https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_f349c77c819ab660bce4ac015_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə, Günəş aktivliyinin orta-yüksək səviyyədə qalacağı, M sinif (R1-R2-minor-radiodalğaların yayılmasını zəif əngəlləyə bilən), eləcə də izolə olunmuş X sinif (R3 - güclü) alışmaların ola biləcəyi proqnozlaşdırılır. Tac dəliklərindən çıxan yüksək sürətli axınların təsiri nəticəsində geoaktivlik və Günəş küləyi parametrləri yüksək səviyyədə olacaq.
Noyabrın 28-də gecə saatlarından başlayaraq 29-u saat 12.00 radələrinədək G1 (mülayim) - G2 (orta) səviyyəli geomaqnit qasırğası gözlənilir. Həmin dövrdə geomaqnit qasırğasının gücünü göstərən Kp əmsalı 10 ballıq şkala ilə 4-6 intervalında olacaq.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_f349c77c819ab660bce4ac015_o.jpg
По информации кафедры астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета, 28-29 ноября из-за солнечных вспышек на Земле ожидается геомагнитная буря.
Прогнозируется, что солнечная активность останется на умеренно-высоком уровне, возможны вспышки класса M (R1-R2- незначительные, слабо блокирующие распространение радиоволн), а также класса X (R3 - сильные). Геоактивность и параметры солнечного ветра будут высокими в результате высокоскоростных потоков из корональных дыр.
С ночи 28 ноября примерно до 12:00 29 ноября ожидается геомагнитная буря от уровня G1 (слабая) до G2 (умеренная). В этот период коэффициент Кр, указывающий на силу геомагнитной бури, будет находиться в пределах 4-6 по 10-балльной шкале.