https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_53e006ce129dfa9136dca1531_o.jpg
Kaspersky həlləri 2023-cü ildə Azərbaycandan olan istifadəçilərin fişinq səhifələrinə 945 mindən çox keçid cəhdini bloklayıb.
Messencerlərin artan populyarlığına baxmayaraq, e-poçt işgüzar ünsiyyət üçün vacib vasitə və eyni zamanda fişinq linklərini yaymaq üçün bir üsul olaraq qalır. Fişinq e-poçtları məxfi məlumatların itirilməsinə, biznes üçün maliyyə və reputasiya itkilərinə səbəb ola bilər. Kaspersky mütəxəssisləri təcavüzkarların tətbiq etdiyi ən geniş yayılmış üsullarından danışıblar.
Fişinq
Fişinq məktublarının məqsədi istifadəçilərin login və şifrələr, həmçinin ödəniş məlumatları kimi məxfi məlumatlarını ələ keçirməkdir. Zahirən onlar adətən qanuni resurslara bənzəyirlər: onlara etibarlı görkəm qazandırmaq üçün təcavüzkarlar onları güvənilə bilən göndəricinin ünvanından, məsələn, HR şöbəsindən göndərirlər.
Fişinq məktublarının köməyi ilə tez-tez işçilərin korporativ hesab məlumatlarını ələ keçirməyə cəhd edilir. Onların köməyi ilə korporativ sistemə giriş əldə edə və məxfi məlumatları, o cümlədən müştəri məlumatları və ictimai olmayan biznes məlumatlarını oğurlamaq olar.
Fişinq resurslarını adətən e-poçtun mətninə əlavə edilmiş linklər və ya məktuba bərkidilmiş PDF və HTML faylları vasitəsilə yayırlar. Bununla belə, HTML əlavəsinin özü fişinq səhifəsi ola bilər. Fişinq linkləi QR kodları vasitəsilə də yayıla bilər.
İstifadəçiləri fişinq linklərinə keçməyə inandırmaq üçün fırıldaqçılar dəqiq təsnifləşdirilməsi çətin olan müxtəlif üsullardan istifadə edirlər. Bununla belə, ən geniş yayılmış bir neçə sxem var:
- bildirişlər. Məsələn, bu, e-poçt və ya digər xidmətə giriş üçün hesab məlumatlarınızı təcili olaraq təsdiqləmək tələbi və ya şübhəli mesajlar barədə xəbərdarlıq ola bilər.
- işgüzar yazışmalar. İstifadəçiyə məktubda göstərilən link vasitəsilə baxıla və ya endirilə bilən guya vacib olduğu bir iş sənədi göndərilə bilər. Məsələn, sifarişin ödənilməsi üçün faktura adı altında.
- malların çatdırılması. Qurban malların çatdırılması ilə bağlı mesaj ala bilər. Guya onu təsdiqləmək və müşayiət olunan sənədlərə baxmaq üçün fişinq linkinə keçid etməlisiniz. Fırıldaqçılar qeydiyyat zamanı ünvanın səhv daxil edildiyini və ya digər vacib məlumatların çatışmadığını iddia edə bilərlər.
Vişinq
Vişinq səsli fişinqidir, məqsədi telefon danışıqları vasitəsilə məxfi məlumatlar və ya pul əldə etməkdir. Bir qayda olaraq, istifadəçi əvvəlcə problem barədə məlumat ehtiva edən saxta e-poçt məktubu alır. Məsələn, bu, ödənişli abunəliyin yenilənməsi və ya bank hesabında şübhəli fəaliyyət haqqında bildiriş ola bilər. Problemi həll etmək üçün dələduzlar telefon zəng etmək lazım olduğunu bildirir. Əlaqə nömrəsi adətən ya e-poçtun mətnində, ya da əlavə edilmiş DOC və ya PDF faylında göstərilir.
Biznes e-poçtuna müdaxilə
Bu tip hücumlar adətən hədəfli və son dərəcə mürəkkəbdir. Onların məqsədi saxta yollarla təşkilat daxilindəki işçiləri icazəsiz maliyyə əməliyyatları etmək və ya məxfi məlumatları yaymağa məcbur etməkdir.
Əvvəlcə təcavüzkarlar hansısa bəhanə ilə qurbanla dialoqa başlamağa və onun etibarını qazanmağa çalışırlar. Məsələn, istifadəçi CEO və ya digər rəhbər işçidən vacib bir tələbi yerinə yetirməyi və ya təcili ödəniş etməyi xahiş edən e-poçt məktubu ala bilər. Bununla belə, diqqətlə araşdırdıqdan sonra şübhəli əlamətlər görə bilərsiniz, məsələn, göndəricinin ünvanı həqiqi ünvana uyğun gəlmir. Çox vaxt təcavüzkarlar sadəcə hansısa bir pulsuz domendən istifadə edirlər.
Qurbanın mürəkkəb hiylələrlə mərhələli şəkildə sxemə cəlb edildiyi üçün hücumu erkən mərhələdə aşkar etmək çətin ola bilər.
Zərərli proqram
İstifadəçinin cihazına zərərli proqram yükləmək məqsədi daşıyan zərərli e-poçtlar da var. Bu, məlumat sızmasına və ya korporativ sistemin işinin pozulmasına gətirib çıxara bilər.
Zərərli proqramlar tez-tez arxiv kimi əlavələr vasitəsilə yayılır. Məsələn, icra edilə bilən fayllar və ya yoluxmuş “Microsoft Office” sənədləri şəklində. Həmçinin, e-poçtlarda həm mesajın mətnində, həm də əlavə edilmiş fayllarda (məsələn, PDF, DOC formatları) zərərli linklər ola bilər.
Təcavüzkarların buradakı sxemləri oxşardır: istifadəçi saxta yollarla sənədi açmağa və ya keçidi izləməyə məcbur edilir, məsələn, guya qəbzinin əlavədə olan ödənişi təsdiqləmək lazımdır.
“E-poçt üzərindən edilən hücumlar yeni hadisə deyil və belə görünür ki, istifadəçilər - həm fərdi, həm də korporativ - bu təhlükədən xəbərdar olmalı və həmişə daxil olan mesajları diqqətlə yoxlamalıdırlar. Bununla belə, e-poçt fişinqi təcavüzkarların əsas vasitələrindən biri olaraq qalır və istifadəsi məxfi məlumatların sızmasına, ciddi reputasiya və maliyyə itkilərinə səbəb ola bilər ki, bu da kiçik və orta biznes üçün xüsusilə kritikdir. Təcavüzkarlar daim istifadəçiləri aldatmaq üçün yeni sxemlər, həmçinin təhlükəsizlik tədbirlərindən yan keçməyin yollarını düşünürlər. Buna görə də şirkətlər üçün cari təhdidləri izləmək və təhlükəsizlik tədbirlərini daim təkmilləşdirmək vacibdir”, - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov qeyd edir.

https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_53e006ce129dfa9136dca1531_o.jpg
Решения «Лаборатории Касперского» в 2023 году заблокировали более 945 тысяч попыток пользователей из Азербайджана перейти на фишинговые страницы.
Несмотря на рост популярности мессенджеров, электронная почта остаётся важным инструментом для коммуникации в бизнесе – и одновременно способом распространения фишинговых ссылок. Фишинговые письма могут привести к потере конфиденциальных данных, финансовым и репутационным потерям для бизнеса. Эксперты «Лаборатории Касперского» рассказали о наиболее распространённых методах злоумышленников.
Фишинг
Цель фишинговых писем — выманить у пользователей конфиденциальную информацию, например логины и пароли, платёжные данные. Внешне они обычно похожи на легитимные: чтобы придать им правдоподобность, злоумышленники рассылают их якобы с адреса надёжного отправителя, например HR-отдела.
С помощью фишинговых писем у сотрудников часто пытаются выманить корпоративные учётные данные. С их помощью можно получить доступ к корпоративной системе и украсть конфиденциальную информацию, включая данные клиентов, непубличную бизнес-информацию.
Фишинговые ресурсы обычно распространяются ссылки, встроенные в текст электронного письма, либо через вложения, например PDF- и HTML-файлы. При этом HTML-вложение само по себе может быть фишинговой страницей. Также фишинговые ссылки могут распространяться через QR-коды.
Чтобы убедить пользователей перейти по фишинговым ссылкам, мошенники используют разные методы, их сложно чётко категоризировать. Однако можно выделить несколько самых распространённых схем:
- уведомления. Например, это может быть просьба срочно подтвердить учётные данные для входа в электронную почту или другой сервис, предупреждение о подозрительных сообщениях.
- деловая переписка. Пользователю могут прислать якобы важный документ по работе, который можно посмотреть или загрузить по ссылке, указанной в письме. Например, под видом счетов на оплату заказа.
- доставка товаров. Жертве может прийти сообщение о доставке товаров. Чтобы её якобы подтвердить и ознакомиться с сопроводительными документами, нужно перейти по фишинговой ссылке. Мошенники могут уверять, что при оформлении был неправильно указан адрес или отсутствует другая важная информация.
Вишинг
Вишинг — это голосовой фишинг, цель которого — получить конфиденциальные данные или деньги через общение по телефону. Как правило, пользователю сначала приходит мошенническое сообщение по электронной почте, в котором сообщается о какой-то проблеме. Например, уведомление о продлении платной подписки или о подозрительной активности по банковскому счёту. Чтобы решить проблему, нужно позвонить по телефону, уверяют мошенники. Номер обычно указан либо в тексте электронного письма, либо во вложенном DOC- или PDF-файле.
Компрометация деловой электронной почты
Атаки такого типа, как правило, целевые и крайне сложные. Их цель — обманным путём заставить сотрудников внутри организации совершить неавторизованные финансовые транзакции или разгласить конфиденциальную тайну.
Сначала злоумышленники пытаются инициировать диалог с жертвой под каким-то предлогом и втереться ей в доверие. Например, пользователю может прийти электронное письмо якобы от имени генерального директора или другого высокопоставленного сотрудника, который просит выполнить какую-то важную просьбу, совершить срочный платёж. Однако при внимательном изучении можно заметить подозрительные признаки, например, что адрес не совпадает с настоящим. Часто злоумышленники используют просто какой-то бесплатный домен.
Поскольку жертву вовлекают в схему постепенно, с помощью изощрённых уловок, обнаружить атаку на ранней стадии бывает сложно.
Вредоносное ПО
Бывают также вредоносные электронные сообщения, цель которых — загрузить на устройство пользователя вредоносное ПО. Это может привести к утечке данных или нарушить работу корпоративной системы.
Часто вредоносное ПО распространяется через вложения, такие как архивы. Например, в виде исполняемых файлов или заражённых документов Microsoft Office. Также в электронных письмах могут быть вредоносные ссылки: как в самом теле сообщения, так и во вложенных файлах (например, форматов PDF, DOC).
Схемы злоумышленников здесь похожие: пользователя обманным путём вынуждают открыть документ или перейти по ссылке, например с просьбой подтвердить платёж, квитанция по которому якобы находится во вложении.
«Атаки с помощью электронной почты – совсем не новое явление и, казалось бы, пользователи – и индивидуальные, и корпоративные – должны знать об этой угрозе и всегда пристально изучать приходящие сообщения. Однако фишинг по электронной почте остается одним из основных инструментов злоумышленников, использование которого может привести к утечкам конфиденциальных данных, серьёзным репутационным и финансовым потерям, что особенно критично для малого и среднего бизнеса. Злоумышленники постоянно придумывают новые схемы для обмана пользователей, а также способы обхода защитных мер. Поэтому компаниям важно следить за актуальными угрозами и постоянно улучшать меры безопасности», — комментирует Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.