https://www.innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_d9ca29b0ae2a7f0502c4cc96f_o.jpg
Ukrayna Xarici İşlər Nazirliyinə Xocalı soyqırımının tanınması ilə bağlı prosedura başlamaq barədə müraciət olunub.
Müraciəti Ukrayna Ali Radasının deputatı, Ukrayna-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun sədr müavini Lyudmila Marçenko imzalayıb.
Müraciətdə bildirilir ki, Ukrayna Azərbaycanlıları Radasının həmsədri, “Ukrayna Azərbaycanlıları Birləşmiş Diasporu”nun sədri Hikmət Cavadovun imzası ilə Ali Radaya daxil olan məktubda Xocalı soyqırımının tanınması məsələsi qaldırılıb.
Deputat qeyd edib ki, 30 il əvvəl Xocalıda baş verən hadisələr açıq-aydın soyqırımı əlamətlərini daşıyır. Bununla əlaqədar artıq bir çox ölkənin qanunverici orqanı və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən Xocalı soyqırımının bəşəriyyətə qarşı cinayət olduğu təsdiqlənib. “Xocalı faciəsinin soyqırımı kimi tanınması tarixi ədalətin bərpasına, Ukrayna və Azərbaycan arasında olan dostluq münasibətlərinə töhfə verəcək” – deyə müraciətdə bildirilir.
Lyudmila Marçenko öz deputat səlahiyyətlərindən istifadə edərək, xarici işlər naziri Dmitri Kulebadan soyqırımının tanınması proseduruna başlamağı xahiş edib.
Xatırladaq ki, ötən ilin oktyabr ayında Milli Məclisin və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Ukrayna-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupu üzvlərinin Azərbaycana səfəri baş tutub. Səfər çərçivəsində Gəncə və Ağdama da gedən ukraynalı deputatlar səfərin nəticələrinə dair yaydıqları birgə bəyanatda erməni terrorunun nəticələrindən dəhşətə gəldiklərini, dünyanın bu terrorlara biganə qalmamalı olduğunu bildiriblər.

https://innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_d9ca29b0ae2a7f0502c4cc96f_o.jpg
В Министерство иностранных дел Украины направлено обращение о начале процедуры, связанной с признанием Ходжалинского геноцида.
Обращение подписала депутат Верховной Рады Украины, заместитель председателя Украинско-азербайджанской межпарламентской группы дружбы Людмила Марченко.
В обращении говорится, что в поступившем в Верховную Раду письме за подписью сопредседателя Рады азербайджанцев Украины, председателя Объединенной диаспоры азербайджанцев Украины Хикмета Джавадова, поставлен вопрос о признании Ходжалинского геноцида.
Депутат отмечает, что события, произошедшие 30 лет назад в Ходжалы, несут в себе признаки откровенного геноцида. B связи с этим законодательные органы многих стран и международные организации подтвердили, что Ходжалинский геноцид является преступлением против человечества. “Признание Ходжалинской трагедии как геноцида внесет вклад в восстановление исторической справедливости, в дружественные отношения между Украиной и Азербайджаном,” – отмечается в обращении.
Пользуясь депутатскими полномочиями, Людмила Марченко попросила министра иностранных дел Дмитрия Кулебу начать процедуру признания геноцида.
Напомним, что в октябре минувшего года при поддержке Милли Меджлиса и Государственного комитета по работе с диаспорой состоялся визит членов Украинско-азербайджанской межпарламентской группы дружбы в Азербайджан. Украинские депутаты, посетившие в рамках визита также Гянджу и Агдам, в совместном заявлении по итогам визита подчеркнули, что пришли в ужас от последствий армянского террора, что мир не должен оставаться безучастным к этому террору.