https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_0d2f961b6ae768ffd27fb24a0_o.jpg
Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən Azərbaycanın Zəfər Günü ilə bağlı böyük konsert tədbiri keçirilib.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində keçirilən tədbirdə Özbəkistanın elm, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, yazıçı və şairlər, Azərbaycan diasporunun üzvləri, tələbələr, jurnalistlər iştirak edib.
Əvvəl iştirakçılar Mərkəzin foyesində Azərbaycan xalqının zəfərinə həsr edilmiş foto və kitablardan ibarət sərgiyə baxıblar.
Qonaqları salamlayan Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktor müavini Nadir Əlimirzəyev 44 günlük Vətən müharibəsi, torpaqlarımızın Ermənistanın işğalından azad olunması, Azərbaycan əsgər və zabitlərinin qəhrəmanlığı və şücaəti haqqında söhbət açaraq 2020-ci ilin 27 sentyabr tarixində düşmənin bütün cəbhə boyu Azərbaycan silahlı qüvvələrinin döyüş mövqelərini və yaxınlıqdakı yaşayış məntəqələrini müxtəlif silahlardan istifadə etməklə atəşə tutduğunu, mülki əhali arasında qırğının qarşısını almaq və itirilmiş torpaqlarımızı qaytarmaq məqsədi ilə ali baş komandanlıq tərəfindən bütün cəbhə xətti boyu hərbi əməliyyatların başlanmasına əmr verildiyini və bununla da II Qarabağ müharibəsinin başlanmış olduğunu deyib. Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti, iradəsi, Azərbaycan əsgərinin şücaəti şəhidlərin qanı canı bahasına cəmi 44 gün davam edən Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycan 28 ildən sonra öz torpaqlarını azad etmiş, tarixi Zəfəri qazanmış, şəhidlərimizin qanını yerdə qalmamış, qisasları alınmışdır. N.Əlimirzəyev 8 noyabr tarixində Qarabağın tacı, Azərbaycan mədəniyyətinin beşiyi sayılan Şuşa şəhərinin işğaldan azad olunduğu günü Prezident İlham Əliyevin 2020-ci il dekabrın 3-də imzaladığı "Azərbaycan Respublikasında Zəfər Gününün təsis edilməsi haqqında" sərəncama əsasən 8 noyabr zəfər günü kimi qeyd olunduğunu da söylədi.
Çıxış edən Özbəkistan Ali Məclisinin deputatı Gülbahar Saidqaniyeva müharibə dövründə Ermənistanın Gəncə, Bərdə, Tərtər, Mingəçevir və digər şəhərlərini, kəndləri, mülki əhalini böyük dağıdıcı gücə malik raketlərlə atəşə tutmaqla beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquqa, Cenevrə Konvensiyasının öhdəliklərinə zidd olan müharibə cinayətləri törətdiyini vurğulayıb. Lakin rəşadətli Azərbaycan ordusunun düşmənə layiqli cavab verərək tarixi qələbə qazanıldığını söyləyən deputat bütün Azərbaycan xalqını tarixi Zəfər günü münasibətilə təbrik edərək özbək xalqının hər zaman öz qardaşlarının yanında olduğunu vurğulayıb.
Rəsmi hissədən sonra keçirilən konsertdə Azərbaycanın və Özbəkistanın xalq artisti Gülyanaq Məmmədova, Özbəkistan, Başqırdıstan və Tatarıstanın xalq artisti Jenisbek Piyazov, Özbəkistanda tanınmış azərbaycanlı saz ustası İlham Abdullayev, Özbəkistanın “Özbəyim yoşları" (Özbəyim gəncləri) musiqi qrupunun üzvləri Azərbaycan və özbək dilində mahnılar, həmçinin Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin “Azərbaycan” rəqs ansamblının üzvləri milli rəqslərimizi ifa ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_0d2f961b6ae768ffd27fb24a0_o.jpg
При поддержке Министерства культуры Азербайджана, по проекту Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане в честь Дня Победы Азербайджана было проведено большое концертное мероприятие.
В мероприятии, прошедшем в Азербайджанском Культурном Центре, приняли участие деятели науки, культуры и искусства Узбекистана, писатели и поэты, члены азербайджанской диаспоры, студенты, журналисты.
Вначале в фойе Центра участники ознакомились с выставкой фотографий и книг, посвященной победе азербайджанского народа.
Приветствуя гостей, заместитель директора Азербайджанского Культурного Центра Надир Алимирзаев, открывая разговор о 44-дневной Отечественной войне, освобождении наших земель от армянской оккупации, героизме и мужестве азербайджанских солдат и офицеров, отметил, что 27 сентября 2020 года враг по всему фронту начал уничтожать боевые позиции Вооруженных сил Азербайджана и близлежащие населенные пункты, обстреливал населенные пункты с использованием различного оружия. В связи с этим, с целью предотвращения резни среди мирного населения и возвращения потерянных земель Верховным Главнокомандующим был отдан приказ о начале военных действий по всей линии фронта, тем самым началась Вторая Карабахская Война.
Дальновидная политика Президента Азербайджана Ильхама Алиева, храбрость азербайджанского солдата, в результате Отечественной войны, продолжавшейся всего 44 дня, ценой крови шахидов, спустя 28 лет Азербайджан освободил свои земли, была одержана историческая Победа, кровь наших шехидов не осталась на земле. Н.Алимирзаев также отметил, что 8 ноября, в день освобождения от оккупации города Шуша, который считается венцом Карабаха, колыбелью азербайджанской культуры, согласно Распоряжению Президента Ильхама Алиева "Об учреждении Дня Победы в Азербайджанской Республике", подписанному 3 декабря 2020 года, 8 ноября отмечается как День Победы.
Выступившая депутат Верховного Меджлиса Узбекистана Гульбахар Саидганиева отметила, что Армения, обстреливая во время войны Гянджа, Барда, Тертер, Мингячевир и другие города, сёла, гражданское население ракетами большой разрушительной силы, нарушила нормы и принципы международного права, в том числе международного гуманитарного права, обязательства Женевской конвенции, совершила военные преступления. Однако, подчеркнув, что отважная азербайджанская армия дала достойный ответ врагу и одержала историческую победу, депутат поздравила весь азербайджанский народ с историческим Днем Победы и подчеркнула, что узбекский народ всегда рядом со своими братьями.
На концерте, состоявшемся после официальной части, народная артистка Азербайджана и Узбекистана Гульянаг Мамедова, народный артист Узбекистана, Башкортостана и Татарстана Женисбек Пиязов, известный в Узбекистане азербайджанский мастер игры на сазе Ильхам Абдуллаев, участники узбекской музыкальной группы «Узбегим йошлары» (Молодежь Узбекистана) исполнили песни на азербайджанском и узбекском языках, а члены танцевального ансамбля «Азербайджан» Азербайджанского Культурного Центра исполнили наши национальные танцы.