https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_78f93335954f0f4e52abac8ac_o.jpg
“AzerGold” QSC tərəfindən “Daşkəsən rayonunda bitən nadir bitkilərin reintroduksiyası” layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitabı”na daxil edilmiş nadir, nəsli kəsilmək təhlükəsində olan bitki növlərinin “Çovdar” qızıl mədəni ətrafında çoxaldılması və reintroduksiyası uğurla icra edilib.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində təşkil edilən növbəti aksiya zamanı Zəngəzur itburnusu (Rosa zangezura P.Jarosch.), Nizami itburnusu (Rosa nisami Sosn.), Qafqaz dağdağanı (Celtis caucasica Willd.), Adi nar (Punica granatum L.), İriyarpaq kövrək mürdəşər (Frangula grandiflora A.Pool), Trautvetter ağcaqayını (Acer trautvetteri L.), Adi şabalıd (Castanea sativa Mill.), Dəmirağac (Parrotia persica (DC.) C.A.Mey.), Şabalıdyarpaq palıd (Quercus castaneifolia C.A.Mey.) və Atşabalıdı (Aesculus hippocastanum L.) kimi nadir ağac və bitki növlərinin kütləvi əkini həyata keçirilib.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC tərəfindən “Daşkəsən rayonunda bitən nadir bitkilərin reintroduksiyası” layihəsi çərçivəsində 2021-2024-cü illərdə Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun əməkdaşlarının bilavasitə iştirakı ilə “Çovdar” mədəninin ətrafındakı dağlardan nəsli kəsilmək təhlükəsində olan ağac və bitkilər aşkarlanaraq, toxumları yığılıb. Həmin toxumların çeşidlənməsi, müvafiq dərman vasitələri ilə qurudulması həyata keçirilərək, xüsusi aqrotexniki qaydada təcrübə sahəsində yetişdirilib.
Cari aksiya daxil olmaqla, ümumilikdə 3 dəfə, hər ilin oktyabr-noyabr aylarında nadir, nəsli kəsilmək təhlükəsində olan ağac tingi və bitki kollarının tarixən yetişdiyi ərazilərdən biri kimi Daşkəsən rayonunda, “Çovdar” mədəninin ətrafında ayrılmış geniş ərazidə əkini, çoxaldılması təmin edilib. Builki aksiya zamanı, həmçinin təbii şəkildə digər bölgələrdə yayılmış nadir ağac və bitki növlərinin “Çovdar” qızıl mədəni ətrafında kütləvi əkini həyata keçirilib. Sözügedən bitkilər mütəmadi qulluq göstərilməsi üçün “AzerGold” QSC-nin Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində ekoloqlar tərəfindən daimi nəzarətə götürülüb.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitabı”nın 2023-cü ildə nəşr edilmiş 3-cü nəşrində “AzerGold” QSC-nin icra etdiyi bu ekoloji əhəmiyyətli layihə öz əksini tapıb.
Ölkəmizin dağ-mədən sənayesini təmsil edən dövlət şirkəti olaraq “AzerGold” QSC tərəfindən istismarı həyata keçirilən yataqların ekoloji cəhətdən daha effektiv idarə edilməsi, hasilat prosesi zamanı ətraf mühitə təsirlərin minimuma endirilməsi istiqamətində zəruri tədbirlər həyata keçirir. Bununla yanaşı, QSC-nin Sosial təsir və məsuliyyət üzrə siyasəti çərçivəsində ekoloji tarazlığın qorunub saxlanılması məqsədilə davamlı olaraq kütləvi tədbirlər, o cümlədən, iməcilik, ağacəkmə və digər yaşıllaşdırma aksiyaları təşkil edilir.

ЗАО «AzerGold» успешно реализовало проект “Реинтродукция редких растений, произрастающих в Дашкесанском районе"
ЗАО «AzerGold» успешно реализовало проект “Реинтродукция редких растений, произрастающих в Дашкесанском районе" ЗАО «AzerGold» успешно реализовало проект “Реинтродукция редких растений, произрастающих в Дашкесанском районе"
В рамках проекта ЗАО “AzerGold” “Реинтродукция редких растений, произрастающих в Дашкесанском районе” вокруг месторождения золото “Човдар” успешно проведено размножение и реинтродукция редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений, занесенных в “Красную книгу” Азербайджанской Республики.
В ходе очередной акции, организованной в рамках “Года солидарности за зеленый мир”, были проведены массовые посадки редких видов деревьев и растений таких как, Шиповник зангезурский (Rosa zangezura P.Jarosch.), Шиповник низами (Rosa nisami Sosn.), Каркас кавказский (Celtis caucasica Willd.), Гранат обыкновенный (Punica granatum L.), Крушина крупнолистная, ломкая (Frangula grandiflora A.Pool), Клен траутветтера (Acer trautvetteri L.), Каштан посевной (Castanea sativa Mill.), Железное дерево (Parrotia persica (DC.) C.A.Mey.), Дуб каштанолистный (Quercus castaneifolia C.A.Mey.), Конский каштан обыкновенный (Aesculus hippocastanum L).
Отметим, что ЗАО “AzerGold” в рамках проекта “Реинтродукция редких растений, произрастающих в Дашкесанском районе” в 2021-2024 годах при непосредственном участии сотрудников Института Ботаники Министерства Науки и Образования были выявлены находящиеся под угрозой исчезновения деревья и растения, семена которых были собраны с гор вокруг месторождения “Човдар”. Эти семена были отсортированы, высушены соответствующими лекарственными средствами и выращены на опытном поле в специальном агротехническом порядке.
В рамках текущей акции в общей сложности 3 раза, в октябре-ноябре каждого года, в Дашкесанском районе, на обширной территории, отведенной вокруг рудника “Човдар”, как одной из территорий, где исторически произрастали редкие, находящиеся под угрозой исчезновения саженцы деревьев и кустарники, было обеспечено их посев и размножение. Во время акции этого года также была проведена массовая посадка редких видов деревьев и растений, естественным образом распространенных в других регионах, вокруг месторождения золото “Човдар”. Указанные культуры были взяты под постоянный контроль экологами Човдарского интегрированного регионального участка по переработке ЗАО “AzerGold” для обеспечения регулярного ухода.
Напомним, что в 3-м издании “Красной книги” Азербайджанской республики, опубликованном в 2023 году, отражен этот экологически важный проект, осуществляемый ЗАО “AzerGold”.
ЗАО “AzerGold”, как государственная компания, представляющая горнодобывающую промышленность нашей страны, осуществляет необходимые меры по более эффективному экологическому управлению месторождениями, минимизации воздействия на окружающую среду в процессе добычи. Наряду с этим, в рамках политики ЗАО по социальному воздействию и ответственности с целью сохранения экологического баланса постоянно организуются массовые мероприятия, в том числе акции по посадке деревьев и озеленению.