Rəqəmsal ödənişləri gündəlik həyatın bir parçasına çevirərək, Mastercard Azərbaycanda ödənişlərin rəqəmsallaşdırılması proseslərinə rəhbərlik etməkdədir. Bir neçə il öncə işə salınmış Nağdsız Azərbaycan proqramı hazırda maliyyə mənzərəsini tamamilə dəyişərək ödəniş proseslərinə şəffaflıq və rahatlıq, ölkə iqtisadiyyatına isə güc qatıb. Texnologiyaya olan inamın artması ilə Azərbaycanda təmassız ödənişlər populyarlıq qazanıb.
Smartfonlar bir ünsiyyət vasitəsindən daha artıq olublar və insanlar tərəfindən bir yerdən başqa yerə getmək, müxtəlif tədbirlərdə iştirak etmək, yemək sifariş vermək üçün istifadə edildiyi bir vaxtda artıq loyallıq və bank kartları daşıyıcılarına da çevriliblər.
Bu gündən etibarən Azərbaycanda Mastercard sahibləri kartlarını Google Wallet-ə (Google Cüzdan) əlavə edə və təmassız ödənişlərin qəbul edildiyi yerlərdə Android telefonları və geyilə bilən ağıllı cihazları ilə ödəniş edə biləcəklər.
Mastercard-ın Türkiyə və Azərbaycan üzrə baş direktoru Avşar Gürdal “Nağdsız Azərbaycan” proqramının başlanmasının ardından ölkədə ödəniş kartlarının sayının iki dəfə artdığını bildirib. “Biz Azərbaycanı nağdsız gələcəyə aparmaq əzmindəyik. Ona görə də bizim bütün layihə və planlarımız Rəqəmsal və Nağdsız Gələcək üçün infrastrukturun yaradılmasına xidmət edir. Pandemiya dövrü başlayandan bu yana ölkədə bir sıra layihələr həyata keçiririk ki, bu da nağdsız ödənişlərin sayının artmasına və nəticədə istifadəçilər arasında məlumat və inam səviyyəsinin artmasına səbəb olub. Ölkədaxili POS-dan istifadə 2,6 milyard manatdan 11 milyard manata, elektron ticarətin payı isə artaraq 9 faizdən 30 faizə yüksəlib. Bu artım tempi 4 il ərzində e-ticarət həcmlərinin 10 dəfədən çox artması deməkdir.
Son 50 ili müqayisə etsək, qarşıdakı 5 il daha çox dəyişikliklər vəd edir. Belə ki, 2025-ci ildə ölkə əhalisinin demək olar ki yarısı mobil internetdən istifadə edəcək, bütün internetə qoşulmaların 85%-i smartfonlar vasitəsilə həyata keçiriləcək və 2025-ci ilə qədər mobil telefon istifadəçilərinin sayında bir milyona yaxın artım gözlənilir. Mobil təmassız nüfuzun yüksək olduğu ölkələrdə ümumi təmassız ödəniş qəbul 90 faizə çatıb. Onu deyim ki, Azərbaycanda POS cihazların 82%-i təmassız ödənişləri qəbul edir və indi smartfonlar da POS cihazıdır deyə bilərik. Şamaxıda başlatdığımız kimi, təmassız kartlar və smartfonlar ictimai nəqliyyatda da ödəniş vasitəsinə çevriləcək”.
Google Wallet Vitse-Prezidenti və Baş Meneceri Cenni Çenq qeyd edir ki, bu texnologiya istənilən Android telefonu və ya geyilə bilən ağıllı cihaz ilə sürətli, asan və təhlükəsiz ödəniş üsulu təmin edir. “Toxundurun və qatara minin, mağazalarda ödəmək üçün toxundurun, biletinizə asanlıqla daxil olun, loyallıq kartlarınızı saxlayın və s. Hara getməyinizdən asılı olmayaraq hər şeyi bir arada qoruyun".
GooglePay-i Azərbaycana gətirən Mastercard müştərilər üçün daha təhlükəsiz, daha etibarlı xüsusi ödəniş imkanları təqdim edir, yəni onlara bank kartlarını başqalarına vermək, düymələrə fiziki toxunuşlar etmək və ya nağd pul mübadiləsi kimi bəzi əməliyyatlardan uzaqlaşmağa kömək edir.
GooglePay Mastercard tərəfdaşı olan ABB, Kapital Bank, Bank Respublika, Unibank, Rabitabank və Paşabank kimi banklarda mövcuddur. Bu banklar Mastercard kart sahiblərinə GooglePay-də qeydiyyatdan keçmək və kartları ilə ödənişlər etmək müqabilində üstünlüklər verəcəklər. Bununla yanaşı, biz Mastercard olaraq ölkə daxilində müxtəlif ticarət müəssisələri və brend mağazalarında fərqli kampaniyalarımız çərçivəsində üstünlüklər təqdim edirik (ticarət müəssisələri və brend mağazaların tam siyahısı: https://mstr.cd/gpay)

Mastercard has been leading the processes of payments digitalization in Azerbaijan, making digital transformation part of the day-to-day life. Cashless Azerbaijan – the program which was launched few years ago now has now totally transformed the financial landscape, making payment processes transparent, easy, and reinforcing country economy. Contactless payments became popular in Azerbaijan with the increased trust to the technologies.
While smartphones became more than communications tool and are being used by people to get from one place to another, attend different events, dine out of order food, they are also now holding loyalty and banking cards.
Starting today, holders of Mastercard in Azerbaijan will be able to add their cards to Google Wallet and pay with their Android phones and Wearable smart devices where contactless payments are accepted.
Avsar Gurdal, Mastercard General Manager for Turkey and Azerbaijan stated that the number of payment cards has doubled since the start of Cashless Azerbaijan program. “We are determined to bring Azerbaijan to a cashless future. Therefore, all our projects and plans serve to create an infrastructure for Digital and Cashless Future. We have been implementing number of projects in the country during the pandemic, which has resulted increased number of cashless payments and raised level of the information and trust among the end users. Domestic POS usage has increased from 2.6 billion to 11 billion AZN while the share of e-commerce significantly increased from 9% to 30%. This growth rate means more than a 10-fold increase in e-commerce volumes in 4 years.
Comparing the last 50 years, the coming 5 years promise more changes. So, in 2025, almost half of the country population will be using mobile internet, 85% of all internet connections will be made through smartphones, and nearly a million of additional mobile users are expected until 2025. In the countries with high mobile contactless penetration overall contactless acceptance have reached 90 percent. I must say that 82% of POS devices accept contactless payments in Azerbaijan, and now smartphones are a POS device. As we started in Shamakhi, contactless cards and smartphones will also become payment means in public transportation.”
“The Google Wallet provides a fast, easy and safe way to pay with any Android phone or Wear OS device,” said Jenny Cheng, Vice President and General Manager, Google Wallet. “Tap and ride the train, tap to pay in stores, have easy access to your boarding pass, store your loyalty cards and more. Keep everything protected in one place, no matter where you go”.
Bringing GooglePay to Azerbaijan, Mastercard provides safer, more secure, and special payment options for the customers, i.e., helps them avoiding certain operations, such as giving the bank cards to others, physical touches on the buttons, or cash exchanges.
GooglePay is available at ABB, Kapital Bank, Bank Respublika, Unibank, Rabitabank and Pashabank. These banks will give Mastercard card holders benefits in exchange for registering and spending with their cards on GooglePay. But on top of that, we as Mastercard give benefits from our different campaigns in various merchants and brands across the country (full list of merchants and brands: https://mstr.cd/gpay)