https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_78f93335954f0f4e52abac8ac_o.jpg
“AzerGold” QSC tərəfindən “Daşkəsən rayonunda bitən nadir bitkilərin reintroduksiyası” layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitabı”na daxil edilmiş nadir, nəsli kəsilmək təhlükəsində olan bitki növlərinin “Çovdar” qızıl mədəni ətrafında çoxaldılması və reintroduksiyası uğurla icra edilib.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində təşkil edilən növbəti aksiya zamanı Zəngəzur itburnusu (Rosa zangezura P.Jarosch.), Nizami itburnusu (Rosa nisami Sosn.), Qafqaz dağdağanı (Celtis caucasica Willd.), Adi nar (Punica granatum L.), İriyarpaq kövrək mürdəşər (Frangula grandiflora A.Pool), Trautvetter ağcaqayını (Acer trautvetteri L.), Adi şabalıd (Castanea sativa Mill.), Dəmirağac (Parrotia persica (DC.) C.A.Mey.), Şabalıdyarpaq palıd (Quercus castaneifolia C.A.Mey.) və Atşabalıdı (Aesculus hippocastanum L.) kimi nadir ağac və bitki növlərinin kütləvi əkini həyata keçirilib.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC tərəfindən “Daşkəsən rayonunda bitən nadir bitkilərin reintroduksiyası” layihəsi çərçivəsində 2021-2024-cü illərdə Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun əməkdaşlarının bilavasitə iştirakı ilə “Çovdar” mədəninin ətrafındakı dağlardan nəsli kəsilmək təhlükəsində olan ağac və bitkilər aşkarlanaraq, toxumları yığılıb. Həmin toxumların çeşidlənməsi, müvafiq dərman vasitələri ilə qurudulması həyata keçirilərək, xüsusi aqrotexniki qaydada təcrübə sahəsində yetişdirilib.
Cari aksiya daxil olmaqla, ümumilikdə 3 dəfə, hər ilin oktyabr-noyabr aylarında nadir, nəsli kəsilmək təhlükəsində olan ağac tingi və bitki kollarının tarixən yetişdiyi ərazilərdən biri kimi Daşkəsən rayonunda, “Çovdar” mədəninin ətrafında ayrılmış geniş ərazidə əkini, çoxaldılması təmin edilib. Builki aksiya zamanı, həmçinin təbii şəkildə digər bölgələrdə yayılmış nadir ağac və bitki növlərinin “Çovdar” qızıl mədəni ətrafında kütləvi əkini həyata keçirilib. Sözügedən bitkilər mütəmadi qulluq göstərilməsi üçün “AzerGold” QSC-nin Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində ekoloqlar tərəfindən daimi nəzarətə götürülüb.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitabı”nın 2023-cü ildə nəşr edilmiş 3-cü nəşrində “AzerGold” QSC-nin icra etdiyi bu ekoloji əhəmiyyətli layihə öz əksini tapıb.
Ölkəmizin dağ-mədən sənayesini təmsil edən dövlət şirkəti olaraq “AzerGold” QSC tərəfindən istismarı həyata keçirilən yataqların ekoloji cəhətdən daha effektiv idarə edilməsi, hasilat prosesi zamanı ətraf mühitə təsirlərin minimuma endirilməsi istiqamətində zəruri tədbirlər həyata keçirir. Bununla yanaşı, QSC-nin Sosial təsir və məsuliyyət üzrə siyasəti çərçivəsində ekoloji tarazlığın qorunub saxlanılması məqsədilə davamlı olaraq kütləvi tədbirlər, o cümlədən, iməcilik, ağacəkmə və digər yaşıllaşdırma aksiyaları təşkil edilir.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_78f93335954f0f4e52abac8ac_o.jpg
AzerGold CJSC has successfully realized the propagation and reintroduction of rare, endangered plant species included in the Red Book of the Republic of Azerbaijan around the Chovdar gold mine within the project on the Reintroduction of Rare Plants Growing in Dashkasan region.
During the next campaign organized within the Green World Solidarity Year mass amount of rare tree and plant species such as Zangazur rosehip (Rosa Zangezura P.Jarosch.), Nizami rosehip (Rosa Nisami Sosn.), Caucasian hackberry (Celtis Caucasica Willd.), pomegranate (Punica granatum L.), large-flowered frangula (Frangula grandiflora A.Pool), Trautvetter birch (Acer Trautvetteri L.), chestnut (Castanea sativa Mill.), ironwood (Parrotia persica (DC.) C.A.Mey.), chestnut-leaved oak (Quercus castaneifolia C.A.Mey.) and horse chestnut (Aesculus hippocastanum L.) were planted.
It should be noted that within this project from 2021 to 2024, endangered trees and plants were discovered and their seeds were collected from the mountains around the Chovdar mine by AzerGold CJSC with the employees of the Institute of Botany of the Ministry of Science and Education. Those seeds were sorted out, dried with appropriate chemicals, and grown in a special experimental area. Later those tree seedlings and bushes were reintroduced into a large area around the Chovdar mine.
This is the third campaign organized during October and November months for the propagation of rare and endangered trees and plants in a large area around the Chovdar mine in Dashkasan region, where those plant species existed historically. This year’s campaign covered mass planting of rare tree and plant species around the Chovdar gold mine, which naturally grow in other regions. The planted species are monitored by the ecologists at the Chovdar Integrated Regional Processing Area of AzerGold CJSC for regular care.
For your information, this environmental project by AzerGold CJSC is included in the third edition of the Red Book of the Republic of Azerbaijan, published in 2023.
AzerGold CJSC takes necessary measures to ensure more effective management of the exploited deposits and to minimize environmental impacts during the production process, as a state-owned company representing the mining industry of our country. Furthermore, different projects, including cleaning campaigns, tree planting, etc. are organized to maintain ecological balance within the Social Impact and Responsibility Policy of AzerGold.