https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_90ee9797744893ca9a3807f1b_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC vətəndaşlar və sahibkarlar üçün “SİMA Token” elektron imzasını onlayn sifariş etmək imkanını yaradıb. Artıq istənilən vaxt www.sima.az saytı vasitəsilə “SİMA Token” elektron imzasını sifariş etmək mümkündür.
Vətəndaşlar sifariş prosesini uğurla tamamlamaq üçün saytda onlayn sorğu yaradaraq şəxsiyyət vəsiqəsi məlumatlarını, gizli cavabını, çatdırılma ünvanını (özünə yaxın poçt məntəqəsi) və əlaqə məlumatlarını qeyd etməlidirlər. Məlumatlar təqdim edildikdən sonra sifariş üçün müqavilə “SİMA İmza” ilə imzalanır. Vətəndaşlar üçün 3 illik Token imzasının məbləği 18 AZN təşkil edir.
Sahibkarlar isə “SİMA Token” imzası sifariş etmək üçün şəxsiyyət vəsiqəsi məlumatlarını, gizli cavabını, VÖEN nömrəsini, çatdırılma ünvanını (özünə yaxın poçt məntəqəsi) və əlaqə məlumatlarını qeyd etməlidirlər. Məlumatlar təqdim edildikdən sonra sifariş müqaviləsi “SİMA İmza” ilə imzalanır. Sahibkarlar üçün 3 illik Token imzasının məbləği 36 AZN-dir.
Qeyd edək ki, buna qədər “SİMA Token” sifariş etmək üçün vətəndaşlar və sahibkarlar xidmət məntəqəsinə getməli olurdular. İndi isə imzanı onlayn sifariş etməklə istifadəçilər satış məntəqələrinə getmədən və növbə gözləmədən vaxta qənaət edirlər. Elektron imza hazır olduqdan sonra isə onu təhvil almaq üçün seçdikləri poçt məntəqəsinə yaxınlaşmaq kifayətdir.
“SİMA Token”in əsas üstünlükləri tanınma, məxfilik, bütövlük və inkaredilməzlikdir. Tokendən elektron imza tələb olunan bütün sahələrdə, o cümlədən elektron vergi portalında, ipoteka krediti müraciətlərində, elektron məhkəmə sistemi, mobil notariat, ƏMAS, bank-maliyyə xidmətlərində istifadə etmək mümkündür.
“SİMA Token”dən istifadə üçün ardıcıl olaraq imzalayıcı proqram təminatını, “driver”i və mərkəzi sertifikatı yükləyib quraşdırmaq lazımdır. Daha sonra “SİMA Token”i kompüterə qoşmaqla istənilən sənədi onlayn qaydada imzalamaq mümkündür. Elektron imza ilə bağlı daha ətraflı məlumatı www.sima.az saytından və ya “157” Zəng mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə etmək olar.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_90ee9797744893ca9a3807f1b_o.jpg
"AzInTelecom" LLC under the Ministry of Digital Development and Transport has created a convenient opportunity for citizens and entrepreneurs to order "SIMA Token" electronic signature online. It is now possible to order "SIMA Token" electronic signature at any time, by visiting www.sima.az.
To complete the order process, citizens must create an online request on www.sima.az by entering their ID card information, secret answer, delivery address (nearest post office), and contact information; after submitting this information, the contract for the order is signed with "SİMA İmza". The cost for a 3-year Token signature for citizens is 18 AZN.
To complete the order process, entrepreneurs must enter their ID card information, secret answer, TIN number, delivery address (nearest post office) and contact information. After submitting the information, the contract for the order is signed with "SİMA İmza". The cost for a 3-year Token signature for entrepreneurs is 36 AZN.
It should be noted that previously, citizens and entrepreneurs had to visit customer service offices to order “SİMA Token.” Now, by ordering “SİMA Token” online, users save time by eliminating the need to travel to these offices and wait in line. After the order is processed, it is required to visit the selected post office for collection.
The main advantages of "SİMA Token" are recognition, privacy, integrity, and non-repudiation. The token can be used in all areas that require an electronic signature, including the electronic tax portal, mortgage loan applications, the electronic court system, mobile notary, AMAS, banking, and financial services.
To utilize "SIMA Token", it is required to download and install the signing software, "driver" and central certificate accordingly. Then, by connecting "SIMA Token" to the computer, it will be possible to sign any document online. For more detailed information about electronic signatures, please visit our website or contact our call center at “157".