https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_2279d23280cbd053cc476bc87_o.jpg
Prezident İlham Əliyevin tapşırıq və tövsiyələrinə uyğun hazırlanan və ASCO-nun Müşahidə Şurasının qəbul etdiyi Gəmiçiliyin Strateji İnkişaf Proqramı çərçivəsində daha bir mühüm addım atılıb. Şirkət Xəzərdənkənar fəaliyyətinin genişləndirilməsi məqsədilə sayca ikinci “Handysize” tipli quru yük gəmisinin alqı-satqı işlərini uğurla başa çatdırıb.
Gəminin alınması layihəsi üzrə maliyyələşmə ASCO-nun dövriyyəyə buraxdığı istiqrazlardan əldə olunan vəsait hesabına həyata keçirilib.
Yeni alınan “Handysize” Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən “Murovdağ” adlandırılacaq.
Bu quru yük gəmisi də cari ilin mayında istismara qəbul edilən ilk “Handysize” tipli “Xocalı” gəmisi kimi təxminən 38 000 ton dedveytə (yükgötürmə imkanına) malikdir. Uzunluğu 179,9, eni 30, bortunun hündürlüyü 15, suya oturumu 10,47 metr, maksimum sürəti 15,7 uzeldir. Suya oturumu maksimum yük götürməklə, onun bir çox dayaz limanlara da rahatlıqla daxil olmasına şərait yaradır.
Ekoloji baxımdan beynəlxalq standartlara cavab verən, yanacaq sərfində qənaətcilliyə malik olan, yüksək təhlükəsizlik sistemləri ilə təchiz edilən bu gəmi 2020-ci ildə Yaponiyada inşa olunub.
Məhdudiyyətsiz üzmə imkanlarına malik gəminin ilk səfəri Çindən Ekvadora, oradan isə Kolumbiyaya olacaq. Onun dekabrda təyinat limanına çatması gözlənilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_2279d23280cbd053cc476bc87_o.jpg
В соответствии с поручениями и рекомендациями Президента Ильхама Алиева был сделан еще один важный шаг в рамках Программы стратегического развития судоходства, принятой Наблюдательным советом ЗАО «Азербайджанское Каспийское морское пароходство» (ASCO). Компания с целью расширения своей деятельности за пределами Каспийского моря успешно завершила сделку по приобретению второго сухогруза типа «Handysize».
Финансирование проекта по приобретению судна осуществлено за счет средств, полученных от облигаций, которые выпустила ASCO.
Новое судно, в соответствии с поручением Президента Ильхама Алиева, будет называться «Мурoвдаг».
Этот сухогруз обладает дедвейтом 38 000 тонн, как и первое судно типа «Handysize» - «Ходжалы», введенное в эксплуатацию в мае текущего года. Его длина составляет 179,9 метра, ширина — 30 метров, высота борта — 15 метров, осадка — 10,47 метра, а максимальная скорость — 15,7 узлов. Небольшая осадка при максимальной загрузке позволяет ему с легкостью заходить в множество мелководных портов.
Это судно, соответствующее международным экологическим стандартам, экономичное в потреблении топлива и оснащенное самыми современными системами безопасности, было построено в Японии в 2020 году.
Сухогруз, имеющий неограниченную дальность плавания, совершит первый рейс из Китая в Эквадор, а оттуда в Колумбию. Ожидается, что оно прибудет в порт назначения в декабре.