https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_ea893c65e0b9a29889617aa99_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC 17-20 sentyabr tarixlərində Özbəkistanda keçirilən “İKT Həftəsi” (ICT Week 2024) tədbirində stendlə çıxış edib.
MMC-dən innews.media bildirilib ki, 20-yə yaxın ölkənin təmsil olunduğu tədbirin sərgi hissəsində “AzInTelecom” əməkdaşları tərəfindən şirkətin məhsul və xidmətləri barədə iştirakçılara məlumat verilib, potensial əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Tədbirin ilk günündə “AzInTelecom”un stendini ziyarət edənlər arasında Özbəkistanın rəqəmsal texnologiyalar naziri Şerzod Şermatov da olub. Ziyarət zamanı nazirə “AzInTelecom”un əsas rəqəmsal məhsullarından olan “SİMA İmza” haqqında məlumat verilib. Şerzod Şermatov “SİMA İmza”nın biometriya funksionallığını maraqla qarşılayıb.
Tədbirin üçüncü günündə “AzInTelecom”un nümayəndə heyəti Özbəkistanda elektron imzalar üzrə məsul qurum olan Yeni Texnologiyalar Mərkəzində olublar. Mərkəzin rəhbərliyi ilə görüşən “AzInTelecom” əməkdaşları Özbəkistanda elektron imza sahəsinin inkişafı üçün “SİMA İmza”nın imkanlarından istifadənin mümkünlüyünü vurğulayıblar. Mərkəzin direktoru Şərifjon Kayumov SİMA-nın imkanlarını yüksək qiymətləndirib və daha geniş müzakirələr üçün Bakıya səfər edə biləcəklərini qeyd edib.
Məlumat üçün qeyd edək ki, “Özbəkistan İKT Həftəsi” informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsində Mərkəzi Asiya və ətraf regionlardakı İT şirkətlərini bir araya toplayan qlobal tədbir hesab olunur. Tədbirin gedişində sərgilər və seminarlar təşkil olunub, ekspertlər çıxış edib, şirkətlər öz texnoloji məhsullarını nümayiş etdiriblər.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_ea893c65e0b9a29889617aa99_o.jpg
“AzInTelecom” LLC, under the Ministry of Digital Development and Transport, participated in the "ICT Week" event in Uzbekistan with an exhibition stand.
Representatives from nearly 20 countries attended the event, where AzInTelecom employees shared information about the company's products and services and discussed potential collaboration opportunities.
On the first day, the Minister of Digital Technologies of Uzbekistan, Sherzod Shermatov, visited AzInTelecom's stand. The minister was informed about one of AzInTelecom's key digital products, “SİMA İmza”, and expressed great interest in its biometric features.
On the third day, AzInTelecom’s delegation visited the Scientific Information Center of New Technologies, which is responsible for electronic signatures in Uzbekistan. During the meeting with the center's management, AzInTelecom employees explained how “SİMA İmza” could contribute to the development of electronic signatures in Uzbekistan. The center’s director, Sharifjon Kayumov, highly appreciated the capabilities of SİMA and mentioned the possibility of visiting Baku for further discussions.
It should be noted that "Uzbekistan ICT Week" is a global event that brings together IT companies from Central Asia and nearby regions in the field of information and communication technologies. Throughout the event, exhibitions and seminars were held, featuring expert presentations and company showcases of the latest technological products. The event provided a platform for industry leaders to exchange knowledge, explore collaboration opportunities, and highlight innovations driving digital transformation in the region.