https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_79406492376728da64ebc9234_o.jpg
Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Hökuməti həmin ölkənin Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyi vasitəsilə Azərbaycan Respublikasında həyata keçirilən humanitar minatəmizləmə fəaliyyətinə maliyyə dəstəyi göstərəcək. Bu məqsədlə Azərbaycan Respublikası Minatəmizləmə Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Vüqar Süleymanov və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Məhəmməd Əl Bluşi arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Fəaliyyət çərçivəsində Agentliyin müvafiq minatəmizləmə fəaliyyətinin dəstəklənməsi, texniki potensialının gücləndirilməsi, zəruri avadanlıqların alınması, habelə keçmiş təmas xətti boyu yerləşən ərazilərdə mina təhlükəsinə qarşı maarifləndirmə tədbirlərinin yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulub.
İmzalanma mərasimi çərçivəsində tərəflər arasında görüş keçirilib. Vüqar Süleymanov Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Azərbaycanda icra edilən humanitar minatəmizləmə fəaliyyətləri üçün töhfəsinə görə qarşı tərəfə təşəkkür edib.
Görüşdə qonağa işğaldan azad olunmuş ərazilərin mina və digər partlayıcı qurğularla kütləvi şəkildə çirklənmə miqyası, mövcud problemin aradan qaldırılması istiqamətində icra edilən genişmiqyaslı humanitar minatəmizləmə fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib. Həmçinin, Azərbaycanın üzləşdiyi mina problemi ilə mübarizədə beynəlxalq resursların cəlb olunmasının önəmi və tərəfdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb.
Səfir Məhəmməd Əl Bluşi Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri tərəfindən göstərilən bu yardımı dost Azərbaycan Respublikasının humanitar minatəmizləmə fəaliyyətinə dəstək məqsədilə həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Görüş zamanı həmçinin tərəflər arasında mina təhlükəsi ilə mübarizə fəaliyyətinə göstərilən dəstək və bu sahədə əməkdaşlığın gələcək inkişaf perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_79406492376728da64ebc9234_o.jpg
The Government of the United Arab Emirates, through its Embassy in the Republic of Azerbaijan, will extend financial support for humanitarian demining activities conducted in Azerbaijan. To formalize this collaboration, a Memorandum of Understanding was signed by Mr. Vugar Suleymanov, Chairman of the Board of the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan, and H.E. Mohammed Al Blooshi, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Arab Emirates to the Republic of Azerbaijan.
Under the agreement, the support will involve strengthening the Agency's technical capabilities, acquiring necessary equipment, and carrying out risk education programs in areas located along the former contact line.
As part of the signing ceremony, a meeting was held between the parties. Mr. Suleymanov expressed gratitude to the UAE for its contribution to Azerbaijan's humanitarian demining efforts.
During the meeting, Ambassador Al Blooshi was provided with a detailed overview of the extensive contamination of the liberated territories with landmines and other explosive devices and the ongoing large-scale humanitarian demining operations addressing this issue. The significance of international resource mobilization and partnerships in tackling Azerbaijan's landmine contamination problem was underscored.
Ambassador Mohamed Al Blooshi emphasized that this assistance from the United Arab Emirates is provided to support the humanitarian demining efforts of the friendly Republic of Azerbaijan.
During the meeting, discussions were held between the parties on the support provided for mine action activities and the future prospects for further development of cooperation in this field.