https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_88deb2b8d612f193230d6a0bd_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza olaraq ekoloji problemlərin həllinə və dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə töhfə verməyə davam edir. Kağız istehsalını azaltmaqla ətraf mühitin qorunmasını hədəfləyən bu rəqəmsal həll yaşıl texnologiyaların təşviqinə xüsusi önəm verir. Bu istiqamətdə SİMA Bakıda keçirilən COP29 tədbirini dəstəkləyərək qlobal iqlim dəyişikliklərinə qarşı mübarizədə aktiv iştirakını bəyan edir. SİMA-nın məqsədi rəqəmsallaşmanın geniş tətbiqi vasitəsilə daha yaşıl və dayanıqlı gələcəyə yol açmaqdır.
“SİMA İmza” brendi altında və mobil tətbiq şəklində çalışan bu texnologiya yalnız hüquqi etibarlılığa və təhlükəsizliyə fokuslanmır. Həm də yaşıl texnologiyaların tətbiqi və ekosistemin qorunması istiqamətində də vacib töhfələr verir. Hazırda 60-dan çox tərəfdaşı olan SİMA ilə qurumlar bir çox fiziki xidmətləri rəqəmsallaşdırıblar. SİMA ilə bu günədək həyata keçirilən tranzaksiyalar nəticəsində hər hansı fiziki iştirakçılıq olmadan, kağız sənədlər istifadə edilmədən milyonlarla sayda imzalama, təsdiqləmə və ya elektron sistemlərə giriş edilib. Bu həcmdə kağızsız əməliyyat isə yüzminlərlə ağacın kəsilməkdən xilas edilməsi deməkdir.
Nəticə etibarilə SİMA yeni nəsil rəqəmsal imzadan istifadə ağacların kəsilməsinin, dolayı yolla təbiətdəki yaşıllığın azalmasının qarşısını alır. Kağız istehsalının azaldılması isə həm də istehsal prosesi zamanı sərf olunan su və enerji ehtiyatlarına da qənaət etmə imkanı yaradır.
Qeyd edək ki, kağız istehsalı böyük miqdarda ağacın kəsilməsini tələb edən prosesdir. Hesablamalara görə, bir ton kağız istehsalı üçün təxminən 17 ağac kəsilir. Orta hesabla hər il dünyada 400 milyon ton kağız istehsal edildiyini nəzərə alsaq, bu, hər il yüzminlərlə ağacın kəsilməsi deməkdir. Başqa bir nümunə gətirsək, günümüzdə bank filiallarında bir kredit müqaviləsinin hazırlanmasına təxminən 50 vərəq sərf edilir. Rəqəmsal sənədləşmə sayəsində isə bu göstəricini 80%-ə qədər azaltmaq mümkündür.
Bu gün artıq 1000-dən çox elektron xidmət SİMA ilə əlçatandır. Aparılmış monitorinqə görə, təkcə banklarda SİMA ilə kredit vermə müddəti 3 dəfə, müştəri itkisi göstəricisi 2 dəfə azalır. “SİMA İmza” həm də bölgələrdə yaşayan sakinlərin xidmət mərkəzlərinə gəlmə asılılığını aradan qaldırır ki, bu da enerjiyə (yanacağa) qənaət, dolayı yolla təbiətə buraxılan zərərli qazların azaldılması deməkdir.
Nəticə olaraq rəqəmsal sənədləşmənin genişlənməsi karbon izinin azalmasına, su və enerji sərfiyyatının optimallaşmasına gətirib çıxarır. Bu cür dəyişikliklər yalnız ətraf mühitin qorunmasına deyil, həm də davamlı və yaşıl texnologiyalar əsasında inkişaf edən bir gələcəyə xidmət edir. SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə bağlı daha ətraflı məlumatı www.sima.az saytından və “157” Zəng mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə etmək mümkündür.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_88deb2b8d612f193230d6a0bd_o.jpg
SİMA, a new generation digital signature introduced by "AzInTelecom" LLC, operating under the Ministry of Digital Development and Transport, continues to contribute to solving environmental challenges and sustainable development goals. Aiming to protect the environment by reducing paper production, this digital solution focuses on promoting green technologies. On this path, SİMA fully supports the COP29 event held in Baku and highlights its active engagement in addressing global climate change. SİMA's goal is to pave the way for a greener and more sustainable future through digitalization.
This technology, offered as a mobile application, is based not only on legal validity and security. It also plays a key role in advancing green technologies and protecting the ecosystem. Through SİMA, which now collaborates with over 60 partners, institutions have successfully digitized numerous services. As a result of the transactions carried out through SİMA to date, millions of signatures, confirmations or accesses to electronic systems have been completed without any physical participation or the use of paper documents. Conducting transactions of this scale without paper saves hundreds of thousands of trees from being cut down.
The use of SİMA new generation digital signature indirectly helps to prevent the cutting of trees and the reduction of greenery in nature. Reducing paper production also creates an opportunity to save water and energy resources consumed during the manufacturing process.
It is important to note that paper production is a process that involves the cutting of a considerable amount of wood. According to statistics, about 17 trees are uprooted to produce one ton of paper. Considering that on average 400 million tons of paper are produced globally each year, this leads to the cutting down of hundreds of thousands of trees. As another example, around 50 pages are typically required to complete a loan agreement at a bank branch. Digital documentation makes it possible to lower this indicator by up to 80%.
Today, more than 1,000 electronic services are already available through SİMA. Following the conducted monitoring, only in banks, with SİMA, the lending period is reduced by 3 times, and the customer loss indicator is lowered by 2 times. "SİMA İmza" also eliminates the dependency of residents living in regions on customer service centers, which implies saving energy (fuel) and reducing the harmful gases indirectly released into the environment.
As a result, digital documentation leads to a decrease in carbon emissions and optimizes water and energy usage. These changes conserve natural resources and shape a sustainable future driven by environmentally-friendly technological solutions. For more information about “SİMA" new generation digital signature visit www.sima.az or contact the Call Center at "157".