https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_28ce2d7163bcb9c03877a8d68_o.jpg
Azərbaycanlılar hesab edirlər ki, daha yüksək rəqəmsal bacarıqlara malik olsalar, 36% daha çox gəlir əldə edə bilərər. Kaspersky tərəfindən keçirilmiş yeni sorğunun* nəticələrinə görə, iştirakçılar yaş qruplarına görə bu bacarıqların verdiyi imkanları müxtəlif cür qiymətləndiriblər. Belə ki, 18-25 yaş arası daha gənc respondentlər hesab edirlər ki, texnologiyalara daha yüksək səviyyədə yiyələnsəydilər, gəlirləri təxminən 1,5 dəfə (47%) çox ola bilərdi.
Şirkətlərdə aktiv rəqəmsallaşma həqiqətən texnologiya və kibertəhlükəsizlik üzrə bilik və bacarıqlar tələb edir, çünki işçilərin buraxdığı səhvlər bütün biznes üçün maliyyə və reputasiya itkilərinə səbəb ola bilər. Lakin sorğuda iştirak edən işçilərin əksəriyyəti (58%) rəqəmsal savadlılığın artırılması üzrə heç bir təlim/kurs keçməyib.
«Kollektivdə rəqəmsal savadlılığın aşağı səviyyədə olması kibertəhlükəsizlik baxımından bütün təşkilat üçün ciddi risklər yarada bilər. İşçilərə informasiya gigiyenasının əsasları barədə təlim keçmək və onların buraxdığı səhvlərin mümkün nəticələrini azaltmaq vacibdir. Bu məsələdə kompleks müdafiə həlləri kömək edə bilər: belə həllər fişinq linklərinə daxil olmağa imkan verməyəcək və təhlükəli proqramlar barədə xəbərdarlıq edəcək», – deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.
*Sorğu 2024-cü ilin noyabr-dekabr aylarında “ERA Research” şirkəti tərəfindən aparılıb. Telefon üzərindən aparılmış sorğuda Bakı, Gəncə və Sumqayıt şəhərlərinin 18 yaşdan yuxarı 500 nəfər sakini iştirak edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_28ce2d7163bcb9c03877a8d68_o.jpg
Азербайджанцы считают, что могли бы зарабатывать на 36% больше, если бы обладали более высоким уровнем цифровых навыков. Таковы данные нового опроса* «Лаборатории Касперского». Участники исследования по-разному оценивали возможности, которые даёт развитость таких компетенций, в зависимости от возраста. Так, более молодые респонденты, от 18 до 25 лет, считают, что зарабатывали бы почти в полтора раза (на 47%) больше при более высоком уровне владения технологиями.
Активная цифровизация в компаниях действительно требует навыков владения технологиями и кибергигиены, ведь ошибки сотрудников могут привести к финансовому и репутационному ущербу для всего бизнеса. Однако большинство опрошенных сотрудников (58%) не проходили никакие тренинги/курсы по повышению цифровой грамотности.
«Низкий уровень цифровой грамотности в коллективе может повлечь за собой серьёзные риски для всей организации с точки зрения кибербезопасности. Нужно обучать сотрудников азам информационной гигиены, а также минимизировать возможные последствия совершаемых ими ошибок. В этом могут помочь комплексные защитные решения, которые не дадут перейти по фишинговой ссылке и предупредят об опасных программах», — комментирует Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
* Исследование проведено компанией ERA Research в ноябре-декабре 2024 года. Телефонный опрос проведён среди жителей городов Баку, Гянджа и Сумгаит. Было опрошено 500 человек в возрасте старше 18 лет.