i rəqəmsal bilik və bacarıqların çatışmazlığı səbəbindən işini itirməkdən qorxur. Onlardan 29%-i hesab edir ki, bu hadisə ilə növbəti 5 il ərzində üzləşə bilərlər.
Problemin ciddilik dərəcəsi. Azərbaycanlıların 41%-i kompüterlər və rəqəmsal xidmətlərlə işləmək üçün rəqəmsal bilik və bacarıqların müəyyən dərəcədə, 14%-i isə ciddi şəkildə çatışmadığını bildirir.
Şirkətlər rəqəmsal savadlılığı artırmağa kömək edirmi. Hər ikinci respondent qeyd edib ki, çalışdıqları təşkilatlarda rəqəmsal bilik və bacarıqların artırılması üzrə heç bir təlim təşkil olunmur. Respondentlərin üçdə birindən çoxu (35%) işəgötürənlərinin ümumi İT təlimlər keçdiyini, yalnız 7%-i isə kibertəhlükəsizlik üzrə spesifik təlimlərin təşkil olunduğunu bildirib. İT və ya kibertəhlükəsizlik üzrə təlimlərə cəlb olunanların əksəriyyəti (77%) fişinq kimi kibertəhlükələrə qurbanına çevrilməmək üçün kifayət qədər bilik əldə etdiyini düşünür.
Risklər lazımınca qiymətləndirilmir. Maşın öyrənməsi və avtomatlaşdırma texnologiyalarının inkişafı ilə işçilərin rəqəmsal savadlılığı prioritet olmalıdır. Dərin saxtakarlıq (deepfake) texnologiyalarının sayının artması işçilərin onların saxta olduğunu müəyyən edə bilməməsi ilə şirkətlər üçün ciddi problemlər yarada bilər. Lakin insanların əksəriyyəti bu risklərə inanmır. Belə ki, respondentlərin 69%-i hesab edir ki, çalışdıqları təşkilat deepfake texnologiyalarından istifadə ilə təşkil edilən hücumlar nəticəsində pul itirə bilməz, 18%-i isə bunun əksini düşünür düşünür. Halbuki dünyada artıq bir çox halda bu cür texnologiyalar ilə insanları və təşkilatları dələduzlara pul köçürməyə inandırmağı bacarıblar.
“Bir çoxları süni intellekt (AI) və maşın öyrənməsi (ML) həllərinin sürətli inkişafı ilə işlərini itirməkdən qorxur. Əslində, yeni texnologiyalar rutin prosesləri sürətləndirməyə imkan verir. Lakin həyəcan təbili çalan başqa bir məsələdir — dələduzların bu xidmətlərdən kiberhücumların təşkili üçün istifadə etmə ehtimalı. Təşkilatları belə mürəkkəb təhdidlərdən qorumaq üçün XDR (Extended Detection and Response) sinfinə aid həllər kömək edə bilər. Bu sistemdə bütün müdafiə alətləri bir-biri ilə sinxronlaşdırılıb və istənilən məsələni “bir pəncərə” rejimində həll etmək mümkündür», – deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov qeyd edir.
* Sorğu 2024-cü ilin noyabr-dekabr aylarında “ERA Research” şirkəti tərəfindən aparılıb. Telefon üzərindən aparılmış sorğuda Bakı, Gəncə və Sumqayıt şəhərlərinin 18 yaşdan yuxarı 500 nəfər sakini iştirak edib.

И каждый второй утверждает, что в организации, где он работает, не проводятся необходимые тренинги
По данным опроса* «Лаборатории Касперского», 45% сотрудников в Азербайджане боятся потерять работу из-за нехватки цифровых знаний и навыков, причём 29% считают, что это может произойти с ними в ближайшие 5 лет.
Насколько остро стоит проблема. 41% азербайджанцев отметили, что в той или иной степени испытывают нехватку цифровых знаний и навыков в работе с компьютерами и цифровыми сервисами, а 14% сообщили о серьёзной нехватке таких компетенций.
Помогают ли компании повышать уровень цифровой грамотности. Каждый второй респондент сообщил, что в их организациях не организуются никакие тренинги по повышению цифровых знаний и навыков. Более трети (35%) отметили, что их работодатель организует ИТ-тренинги общей направленности, и только 7% — что в их организациях проводятся тренинги по кибербезопасности. Среди тех, у кого проводятся тренинги по ИТ или кибербезопасности, большинство (77%) считают, что получают достаточно знаний, чтобы не стать жертвой кибератаки, например фишинговой.
Недооценивают риски. С развитием технологий машинного обучения и автоматизации цифровая грамотность сотрудников должна стать приоритетом. Рост числа дипфейков может создать значительные проблемы для компаний, если сотрудники не смогут определять их. Но сами люди в большинстве своём не верят в это. Так, 69% респондентов уверены, что их организация не может потерять деньги из-за атаки злоумышленников с использованием дипфейков, и только 18% считают, что это вероятно. При этом в мире уже было немало случаев, когда с помощью дипфейков людей и организации убеждали переводить деньги злоумышленникам.
«Многие боятся потерять работу в связи с бурным развитием решений AI / ML. На самом деле новые технологии позволяют ускорить рутинные процессы, а опасаться следует другого — что злоумышленники могут воспользоваться такими сервисами для проведения кибератак. Обезопасить организацию от подобных сложных угроз может решение класса XDR. В нём все защитные инструменты синхронизированы друг с другом и любые вопросы можно решить в режиме одного окна», — комментирует Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
* Исследование проведено компанией ERA Research в ноябре-декабре 2024 года. Телефонный опрос проведён среди жителей городов Баку, Гянджа и Сумгаит. Было опрошено 500 человек в возрасте старше 18 лет.