https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_2279d23280cbd053cc476bc87_o.jpg
Prezident İlham Əliyevin tapşırıq və tövsiyələrinə uyğun hazırlanan və ASCO-nun Müşahidə Şurasının qəbul etdiyi Gəmiçiliyin Strateji İnkişaf Proqramı çərçivəsində daha bir mühüm addım atılıb. Şirkət Xəzərdənkənar fəaliyyətinin genişləndirilməsi məqsədilə sayca ikinci “Handysize” tipli quru yük gəmisinin alqı-satqı işlərini uğurla başa çatdırıb.
Gəminin alınması layihəsi üzrə maliyyələşmə ASCO-nun dövriyyəyə buraxdığı istiqrazlardan əldə olunan vəsait hesabına həyata keçirilib.
Yeni alınan “Handysize” Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən “Murovdağ” adlandırılacaq.
Bu quru yük gəmisi də cari ilin mayında istismara qəbul edilən ilk “Handysize” tipli “Xocalı” gəmisi kimi təxminən 38 000 ton dedveytə (yükgötürmə imkanına) malikdir. Uzunluğu 179,9, eni 30, bortunun hündürlüyü 15, suya oturumu 10,47 metr, maksimum sürəti 15,7 uzeldir. Suya oturumu maksimum yük götürməklə, onun bir çox dayaz limanlara da rahatlıqla daxil olmasına şərait yaradır.
Ekoloji baxımdan beynəlxalq standartlara cavab verən, yanacaq sərfində qənaətcilliyə malik olan, yüksək təhlükəsizlik sistemləri ilə təchiz edilən bu gəmi 2020-ci ildə Yaponiyada inşa olunub.
Məhdudiyyətsiz üzmə imkanlarına malik gəminin ilk səfəri Çindən Ekvadora, oradan isə Kolumbiyaya olacaq. Onun dekabrda təyinat limanına çatması gözlənilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_2279d23280cbd053cc476bc87_o.jpg
In line with President Ilham Aliyev's directives and recommendations, and as part of the Strategic Development Programme for Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO), approved by ASCO's Supervisory Board, a significant step has been taken. The company has successfully completed the purchase of its second Handysize bulk carrier with the aim of expanding its operations beyond the Caspian Sea.
The financing for the acquisition of the vessel has been secured through funds obtained from bonds issued by ASCO. The newly acquired Handysize vessel will be named "Murovdağ" in accordance with President Ilham Aliyev's instructions.
This bulk carrier, similar to the first Handysize vessel "Xocalı," which was put into operation in May of this year, has a deadweight capacity of approximately 38,000 tonnes. It measures 179.9 metres in length, 30 metres in width, has a height of 15 metres, a draft of 10.47 metres, and a maximum speed of 15.7 knots. Its draft allows for easy access to many shallow ports when fully loaded.
This vessel, built in Japan in 2020, meets international environmental standards and is designed for fuel efficiency while being equipped with high safety systems.
With unlimited navigation capabilities, the ship's maiden voyage will be from China to Ecuador and then on to Colombia. It is expected to arrive at its designated port in December.