Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Rusiyanın ölkəmizdəki səfiri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Rusiyanın ölkəmizdəki səfiri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Rusiyanın ölkəmizdəki səfiri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Rusiya Federasiyasının Azərbaycandakı səfiri Mixail Yevdokimov ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə inkişafından məmnunluq ifadə olunaraq, dövlət başçıları səviyyəsində qarşılıqlı səfərlərin əlaqələrin genişlənməsində mühüm rolu qeyd edilib. Bu mənada, Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin cari ilin avqust ayında Azərbaycana dövlət səfərinin, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin oktyabr ayında Rusiyaya iki səfərinin ölkələrimiz arasında münasibətlərin dinamikasına müsbət təsirləri vurğulanıb.
Söhbət zamanı ölkələrimizin digər sahələrdə olduğu kimi, qanunvericilik orqanları arasında da əlaqələrin inkişaf etdiyi bildirilərək, parlamentlərimizin bir sıra beynəlxalq parlament təşkilatlarında uğurlu əməkdaşlığı qeyd edilib. Tərəflər qarşıdakı dövrdə də bu istiqamətdə əlaqələrin uğurla davam edəcəyinə inamlarını ifadə ediblər.
Görüşdə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29-a hazırlıqla bağlı görülən işlər barədə də söhbət açılıb. Rusiya Federasiyasının həm COP29, həm də COP29 çərçivəsində keçiriləcək parlament konfransında yüksək səviyyədə iştirak edəcəyi bildirilib. Bu mühüm beynəlxalq tədbirin siyasiləşdirilməsi cəhdlərinin yolverilməz olduğu qeyd edilib. Azərbaycanın qlobal problemlərin həllinə töhfələri yüksək qiymətləndirilib.
Söhbət zamanı  Avropa Parlamentinin Azərbaycanla bağlı qəbul etdiyi qərəzli sənədlər və təşkilatın anti-Azərbaycan fəaliyyəti tənqid edilib. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova deyib ki, AP-nin bu addımları parlamentarizm ruhuna uyğun deyil və ölkəmiz Avropa Parlamentinin reallıqları təhrif edən, qeyri-obyektiv və birtərəfli qətnamələrini qəti şəkildə rədd edir. O, parlamentlər arasında əlaqələrdə obyektiv fikirlərin, dialoqun əhəmiyyətini qeyd edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_c590f82bca634920c5302d729_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с послом Российской Федерации в Азербайджане Михаилом Евдокимовым.
На встрече было выражено удовлетворение развитием на высоком уровне отношений между нашими странами, и отмечена значительная роль встречных визитов глав государств в процессе расширения этих связей. В этом контексте подчёркивалось благотворное влияние на динамику отношений между нашими странами государственного визита Президента России Владимира Путина в Азербайджан в августе текущего года и двух визитов Президента Азербайджана Ильхама Алиева в Россию в октябре.
В ходе беседы отмечалось, что связи между двумя законодательными собраниями развиваются, так же, как и взаимодействие наших стран во всех прочих сферах; упоминалось плодотворное сотрудничество наших парламентов в ряде международных парламентских структур. Собеседники выразили уверенность в успешном продолжении связей в данном направлении и в будущем.
Кроме того, на встрече обсуждалась подготовка к 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29). Как было сообщено, Российская Федерация будет участвовать на высоком уровне и в COP29, и в Парламентской конференции, которая пройдёт на полях COP29. Подчёркивалась недопустимость попыток политизировать это важное международное событие. Также был высоко оценен вклад Азербайджана в решение глобальных проблем.
В разговоре критике подверглись предвзятые документы, принятые Европейским Парламентом в отношении Азербайджана, а также антиазербайджанские действия этой организации. Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова заявила, что предпринимаемые Европейским Парламентом шаги не соответствуют духу парламентаризма и что наша страна категорически отвергает искажающие реальность, необъективные и однобокие резолюции. Она подчеркнула необходимость объективных мнений и диалога в отношениях между парламентами.