https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_ea893c65e0b9a29889617aa99_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC 17-20 sentyabr tarixlərində Özbəkistanda keçirilən “İKT Həftəsi” (ICT Week 2024) tədbirində stendlə çıxış edib.
MMC-dən innews.media bildirilib ki, 20-yə yaxın ölkənin təmsil olunduğu tədbirin sərgi hissəsində “AzInTelecom” əməkdaşları tərəfindən şirkətin məhsul və xidmətləri barədə iştirakçılara məlumat verilib, potensial əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Tədbirin ilk günündə “AzInTelecom”un stendini ziyarət edənlər arasında Özbəkistanın rəqəmsal texnologiyalar naziri Şerzod Şermatov da olub. Ziyarət zamanı nazirə “AzInTelecom”un əsas rəqəmsal məhsullarından olan “SİMA İmza” haqqında məlumat verilib. Şerzod Şermatov “SİMA İmza”nın biometriya funksionallığını maraqla qarşılayıb.
Tədbirin üçüncü günündə “AzInTelecom”un nümayəndə heyəti Özbəkistanda elektron imzalar üzrə məsul qurum olan Yeni Texnologiyalar Mərkəzində olublar. Mərkəzin rəhbərliyi ilə görüşən “AzInTelecom” əməkdaşları Özbəkistanda elektron imza sahəsinin inkişafı üçün “SİMA İmza”nın imkanlarından istifadənin mümkünlüyünü vurğulayıblar. Mərkəzin direktoru Şərifjon Kayumov SİMA-nın imkanlarını yüksək qiymətləndirib və daha geniş müzakirələr üçün Bakıya səfər edə biləcəklərini qeyd edib.
Məlumat üçün qeyd edək ki, “Özbəkistan İKT Həftəsi” informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsində Mərkəzi Asiya və ətraf regionlardakı İT şirkətlərini bir araya toplayan qlobal tədbir hesab olunur. Tədbirin gedişində sərgilər və seminarlar təşkil olunub, ekspertlər çıxış edib, şirkətlər öz texnoloji məhsullarını nümayiş etdiriblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_ea893c65e0b9a29889617aa99_o.jpg
ООО AzInTelecom, действующее при Министерстве цифрового развития и транспорта, приняло участие в мероприятии ICT Week в Узбекистане с выставочным стендом.
Как сообщили innews.media в ООО, в мероприятии участвовали представители примерно из 20 стран. Сотрудники AzInTelecom представили информацию о продуктах и услугах компании, а также обсудили возможные перспективы сотрудничества.
В первый день мероприятия стенд AzInTelecom посетил министр цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзод Шерматов. Министру предоставили информацию об одном из ключевых цифровых продуктов AzInTelecom — SİMA İmza, биометрические функции которого вызвали его интерес.
На третий день делегация AzInTelecom посетила Научно-информационный центр, занимающийся вопросами электронных подписей в Узбекистане. Во время встречи с руководством центра сотрудники AzInTelecom предоставили информацию о том, как SİMA İmza может способствовать развитию электронных подписей в стране. Директор центра Шарифжон Каюмов высоко оценил возможности SİMA и выразил готовность посетить Баку для дальнейших обсуждений.
Отметим, что ICT Week Uzbekistan является глобальным мероприятием, объединяющим ИТ-компании из Центральной Азии и соседних регионов в области информационных и коммуникационных технологий. В рамках мероприятия были организованы выставки и семинары, на которых выступили эксперты, а компании продемонстрировали свои новейшие технологические решения. Мероприятие предоставило платформу для обмена знаниями, обсуждения возможностей сотрудничества и демонстрации инноваций, способствующих цифровой трансформации в регионе.