https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_8688355e7979be8bed1f464d7_o.jpg
Məktəblilərimiz Yeniyetmələrin Avropa İnformatika Olimpiadasında 1 gümüş 2 bürünc medal əldə ediblər
Avqustun 14-22-də Moldova Respublikasının paytaxtı Kişinyov şəhərində Yeniyetmələrin Avropa İnformatika Olimpiadası (EJOI) keçirilib.
Sözügedən müsabiqədə Azərbaycan məktəblilərimiz tərəfindən uğurla təmsil olunub. Bakı şəhəri, 157 nömrəli tam orta məktəbin 9-cu sinif şagirdi Həsən Vəliyev gümüş, Bakı şəhəri, Bakı Türk Anadolu liseyinin 9-cu sinif şagirdi Əhməd Qənbərli və Sumqayıt şəhəri, 23 nömrəli tam orta məktəbin 9-cu sinif şagirdi Muhammedali Əhmədov bürünc medal qazanıblar.
Yeniyetmələrin Avropa İnformatika Olimpiadasına 2017-ci ildən etibarən qatılan məktəblilərimiz bu müsabiqədə ümumilikdə 4 gümüş və 8 bürünc medal qazanmağa müvəffəq olublar.
Qeyd edək ki, 7 ildən çoxdur informatika fənni üzrə beynəlxalq olimpiadalara hazırlıq prosesi “Azercell Telekom” MMC-nin Elm və Təhsil Nazirliyi və Təhsil İnstitutu ilə əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilir. Bu müddət ərzində Azərbaycan komandası müxtəlif yaş qrupları üzrə proqramlaşdırma müsabiqələrində əldə etdiyi ümumi medal sayını 77-yə çatdırıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_8688355e7979be8bed1f464d7_o.jpg
Представители национальной сборной успешно выступили на Европейской юношеской олимпиаде по информатике, став обладателями 1 серебряной и 2 бронзовых медалей
Олимпийская сборная Азербайджана вошла в число призеров на 8-й Европейской юношеской олимпиаде по информатике EJOI-2024, которая прошла с 14 по 22 августа в столице Республики Молдова Кишинэу.
Ученик 9-го класса средней школы номер 157 города Баку Гасан Велиев завоевал серебряную медаль, а 9-классники Бакинского турецкого лицея «Анадолу» Ахмед Ганбарлы и средней Сумгайытской школы номер 23 Мухаммедали Ахмедов были удостоены бронзовой медали.
Азербайджанская команда участвует в данной олимпиаде с 2017 года, завоевав 4 серебряные и 8 бронзовых медалей.
Отметим, что уже более 7 лет ООО Azercell Telecom в сотрудничестве с Министерством науки и образования Азербайджанской Республики и Институтом образования поддерживает процесс подготовки школьников к международным олимпиадам по информатике. За этот период азербайджанские школьники завоевали 77 медалей на различных соревнованиях по программированию в разных возрастных категориях.