https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_510f6e7d25b227a7364851f94_o.jpg
Noyabrın 14-də Tonqa Krallığı Qanunvericilik Məclisinin sədri Lord Fatafehi Kinikinilau Fakafanua Bakıda BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Parlamentlərarası İttifaq və Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin birgə təşkilatçılığı ilə keçiriləcək Parlament Görüşündə iştirak etmək üçün ölkəmizə səfərə gəlib.
Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanında qonağı Milli Məclisin deputatları - Gənclər və idman komitəsinin sədri Şahin İsmayılov, Mircəlil Qasımlı və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_510f6e7d25b227a7364851f94_o.jpg
Speaker of the Legislative Assembly of the Kingdom of Tonga Lord Fatafehi Kinikinilau Fakafānua arrived in our country on 14 November on a visit intended for the participation of the Parliamentary Meeting that the Inter-Parliamentary Union and the Milli Majlis of the Azerbaijan Republic are co-organising on the sidelines of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29).
Members of the Milli Majlis – Chairman of the Milli Majlis Committee of Youth and Sports Shahin Ismayilov and Mirjalil Gasimov – as well as other officials welcomed the guest at the Heydar Aliyev International Airport.