https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_8688355e7979be8bed1f464d7_o.jpg
Məktəblilərimiz Yeniyetmələrin Avropa İnformatika Olimpiadasında 1 gümüş 2 bürünc medal əldə ediblər
Avqustun 14-22-də Moldova Respublikasının paytaxtı Kişinyov şəhərində Yeniyetmələrin Avropa İnformatika Olimpiadası (EJOI) keçirilib.
Sözügedən müsabiqədə Azərbaycan məktəblilərimiz tərəfindən uğurla təmsil olunub. Bakı şəhəri, 157 nömrəli tam orta məktəbin 9-cu sinif şagirdi Həsən Vəliyev gümüş, Bakı şəhəri, Bakı Türk Anadolu liseyinin 9-cu sinif şagirdi Əhməd Qənbərli və Sumqayıt şəhəri, 23 nömrəli tam orta məktəbin 9-cu sinif şagirdi Muhammedali Əhmədov bürünc medal qazanıblar.
Yeniyetmələrin Avropa İnformatika Olimpiadasına 2017-ci ildən etibarən qatılan məktəblilərimiz bu müsabiqədə ümumilikdə 4 gümüş və 8 bürünc medal qazanmağa müvəffəq olublar.
Qeyd edək ki, 7 ildən çoxdur informatika fənni üzrə beynəlxalq olimpiadalara hazırlıq prosesi “Azercell Telekom” MMC-nin Elm və Təhsil Nazirliyi və Təhsil İnstitutu ilə əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilir. Bu müddət ərzində Azərbaycan komandası müxtəlif yaş qrupları üzrə proqramlaşdırma müsabiqələrində əldə etdiyi ümumi medal sayını 77-yə çatdırıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_8688355e7979be8bed1f464d7_o.jpg
The Azerbaijani national team earned one silver and two bronze medals at the European Youth Olympiad in Informatics (EJOI 2024), held from August 14 to 22, 2024, in Chisinau, Moldova.
Azerbaijani students once again demonstrated their excellence in the field of computer programming, securing a total of three medals.
Hasan Valiyev, a 9th-grade student from Secondary School No. 157 in Baku, earned a silver medal. Additionally, Ahmed Ganbarli and Muhammadali Akhmedov, 9th-grade students from the Baku Turkish Anadolu Lyceum and Sumgait Secondary School No. 23, won bronze medals.
It is worth mentioning that the Azerbaijani team has secured four silver and eight bronze medals at the European Youth Olympiad in Informatics since 2017.
“Azercell Telecom” LLC, in collaboration with the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the Institute of Education, has been supporting the preparation process for international informatics competitions for over seven years. During this period, the Azerbaijani team has won a total of 77 medals in various programming competitions across different age categories.