Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Zimbabve Milli Assambleyasının sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Zimbabve Milli Assambleyasının sədri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Zimbabve Milli Assambleyasının sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova noyabrın 18-də COP29 çərçivəsində Azərbaycan parlamenti və Parlamentlərarası İttifaqın birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Parlament Görüşündə iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Zimbabve Milli Assambleyasının sədri Yakob Mudenda ilə görüşüb.
Parlament Görüşündə iştirakına görə qonağa təşəkkür edən spiker Sahibə Qafarova xatırladıb ki, Zimbabve Prezidenti Emmerson Mnanqaqva da COP29-da iştirak edib. Onun sözlərinə görə, bu, Zimbabvenin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizəyə sadiqliyini göstərir.
Parlament Görüşünün uğurla başa çatdığını qeyd edən Milli Məclisin sədri deyib ki, iclasın yekunu olaraq qəbul edilmiş yekun sənəd iqlim dəyişikliyi məsələsində bizim ümumi mövqeyimizi əks etdirir. Vurğulanıb ki, belə beynəlxalq tədbirlər həm də görüşmək, ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etmək imkanı əldə etmək baxımından da vacibdir.
Yakob Mudenda həm COP29, həm də Parlament Görüşünün çox uğurla təşkil olunması münasibətilə təbriklərini çatdıraraq, Azərbaycanın evsahibliyi ilə keçirilən bu mühüm qlobal tədbirə beynəlxalq marağın böyük olduğunu bildirib. O, COP29 çərçivəsində keçirilən müzakirələrdə az inkişaf etmiş ölkələrə dəstək göstərilməsi ilə bağlı çağırışların vacib olduğunu söyləyib.
Görüşdə ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında əməkdaşlıq məsələləri də müzakirə olunub. Bildirilib ki, Azərbaycan Afrika dövlətləri ilə qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlığın inkişafına sadiqdir. Zimbabve də onlardan biridir. Ölkələrimiz arasında müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən, Birləşmiş Millətlər Təşkilatı və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində güclü siyasi əlaqələr və səmərəli əməkdaşlıq mövcuddur. Bu da öz növbəsində digər sahələrdə də əməkdaşlığın inkişafı üçün yaxşı imkanlar yaradır.
Söhbət zamanı Zimbabvenin Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsində daha fəal iştirak etməsinin önəmi qeyd edilib. Vurğulanıb ki, bu şəbəkə müxtəlif ölkələrin qanunvericilərinə geniş mövzular üzrə əhəmiyyətli müzakirələr aparmaq üçün əvəzolunmaz platforma təqdim edir.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova regionda mövcud olan vəziyyət haqqında da məlumat verib. Qeyd edilib ki, ölkəmiz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etdikdən sonra bəzi dövlətlər tərəfindən Azərbaycana qarşı təzyiq cəhdləri və qarayaxma kampaniyaları həyata keçirilib. O, xüsusilə COP29 ərəfəsində bu cəhdlərin daha da genişləndiyini bildirib. Spikerin sözlərinə görə, iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı məsələlər bütün dünyanı narahat edir və hər kəs bu məsələlərin həllinə töhfə verməlidir.
Sahibə Qafarova həmçinin, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində həyata keçirilən yaşıl enerji layihələri, "ağıllı şəhər" "ağıllı kənd" konsepsiyaları əsasında görülən işlər barədə də qonağa məlumat verib.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_c9857361d11736afd80988a73_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 18-го ноября провела встречу со спикером Национальной ассамблеи Зимбабве Якобом Мудендой, ранее прибывшим в Азербайджан для участия в Парламентской Встрече, которую парламент страны и Межпарламентский Союз организовали на полях COP29.
Выразив гостю признательность за его участие в Парламентской Встрече, спикер Сагиба Гафарова отметила, что и президент Зимбабве Эммерсон Мнангагва участвовал в COP29. По её словам, это демонстрирует приверженность Зимбабве борьбе с изменением климата.
Спикер Милли Меджлиса отметила успешное завершение Парламентской Встречи и заявила, что принятый на ней Итоговый документ отражает общую позицию по вопросу изменения климата. Подобные международные мероприятия важны и для установления контактов и обсуждения вопросов двустороннего и многостороннего сотрудничества, по словам главы азербайджанского парламента.
Якоб Муденда поздравил азербайджанскую сторону с успешной организацией и COP29, и Парламентской Встречи, отметив также пристальный международный интерес к этому огромному по значению глобальному мероприятию, которое принял у себя Азербайджан. Он подчеркнул значение прозвучавших в ходе обсуждений в рамках COP29 призывов к поддержке наименее развитых стран.
На встрече обсуждались вопросы сотрудничества между нашими странами и парламентами. Была отмечена приверженность Азербайджана развитию взаимовыгодного партнерства с африканскими государствами, включая Зимбабве. Между нашими странами существуют прочные политические связи и продуктивное сотрудничество под эгидой различных международных организаций, включая Организацию Объединенных Наций и Движение Неприсоединения. Это, в свою очередь, создаёт хорошие возможности для развития сотрудничества и в других областях.
Затем было подчёркнуто значение более активного участия Зимбабве в работе Парламентской сети Движения Неприсоединения, которая служит законодателям из разных стран незаменимой платформой для проведения важных дискуссий по широкому кругу вопросов.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова проинформировала гостя о ситуации в регионе. Было сказано, что после восстановления своих территориальной целостности и суверенитета Азербайджан столкнулся с попытками давления и клеветническими кампаниями со стороны некоторых государств. Особенно эти попытки активизировались накануне COP29. По словам спикера, вопросы изменения климата волнуют весь мир, и каждый должен вносить свой вклад в их решение.
Кроме того, Сагиба Гафарова рассказала гостю о реализуемых на освобождённых от оккупации территориях Азербайджана проектах зелёной энергетики и о работах, проводимых в рамках концепций «умный город» и «умное село».