Bakıda COP29 çərçivəsində Parlament Görüşü keçiriləcək
Bakıda COP29 çərçivəsində Parlament Görüşü keçiriləcək Bakıda COP29 çərçivəsində Parlament Görüşü keçiriləcək
Noyabrın 16-da və 17-də Bakıda BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29 çərçivəsində Parlamentlərarası İttifaq və Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin birgə təşkilatçılığı ilə Parlament Görüşü keçiriləcək. 66 ölkədən və beynəlxalq təşkilatlardan 92 nümayəndə heyətinin, 330-dək iştirakçının qatılacağı  tədbirdə 12 spiker və vitse-spiker başda olmaqla 167 parlament üzvünün  iştirakı gözlənilir.
Parlament Görüşündə keçiriləcək sessiyalarda İqlim dəyişmələrinin real təsirləri, İqlim öhdəliklərinin reallığa çevrilməsi üçün təsirlərin azaldılması ilə bağlı iddialı tədbirlərin artırılmasında və milli səviyyədə müəyyən edilmiş töhfələrin həyata keçirilməsində parlamentlərin rolu, İqlim maliyyələşdirilməsinin qlobal arxitekturasının inkişafı, İqlim dəyişmələrinə qarşı dayanıqlılığın artırılması, bu sahəyə hərtərəfli və ədalətli yanaşmanın təşviqi, İqlim dəyişmələri ilə mübarizə aparmaq və ədalətli çıxışı təmin etmək məqsədilə texnologiyadan istifadə, Dəyişən iqlim şəraitində sağlamlıq və qida təhlükəsizliyi səyləri, İnsan yerdəyişməsinin və iqlim dəyişmələrinin idarə edilməsi və digər mövzularda müzakirələr aparılacaq, yekun sənəd qəbul ediləcək.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_d5dc0c384af096283dc62e0df_o.jpg
Baku will host a Parliamentary Meeting on 16 and 17 November as part of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29). The event is being jointly organised by the Inter-Parliamentary Union and the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan. It is expected to welcome 92 delegations from 66 countries and international organisations, with around 330 participants in total. Among the attendees, there are to be 167 parliamentarians, including 12 speakers and deputy speakers.
The Parliamentary Meeting will address the following topics: the tangible implications of climate change, parliaments’ roles in reinforcing the ambitious measures to reduce emissions to carry into life climate-related commitments and ensure the inputs defined at national levels are made, development of the global climate financing architecture, increasing the resilience to climate change, promotion of a holistic and fair approach to the field, employment of technologies to combat climate change and to ensure fair access, the health and food security efforts amidst the changing climate, population relocation and climate change management, and other matters. A conclusive document will be adopted, too.