https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_6d98995f3bfd90ee295f8ef37_o.jpg
Gədəbəy rayonunda “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov, “R.V. Investment Group Services, LLC ABŞ” şirkətinin prezidenti Reza Vəziri, eləcə də hər iki şirkət nümayəndələrinin iştirakı ilə geniş tərkibdə görüş keçirilib.
Görüş tərəflər arasında hasilatın pay bölgüsü haqqında saziş üzrə səlahiyyətlərin icrası çərçivəsində həyata keçirilmiş birgə operativ tədbirlər və qarşıdakı dövrdə icrası nəzərdə tutulan işlərin müzakirəsi məqsədilə təşkil edilib.
Görüşdə saziş üzrə tərəfdaşlıq səlahiyyətlərinin “AzerGold” QSC-yə ötürülməsindən sonra Səhmdar Cəmiyyətinin saziş sahələrində fəaliyyətin beynəlxalq standartlar və qanunvericiliyin tələblərinə uyğun təkmilləşdirilməsi istiqamətində çevik hüquqi, təşkilati və texniki dəstəyi qeyd olunub. Bu xüsusda “Gədəbəy” saziş sahəsində nəm tullantı anbarının genişləndirilməsi ilə bağlı zəruri sənədləşmə, təhlükəsizlik tədbirlərinin icrası, mədən sahələrinda hasilat və istehsalat fəaliyyəti ilə bağlı digər mövzular ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Müzakirələr çərçivəsində yerin təkindən istifadəyə dair müvafiq dövlət qurumlarından icazə sənədlərinin alınması, torpaq sahələrinin kateqoriyasının dəyişdirilməsi, tikintiyə icazə, istehsalatda təhlükəsizlik tədbirləri, yerli icmalarla işin gücləndirilməsi, ətraf mühitin mühafizəsi ilə bağlı məsələlərin daim diqqətdə saxlanılmasının vacibliyi bildirilib, Səhmdar Cəmiyyətinin müvafiq istiqamətlər üzrə təcrübəsi bölüşülüb.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikasının 2024-cü il 21 iyun tarixli, 1176-VIQ nömrəli Qanunu ilə “Gədəbəy, Qoşa, Xarxar, Qaradağ, Ordubad qrupu (Piyazbaşı, Ağyurd, Şəkərdərə, Kələki), Qızılbulaq, Dəmirli və Vejnəli qızıl, mis və polimetal perspektiv filiz yataqlarının kəşfiyyatı, işlənməsi və hasilatın pay bölgüsü haqqında sazişin həyata keçirilməsi ilə əlaqədar dövləti təmsil etmək səlahiyyəti “AzerGold” QSC-yə verilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_6d98995f3bfd90ee295f8ef37_o.jpg
Председатель Правления ЗАО "AzerGold" Закир Ибрагимов, президент компании “R.V. Investment Group Services, LLC USA” Реза Вазири, а также представители обеих компаний провели встречу в расширенном составе в Гедабейском районе.
Встреча была организована с целью обсуждения совместных оперативных мероприятий, осуществляемых в рамках реализации полномочий по соглашению о распределении добычи между сторонами, и работы, которую планируется выполнить в предстоящий период.
На встрече была отмечена гибкая правовая, организационная и техническая поддержка акционерного общества в направлении совершенствования деятельности в договорах в соответствии с требованиями международных стандартов и законодательства после передачи полномочий партнерства по соглашению ЗАО “AzerGold”. В этом контексте был проведен широкий обмен мнениями вокруг необходимой документации, касающейся расширения хранилища влажных отходов в участке соглашения “Гедабей”, выполнения мер безопасности, добычи полезных ископаемых и других тем, связанных с производственной деятельностью в горнодобывающей отрасли.
В рамках обсуждений была отмечена важность постоянного внимания к вопросам, связанным с получением разрешительных документов от соответствующих государственных органов на использование недр земли, изменением категории земельных участков, разрешений на строительство, мер безопасности на производстве, усилением работы с местными общинами, охраной окружающей среды, поделился опытом акционерного общества по соответствующим направлениям.
Напомним, что законом Азербайджанской Республики от 21 июня 2024 года № 1176-VIQ полномочия по представлению государства в связи с реализацией Соглашения о разведке, разработке и распределении добычи с перспективных месторождений золота, меди и полиметаллов Гедабей, Гоша, Хархар, Гарадаг, Ордубадской группы (Пиязбаши, Агъюрд, Шекердере, Келеки), Гызылбулаг, Демирли и Вежнели переданы ЗАО “AzerGold”.