https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_2ee61bb0607bb9b971ca10833_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Dərbəndqala - BHOS” komandası Türkiyənin Antalya şəhərində keçirilən "Teknofest" aerokosmik və texnologiya festivalında Bəşəriyyət naminə texnologiyalar üzrə sosial innovasiyalar kateqoriyasında ikinci yeri tutub.
Komandanın elmi rəhbəri Ali Məktəbin İnnovasiya və tədqiqatlar mərkəzinin böyük mühəndisi Emiliya Əhmədova, üzvləri isə Proseslərin avtomatlaşdırılması ixtisasının 4-cü kurs tələbələri Zahid Abdullayev, Rəna İsayevə, Rəvan Xıdırov və Biznesin idarə edilməsi ixtisasının 4-cü kurs tələbəsi Murad Əliyevdir.
“Dərbəndqala - BHOS” komandası öz kateqoriyası üzrə ən yüksək bal-97 bal, toplayaraq birinciliklə “Teknofest” finalına vəsiqə qazanıb və finalda 86,31 toplayaraq yarışı ikinciliklə bitirib. Bununla yanaşı, “Dərbəndqala - BHOS” komandası öz kateqoriyası finala vəsiqə qazanmış yeganə xarici komanda olub.
Komandamız 50,000 TL dəyərində pul mükafatına layiq görülüb. Mükafatlandırma mərasimi 2-6 oktyabrda Adanada baş tutacaq.
Xatırladaq ki, Ali Məktəbin “BHOSWARE” komandası Festivalın “Hackmasters” kateqoriyası üzrə keçirilən CTF yarışında I yeri qazanıb. Komandamız 180,000 TL dəyərində pul mükafatına layiq görülüb.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_2ee61bb0607bb9b971ca10833_o.jpg
The team “Dərbəndqala – BHOS” of Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS) took the second place in the category “Social Innovation in Technology for Humanity” at the Teknofest Aerospace and Technology Festival held in Antalya, Turkey.
The team's academic supervisor is Emilia Akhmedova, a senior engineer at the BHOS Innovation and Research Centre. The team consists of 4th year students of the speciality “Automation of technological processes” Zahid Abdullayev, Rena Isayeva, Ravan Khydyrov and 4th year student of the speciality “Business Administration” Murad Aliyev.
The team “Dərbəndqala – BHOS” reached the final with the highest score in its category (97 points), and won the second place in Teknofest, scoring 86.31 points in the final.
It should be noted that the team “Dərbəndqala – BHOS” was the only foreign team to reach the final of its category.
The BHOS team was awarded a prize of 50,000 TL. The award ceremony will be held on 2-6 October in Adana.
Recall that that the "BHOSWARE" team of BHOS took the 1st place at the CTF competition held in the "Hackmasters" category of the festival.