“AzerGold” QSC 4-cü “Rebuild Karabakh” sərgisində iştirak edib
“AzerGold” QSC 4-cü “Rebuild Karabakh” sərgisində iştirak edib “AzerGold” QSC 4-cü “Rebuild Karabakh” sərgisində iştirak edib
“AzerGold” QSC Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən 4-cü Azərbaycan Beynəlxalq “Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı” - “Rebuild Karabakh” sərgisində xüsusi stendlə təmsil olunub.
Səhmdar Cəmiyyət tərəfindən sərgi pavilyonunda müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin liderliyi ilə işğaldan azad edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzurla bağlı icra edilən layihələrə dair təqdimatlar, audiovizual və çap materialları həmçinin dövlət şirkətinin əsas fəaliyyət göstəriciləri, dağ-mədən sektoruna və ölkə iqtisadiyyatına verdiyi töhfələr, hasilat zonalarında icra edilən sosial tədbirlərlə bağlı məlumatlar təqdim edilib.
Sərgidə Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunun inzibati ərazisinə daxil olan Kəlbəcər rayonunda yerləşən “Tutxun” qızıl, “Şorbulaq” qızıl, xrom və civə filiz təzahürləri sahəsində aparılan kəşfiyyat işlərinin gedişatı barədə informasiyalar diqqətə çatdırılıb.
“AzerGold” QSC tərəfindən ölkəmizin pərakəndə satış bazarına təqdim edilən qızıl və gümüş sikkələr, eləcə də qızıl külçələr beynəlxalq sərgi iştirakçılarının böyük maraq göstərdiyi məhsullar sırasında olub. Qonaqlara Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü münasibətilə “Smartminting” texnologiyası əsasında 3D formatında istehsal edilmiş “100 il və onun fövqündə bir irs” unikal qızıl sikkəsi, Qarabağ kolleksiyasına aid “Qarabağ xalçası – Çələbi, “Qarabağ inciləri”, “Şuşa” “Xurşidbanu Natəvan” sikkələri daxil olmaqla,  Azərbaycanın müasirliyini, tarix və incəsənətini, qədim ənənələrini təbliğ edən 11 çeşiddə sikkə kolleksiyası barədə ətraflı məlumatlar verilib, qiymətli məhsulların yerində satışı təşkil edilib.
Qeyd edək ki, işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızın bərpası və inkişafına həsr olunmuş yeganə və ilk ixtisaslaşmış sərgi olan “Rebuild Karabakh” 15-17 oktyabr tarixlərində keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_1f28dcfaec4a7413226643cd4_o.jpg
ЗАО “AzerGold” представлено специальным стендом на 4-й Азербайджанской Международной Выставке “Восстановление, Реконструкция и Развитие Карабаха” - "Rebuild Karabah", которая проходит в Бакинском Экспо-Центре.
В выставочном павильоне Общества представлены презентации, аудиовизуальные и печатные материалы о проектах, выполняемых в Карабахе и Восточном Зангезуре, освобожденных под руководством Победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, а также информация об основных показателях деятельности государственной компании, вкладе в горнодобывающий сектор и экономику страны, социальных мероприятиях, проводимых в зонах добычи полезных ископаемых.
На выставке представлена информация о ходе разведочных работ на участках проявление золота “Тутхун”, золота, хрома и ртути “Шорбулаг”, расположенных в Кельбаджарском районе, входящем в административную территорию Восточно-Зангезурского экономического района.
Золотые и серебряные монеты, а также золотые слитки, представленные ЗАО "AzerGold" на розничном рынке нашей страны, входят в число продуктов, вызывающих наибольший интерес участников международной выставки.
Гостям предоставляется подробная информация о 13 коллекциях монет, пропагандирующих современность, историю и искусство, древние традиции Азербайджана, организуется продажа ценной продукции на месте. К 100-летию со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева гостям была представлена уникальная золотая монета “100 лет и ее необычайное наследие”, изготовленная в 3D на основе технологии Smartminting, а также “Карабахский ковер – Челеби”, “Карабахские жемчужины“,” Шуша “, "Хуршидбану Натаван" входящих в Карабахскую коллекцию, была предоставлена подробная информация о коллекции из 11 разновидностей монет, пропагандирующих современность, историю и искусство, древние традиции Азербайджана, организована продажа ценной продукции на месте.
Отметим, что единственная и первая специализированная выставка, посвященная восстановлению и развитию наших освобожденных от оккупации земель, «Rebuild Karabakh», проходила с 15 по 17 октября.