BDU-nun Astrofizika kafedrası 2025-ci ildə fəsillərin Azərbaycana daxilolma vaxtlarını açıqlayıb
BDU-nun Astrofizika kafedrası 2025-ci ildə fəsillərin Azərbaycana daxilolma vaxtlarını açıqlayıb BDU-nun Astrofizika kafedrası 2025-ci ildə fəsillərin Azərbaycana daxilolma vaxtlarını açıqlayıb
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrası 2025-ci ildə fəsillərin Azərbaycana daxilolma vaxtlarını açıqlayıb.
Gələn il yaz fəslinin Azərbaycana daxil olması martın 20-si Bakı vaxtı ilə saat 13:01:25-ə təsadüf edəcək.
Bu zaman gecə ilə gündüz bərabərləşir və Günəş düz şərqdə doğub, qərbdə batır. Günəş ekliptika üzrə hərəkət edərək, ekvatoru kəsib Cənub yarımkürəsindən Şimal yarımkürəsinə keçir. Həmin andan Şimal yarımkürəsində yaz, Cənub yarımkürəsində isə payız fəsli başlayır. Yaz fəslinin uzunluğu 92 gün 17 saat 40 dəqiqə 46 saniyə olacaq.
Yay fəsli (Yay günəş duruşu) Azərbaycana iyunun 21-i saat 06:42:11-də daxil olacaq. Bu zaman Şimal yarımkürəsində yay, Cənub yarımkürəsində isə qış fəsli başlayır. Həmin vaxt Yerin fırlanma oxu Günəş istiqaməti ilə ən kiçik bucaq əmələ gətirir və ya Günəş günorta vaxtı üfüqdən maksimum hündürlükdə (73⁰.1) olur. Həmin gün ən uzun gündüz (gündüzün uzunluğu 15 saat 3 dəqiqə 24 saniyə) və ən qısa gecə (gecənin uzunluğu 8 saat 56 dəqiqə 36 saniyə) olur. Yay fəslinin uzunluğu 93 gün 15 saat 37 dəqiqə 5 saniyə təşkil edəcək.
Gələn il payız fəslinin Azərbaycana daxil olması sentyabrın 22-si saat 22:19:16-ya  təsadüf edəcək. Bu zaman gecə ilə gündüz bərabərləşir və Günəş düz şərqdə doğub, qərbdə batır. Günəş ekliptika üzrə hərəkət edib, ekvatoru kəsərək Şimal yarımkürəsindən Cənub yarımkürəsinə keçir. Həmin andan Şimal yarımkürəsində payız, Cənub yarımkürəsində yaz fəsli başlayır. Payız fəslinin uzunluğu 89 gün 20 saat 43 dəqiqə 45 saniyə olacaq.
2025-ci ildə qış fəsli (Qış günəş duruşu) Azərbaycana dekabrın 21-i saat 19:03:01-da daxil olacaq, bununla da Şimal yarımkürəsində qış, Cənub yarımkürəsində isə yay fəsli başlayacaq. Bu zaman Yerin fırlanma oxu Günəş istiqaməti ilə ən böyük bucaq əmələ gətirir və ya Günəş həmin gün günorta üfüqdən minimum hündürlükdə (26⁰.2) olur. Həmin gün ən qısa gündüz (gündüzün uzunluğu 9 saat 17 dəqiqə 22 saniyə) və ən uzun gecə (gecənin uzunluğu 14 saat 42 dəqiqə 38 saniyə) olur. Qış fəslinin uzunluğu 88 gün 23 saat 42 dəqiqə 52 saniyə təşkil edəcək.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_44b6260242ecb4287991417f2_o.jpg
Кафедра астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) объявила сроки наступления сезонов в Азербайджане в 2025 году.
Так, в следующем году весна в Азербайджане начнется 20 марта в 13:01:25 по бакинскому времени. В этот день продолжительность дня и ночи равны, Солнце восходит на востоке и заходит на западе. Солнце движется по эклиптике, пересекает экватор и переходит из южного полушария в северное. С этого момента в северном полушарии начинается весна, а в южном – осень. Продолжительность летнего сезона составит 92 дня 17 часов 40 минут 46 секунд.
Летний сезон (летнее солнцестояние) наступит в Азербайджане 21 июня в 06:42:11. В это время в северном полушарии начинается лето, а в южном – зима. В это время ось вращения Земли составит наименьший угол с направлением Солнца, или Солнце в полдень будет находиться на максимальной высоте над горизонтом (73⁰.1). На эту дату приходится самый длинный день (продолжительность дня 15 часов 3 минуты 24 секунды) и самая короткая ночь (продолжительность ночи 8 часов 56 минут 36 секунд). Продолжительность летнего сезона составит 93 дня 15 часов 37 минут 5 секунд.
Осень вступит в свои права 22 сентября в 22:19:16. В этот день продолжительность дня и ночи равны, Солнце восходит прямо на востоке и заходит на западе. Солнце движется по эклиптике, пересекает экватор и переходит из северного полушария в южное. С этого момента начинается осень в северном полушарии и весна в южном. Продолжительность осеннего сезона составит 89 дней 20 часов 43 минуты 45 секунд.
Зимний сезон (зимнее солнцестояние) наступит 21 декабря в 19:03:01, таким образом, зима начнётся в северном полушарии, а лето – в южном. В это время ось вращения Земли составит наибольший угол с направлением Солнца, Солнце в полдень этого дня находится на минимальной высоте (26⁰.2) над горизонтом. День 21 декабря - самый короткий (продолжительность дня 9 часов 17 минут 22 секунды), ночь - самая длинная (продолжительность ночи 14 часов 42 минуты 38 секунд). Продолжительность зимнего сезона составит 88 дней 23 часа 42 минуты 52 секунды.