https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_ddbf50e1f50e1d50d99787222_o.jpg
Türkiyənin aparıcı e-ticarət platforması və dünyanın ən böyük e-ticarət platformalarından biri olan “Trendyol” özünün COP29 pavilyonunda dayanıqlılıq üzrə planlarını və məqsədlərini bölüşür. Eyni zamanda, Türkiyənin Dayanıqlı Gələcək Platformasının pavilyonuna baş sponsorluq edən şirkət COP29 çərçivəsində dayanıqlılıq sahəsində fəaliyyət göstərən türk və azərbaycanlı elm adamlarını bir araya gətirərək, dayanıqlılığa və iqlim müzakirələrinə dəstək olur.
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) iştirak etməkdə ‘’Trendyol’’un əsas məqsədi buradakı aparıcı ekspertlər, təşkilatlar və şirkətlərlə təcrübə və fikir mübadiləsi aparmaq, həmçinin dayanıqlılıq və sosial təsir sahəsində layihələrini təqdim etməkdir. Əldə olunan təcrübə iqlim dayanıqlılığını və biznes təcrübəsini artırmaq üçün gələcək strategiyaların formalaşmasında mühüm rol oynayacaq.
Türkiyənin dayanıqlılıq üzrə yol xəritəsinə və fəaliyyət planına malik ilk e-ticarət şirkətinin prioritet hədəflərindən biri ətraf mühitə, təbiətə və cəmiyyətə töhfə verməkdir. Şirkət “Birlikdə Transformasiya” şüarı altında həyata keçirdiyi layihələrini COP29 çərçivəsində ictimaiyyətə təqdim edir, ekoloji təşəbbüslərini vurğulamaqla sosial məsuliyyətli qurum kimi planlarını nümayiş etdirir.
“Trendyol”un Dayanıqlılıq Hesabatı: 2025-ci ilə qədər qablaşdırma materiallarının 100%-i sertifikatlaşdırılacaq
“Trendyol” COP29 tədbiri çərçivəsində 2023-cü il üçün Dayanıqlılıq Hesabatını təqdim edib. Şirkət ətraf mühit və sosial təsir layihələri üzrə hədəflərindəki irəliləyişləri bölüşüb. “Trendyol”un dayanıqlılıq hesabatı dünya, insan və idarəetmə kateqoriyalarında 9 fərqli mövzunu əhatə edir. Hesabat şirkətin ətraf mühitə həssas yanaşmasını və cəmiyyətə uzunmüddətli töhfələr verən həllər təqdim etmə vədini nümayiş etdirir. “Trendyol” bu hesabatla öz məqsədlərinə doğru irəlilədiyini və dayanıqlılıq hədəfi istiqamətində əhəmiyyətli uğurlar əldə etdiyini vurğulayır.
2022-ci ildən Türkiyənin dayanıqlılıq üzrə yol xəritəsinə malik olan ilk e-ticarət şirkəti – “Trendyol” Dayanıqlı Təsir Planı çərçivəsində Scope 1 və 2 emissiyalarını ümumilikdə 16 faiz azaldıb. Bütün logistika şəbəkəsində qablaşdırmaların və tullantıların idarə edilməsini optimallaşdıraraq, tullantıların 96,7 faizini təkrar emal edib, birdəfəlik plastik istehlakını 57 faiz azaldıb. Həmçinin şirkət dayanıqlı qablaşdırma strategiyası ilə karqo qablaşdırmalarının 70 faizini təkrar emal edilmiş materiallardan istehsal edib. Şirkət 2025-ci ilə qədər bütün logistik mərkəzlərində sıfır tullantı sertifikatı almağı hədəfləyir. Bu hədəfdən sonra isə platforma pərakəndə qablaşdırma materiallarının 100 faizini sertifikatlaşdırılmış mənbələrdən təmin edəcək.
“Trendyol” əməliyyatlarında və dəyər zəncirində karbon emissiyalarını azaltmaqla 2040-cı ilə qədər karbon neytral olmağı və 2050-ci ilə qədər bütün dəyər zəncirində bu hədəfə çatmağı hədəfləyir.
Erdem İnan: “Dayanıqlılıq bütün əməliyyatlarımızda əsas məqamdır”
“Şirkətimizin qlobal miqyasda genişlənməsi prosesində dayanıqlılıq bütün əməliyyatlarımızda əsas məqamdır. Gələcək nəsillərə daha yaşanabilən dünya miras qoya bilmək üçün dayanıqlılıqla bağlı qlobal mübarizəyə töhfə vermək məsuliyyətimizin fərqindəyik. Bu il COP29-da 2023-cü il üzrə Dayanıqlılıq Hesabatımızı qlobal ictimaiyyətə elan etməklə fəaliyyət göstərdiyimiz hər bir bazarda dayanıqlı müsbət təsir yaratmaq üçün gördüyümüz işləri təqdim etdik. Biz, həmçinin e-ticarət sektoru və dünya miqyasında e-ticarət ekosistemi üçün mühüm mərhələ olduğuna inandığımız “Birgə Transformasiya Akademiyası”nı elan etdik”, - deyə “Trendyol Qrup”un baş icraçı direktoru Erdem İnan bildirib.
“Trendyol”un dayanıqlılıq layihələri COP29-da müzakirə edilib
COP29-da Yaşıl Zonada yeganə türk şirkəti olan “Trendyol”, eyni zamanda, Türkiyədən öz pavilyonu ilə konfransda iştirak edən qeyri-hökumət təşkilatının - Dayanıqlı Gələcək Platformasının əsas sponsorluğunu öz üzərinə götürüb. Şirkət COP29 çərçivəsində üç paneldə davamlılıq strategiyasını və layihələrini iştirakçılarla paylaşıb. Dayanıqlı Gələcək Platformasının pavilyonunda Dr. Özlem Tuğçe Keleşin moderatorluğu ilə “Trendyol Qrup”un Korporativ Kommunikasiyalar Direktoru İrem Poyraz, “Sustainee Consultancy”nin qurucusu Ezgi Eğribozlu və “Cabana Education and Consultancy”nin nümayəndəsi Dr. İşıl Şahan 2023-cü il Dayanıqlılıq Hesabatını və “Trendyol”un bu sahədəki hədəflərini müzakirə edib.
“Esmiyor” platformasından Naz Yamanın moderatorluğu ilə keçirilən digər sessiyada isə İrem Poyraz, Türkiyədə BMT-nin İnkişaf Proqramının layihə koordinatoru Arzu Karaarslan Azizoğlu “Trendyol”un Azərbaycanda və digər bazarlarda həyata keçirdiyi sosial təsir layihələrindən danışıb.
Kapital Bankın icraçı direktoru Fərid Hüseynovun və PwC şirkətinin nümayəndəsi Xəyalə Eylazovanın qatıldığı və “Trendyol’’un Azərbaycandakı biznes partnyoru “PAŞA Holdinq”in pavilyonunda keçirilən “Rəqəmsallaşma vasitəsilə dayanıqlılıq” panelində İrəm Poyraz “Trendyol”un “Birlikdə Transformasiya” yanaşmasından, rəqəmsallaşmanın dayanıqlılıqdakı təsirindən və “Birgə Transformasiya Akademiyası”ndan bəhs edib.
“Trendyol” qadınların səlahiyyətləndirilməsi, gənc sənətkarların və təşkilatların dəstəklənməsi üçün xüsusi proqramlar da həyata keçirir. BMT-nin İnkişaf Proqramı ilə birlikdə reallaşdırdığı “Sabahın kəndləri” layihəsi sahibkar və istehsalçı qadınların işini təşviq etməklə yerli məhsulların və sənətkarlıq nümunələrinin əhatə dairəsini genişləndirmək, “Trendyol”un texnoloji resurslarını kənd yerlərinə yaymaqla rəqəmsal boşluğu minimuma endirmək, məşğulluğu stimullaşdırmaq və kəndlərin inkişafına təkan vermək məqsədi daşıyır.

Trendyol на COP29 Trendyol на COP29
Ведущая платформа электронной коммерции Турции и одна из крупнейших платформ в мире — Trendyol представляет свои планы и цели в области устойчивого развития на своем стенде на COP29. Также в рамках конференции, компания, являющаяся главным спонсором павильона Турецкой платформы устойчивого будущего, поддерживает обсуждения по вопросам устойчивого развития и климата, объединяя турецких и азербайджанских ученых, работающих в этой области.
Основная цель участия Trendyol в 29-й сессии Конференции сторон Рамочной Конвенции ООН об изменении климата (COP29) — обмен идеями и опытом с ведущими экспертами, организациями и компаниями, а также демонстрация своих проектов в области устойчивого развития и социального воздействия. Полученный опыт сыграет важную роль в формировании будущих стратегий, направленных на повышение климатической устойчивости и продвижение устойчивых бизнес-практик.
Как первая компания электронной коммерции в Турции, имеющая дорожную карту и план действий в области устойчивого развития, Trendyol ставит своей ключевой задачей внесение положительного вклада в охрану окружающей среды, природы и общества. Руководствуясь принципом «Трансформируемся вместе», компания представляет свои инициативы на COP29, подчеркивая экологические усилия и подтверждая приверженность корпоративной социальной ответственности.
Отчет об устойчивом развитии Trendyol: 100 процент сертифицированные упаковочные материалы к 2025 году
На COP29 Trendyol представила свой Отчет об устойчивом развитии за 2023 год, поделившись прогрессом в достижении своих целей в области экологических и социальных проектов. Отчет охватывает девять ключевых тем в таких категориях как планета, люди и управление. Он отражает экологически сознательный подход Trendyol и ее стремление предоставлять долгосрочные решения, приносящие пользу обществу. Отчет подчеркивает значительный прогресс компании в достижении своих целей в области устойчивого развития.
С момента создания первой в Турции дорожной карты устойчивого развития для электронной коммерции в 2022 году, Trendyol сократила выбросы Scope 1 и 2 на 16 процентов в рамках Плана устойчивого воздействия. Оптимизируя управление упаковочным процессом и отходами во всей логистической сети, компания переработала 96,7 процента отходов и сократила потребление одноразового пластика на 57 процентов. Кроме того, 70 процентов упаковки для грузов теперь производится из переработанных материалов. Trendyol стремится получить сертификат нулевых отходов для всех логистических центров к 2025 году, после чего все упаковочные материалы будут поступать из сертифицированных источников.
Trendyol стремится стать углеродно-нейтральной компанией в своих операциях и цепочке поставок к 2040 году, с целью достижения нейтральности во всей цепочке поставок к 2050 году.
Эрдем Инан: Мы ставим устойчивость в центр всех наших операций
«В процессе глобальной экспансии нашей компании мы ставим устойчивость в центр всех наших операций. Мы осознаем нашу ответственность за вклад в глобальную борьбу с изменением климата и стремимся оставить более пригодный для жизни мир будущим поколениям. В этом году на COP29 мы представили наш Отчет об устойчивом развитии за 2023 год мировой общественности, демонстрируя усилия по созданию устойчивого положительного воздействия на всех рынках, где мы работаем. Мы также объявили о запуске Академии совместной трансформации, которую мы считаем важным этапом для сектора и всей глобальной экосистемы электронной коммерции», - отметил главный исполнительный директор группы Trendyol Эрдем Инан.
На COP29 обсуждались проекты устойчивого развития Trendyol
Trendyol, единственная турецкая компания в Зеленой зоне на COP29, также является главным спонсором павильона Турецкой платформы устойчивого будущего, участвующей в конференции. В рамках COP29 компания поделилась своей стратегией устойчивого развития и проектами на трех панелях. В павильоне Платформы устойчивого будущего под модераторством доктора Озлем Тугче Келеш, директор по корпоративным коммуникациям группы Trendyol Ирем Пойраз, основатель Sustainee Consultancy Эзги Эгрибозлу и представитель Cabana Education and Consultancy, доктор Ишил Шахан обсудили Отчет об устойчивом развитии за 2023 год и цели Trendyol в этой области.
На другой сессии, модератором которой выступила Наз Яман из платформы Esmiyor, Ирем Пойраз и координатор проекта Программы развития ООН в Турции Арзу Караарслан Азизоглу рассказали о социальных проектах Trendyol в Азербайджане и других рынках.
На панели «Устойчивость через цифровизацию», проведенной в павильоне бизнес-партнера Trendyol в Азербайджане PASHA Holding, с участием исполнительного директора Kapital Bank Фарида Гусейнова и представителя PwC Хаялы Эйлазовой, Ирем Пойраз рассказала о подходе Trendyol «Трансформируемся вместе», влиянии цифровизации на устойчивость и Академии совместной трансформации.
Trendyol также реализует специальные программы по расширению прав и возможностей женщин, поддержке молодых деятелей искусств и организаций. Проект «Деревни будущего», реализуемый совместно с Программой развития ООН, направлен на поддержку женщин-предпринимателей и производителей, расширение охвата местных продуктов и ремесел, сокращение цифрового разрыва в сельских районах за счет распространения технологических ресурсов Trendyol, стимулирование занятости и содействие развитию деревень.