Bakıda COP29 çərçivəsində Parlament Görüşü keçiriləcək
Bakıda COP29 çərçivəsində Parlament Görüşü keçiriləcək Bakıda COP29 çərçivəsində Parlament Görüşü keçiriləcək
Noyabrın 16-da və 17-də Bakıda BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29 çərçivəsində Parlamentlərarası İttifaq və Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin birgə təşkilatçılığı ilə Parlament Görüşü keçiriləcək. 66 ölkədən və beynəlxalq təşkilatlardan 92 nümayəndə heyətinin, 330-dək iştirakçının qatılacağı  tədbirdə 12 spiker və vitse-spiker başda olmaqla 167 parlament üzvünün  iştirakı gözlənilir.
Parlament Görüşündə keçiriləcək sessiyalarda İqlim dəyişmələrinin real təsirləri, İqlim öhdəliklərinin reallığa çevrilməsi üçün təsirlərin azaldılması ilə bağlı iddialı tədbirlərin artırılmasında və milli səviyyədə müəyyən edilmiş töhfələrin həyata keçirilməsində parlamentlərin rolu, İqlim maliyyələşdirilməsinin qlobal arxitekturasının inkişafı, İqlim dəyişmələrinə qarşı dayanıqlılığın artırılması, bu sahəyə hərtərəfli və ədalətli yanaşmanın təşviqi, İqlim dəyişmələri ilə mübarizə aparmaq və ədalətli çıxışı təmin etmək məqsədilə texnologiyadan istifadə, Dəyişən iqlim şəraitində sağlamlıq və qida təhlükəsizliyi səyləri, İnsan yerdəyişməsinin və iqlim dəyişmələrinin idarə edilməsi və digər mövzularda müzakirələr aparılacaq, yekun sənəd qəbul ediləcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_d5dc0c384af096283dc62e0df_o.jpg
16 и 17 ноября в Баку в рамках 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) пройдёт Парламентская Встреча, организованная совместно Межпарламентским Союзом и Милли Меджлисом Азербайджанской Республики. Ожидается участие 92 делегаций из 66 стран и международных организаций, в общей сложности около 330 участников. Среди участников ожидается присутствие 167 парламентариев, включая 12 спикеров и вице-спикеров.
На Парламентской Встрече будут обсуждаться следующие темы: реальные последствия изменения климата, роль парламентов в усилении амбициозных мер по сокращению выбросов для реализации климатических обязательств и обеспечения установленных на национальных уровнях вкладов, развитие глобальной архитектуры климатического финансирования, повышение устойчивости к изменениям климата, поощрение всестороннего и справедливого подхода к этой сфере, использование технологий для борьбы с изменениями климата и обеспечения справедливого доступа, усилия по обеспечению здоровья и продовольственной безопасности в условиях меняющегося климата, управление перемещением населения и изменением климата и другие вопросы. Будет принят итоговый документ.