Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Zimbabve Milli Assambleyasının sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Zimbabve Milli Assambleyasının sədri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Zimbabve Milli Assambleyasının sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova noyabrın 18-də COP29 çərçivəsində Azərbaycan parlamenti və Parlamentlərarası İttifaqın birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Parlament Görüşündə iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Zimbabve Milli Assambleyasının sədri Yakob Mudenda ilə görüşüb.
Parlament Görüşündə iştirakına görə qonağa təşəkkür edən spiker Sahibə Qafarova xatırladıb ki, Zimbabve Prezidenti Emmerson Mnanqaqva da COP29-da iştirak edib. Onun sözlərinə görə, bu, Zimbabvenin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizəyə sadiqliyini göstərir.
Parlament Görüşünün uğurla başa çatdığını qeyd edən Milli Məclisin sədri deyib ki, iclasın yekunu olaraq qəbul edilmiş yekun sənəd iqlim dəyişikliyi məsələsində bizim ümumi mövqeyimizi əks etdirir. Vurğulanıb ki, belə beynəlxalq tədbirlər həm də görüşmək, ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etmək imkanı əldə etmək baxımından da vacibdir.
Yakob Mudenda həm COP29, həm də Parlament Görüşünün çox uğurla təşkil olunması münasibətilə təbriklərini çatdıraraq, Azərbaycanın evsahibliyi ilə keçirilən bu mühüm qlobal tədbirə beynəlxalq marağın böyük olduğunu bildirib. O, COP29 çərçivəsində keçirilən müzakirələrdə az inkişaf etmiş ölkələrə dəstək göstərilməsi ilə bağlı çağırışların vacib olduğunu söyləyib.
Görüşdə ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında əməkdaşlıq məsələləri də müzakirə olunub. Bildirilib ki, Azərbaycan Afrika dövlətləri ilə qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlığın inkişafına sadiqdir. Zimbabve də onlardan biridir. Ölkələrimiz arasında müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən, Birləşmiş Millətlər Təşkilatı və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində güclü siyasi əlaqələr və səmərəli əməkdaşlıq mövcuddur. Bu da öz növbəsində digər sahələrdə də əməkdaşlığın inkişafı üçün yaxşı imkanlar yaradır.
Söhbət zamanı Zimbabvenin Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsində daha fəal iştirak etməsinin önəmi qeyd edilib. Vurğulanıb ki, bu şəbəkə müxtəlif ölkələrin qanunvericilərinə geniş mövzular üzrə əhəmiyyətli müzakirələr aparmaq üçün əvəzolunmaz platforma təqdim edir.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova regionda mövcud olan vəziyyət haqqında da məlumat verib. Qeyd edilib ki, ölkəmiz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etdikdən sonra bəzi dövlətlər tərəfindən Azərbaycana qarşı təzyiq cəhdləri və qarayaxma kampaniyaları həyata keçirilib. O, xüsusilə COP29 ərəfəsində bu cəhdlərin daha da genişləndiyini bildirib. Spikerin sözlərinə görə, iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı məsələlər bütün dünyanı narahat edir və hər kəs bu məsələlərin həllinə töhfə verməlidir.
Sahibə Qafarova həmçinin, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində həyata keçirilən yaşıl enerji layihələri, "ağıllı şəhər" "ağıllı kənd" konsepsiyaları əsasında görülən işlər barədə də qonağa məlumat verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_c9857361d11736afd80988a73_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting on 18 November with Speaker of the National Assembly of Zimbabwe Jacob Mudenda who had arrived in Azerbaijan for the Parliamentary Meeting that the Azerbaijani parliament and the Inter-Parliamentary Union had held on the COP29 sidelines.
Thanking the guest for his participation of the Parliamentary Meeting, Speaker Sahiba Gafarova said that Zimbabwean President Emmerson Mnangagwa, too, had taken part in the COP29. That, she added, demonstrated Zimbabwe’s commitment to combatting climate change.
The Speaker of the Milli Majlis spoke of the successful completion of the Parliamentary Meeting and said that its Final Document reflected the common stance on the climate change issue. Such international events are also important in that they provide networking and discussions across the ranges of bilateral and multilateral co-operation matters, according to the Speaker of the Azerbaijani Parliament.
Jacob Mudenda congratulated the Azerbaijani side on the successful arrangement of both the COP29 and the Parliamentary Meeting. He mentioned the intense international interest in this formidably important global event hosted by Azerbaijan. Besides, he underscored the significance of the calls made during the COP29 deliberations to support the least developed countries.
They discussed co-operation between our countries and legislatures. Azerbaijan’s dedication to furthering mutually beneficial partnership with African countries including Zimbabwe was underlined. There are firm political ties and fruitful co-operation under the aegis of various international organisations between our countries. Those organisations include the United Nations Organisation and the Non-Aligned Movement. This, in turn, generates fine opportunities to further co-operation in other areas also.
The importance of the active Zimbabwean involvement in the work of the Non-Aligned Movement’s Parliamentary Network was stressed then, with the Network being described as an irreplaceable platform for legislators from various countries to discuss a broad range of issues upon.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova briefed the guest on the situation in the region. It was said that Azerbaijan had encountered pressuring attempts and libellous campaigns on the part of certain countries on restoring her territorial integrity and sovereignty. Those attempts had been especially energised on the eve of the COP29. According to the Speaker, climate change issues concern the whole world and each one should contribute to their resolution.
Besides, Sahiba Gafarova told the guest of the green energy projects and the ‘smart town’ and ‘smart village’ concepts, all afoot in the de-occupied territories of Azerbaijan.