https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_b45d64791f9aeef259789cb83_o.jpg
Fərmanın icrası çərçivəsində informasiya sistemləri və ehtiyatlarını “Hökumət buludu”na köçürən növbəti dövlət qurumu “Azərbaycan Sənaye Korporasiyası” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti (“ASK” ASC) olub. ASC öz informasiya sistemləri və ehtiyatlarını Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin (RİNN) tabeliyindəki “AznTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzinə qismən yerləşdirib. Azərbaycan Sənaye Korporasiyası “AzInTelecom”un təqdim etdiyi Virtual server – IaaS (İnfrastructure-as-a-Service) və Rezervlənmə – BaaS (Backup-as-a-Service) “bulud” xidmətlərini əldə edib. ASK, həmçinin “AzInTelecom” tərəfindən lisenziyalı “Microsoft” məhsulları ilə təmin olunub. Dövlət qurumu İT sistemlərini “Hökumət buludu”na yerləşdirməklə kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığını təmin edib.
Məlumat üçün bildirək ki, “ASK” ASC-nin informasiya sistemləri 2019-cu ildən etibarən “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Data Mərkəzinə yerləşdirilib.
Qeyd edək ki, RİNN tərəfindən həyata keçirilən “Hökumət buludu” layihəsinin icraçısı nazirliyin tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC-dir. Layihə çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin “AzInTelecom”a məxsus Bakı və Yevlax Data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Dövlət qurumlarının “Hökumət buludu”na miqrasiyası ilə cari İT xərcləri azalır və informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Beləliklə, informasiya sistemlərinin təhlükəsizliyinin daha da təkmilləşdirilməsinə, sabit və dayanıqlı İT infrastrukturuna, operativ koordinasiya ilə yüksəkkeyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.
“AzInTelecom” MMC Azərbaycan və Cənubi Qafqaz regionunda “TIER III” beynəlxalq uyğunluq sertifikatına malik ilk qurumdur. Şirkətə məxsus Data mərkəzləri, həmçinin “ISO 20000”, “ISO 22301” və “ISO 27001” sertifikatlarının tələblərini ödəyir.

https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_b45d64791f9aeef259789cb83_o.jpg
Продолжается реализация Указа №718 Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 3 июня 2019 года о мерах в сфере создания «Правительственного облака» (G-cloud) и предоставления «облачных» услуг.
Открытое акционерное общество «Азербайджанская промышленная корпорация» стало следующим государственным учреждением, переводящее свои информационные системы и ресурсы в рамказ указа в «Правительственное облако». ОАО частично разместило свои информационные системы и ресурсы в Бакинском дата-центре, принадлежащем ООО «АзнТелеком», находящемся в ведении Министерства цифрового развития и транспорта. Азербайджанская промышленная корпорация приобрела облачные услуги «Виртуальный сервер – IaaS» (Infrastructure-as-a-Service) и «Backup – BaaS» (Backup-as-a-Service), предоставляемые AzInTelecom. Компания AzInTelecom также предоставила “ASK” продукты Microsoft по лицензии SPLA. Промышленная корпорация обеспечила высокую доступность критически важных систем, разместив ИТ-системы в «Правительственном облаке».
Надо отметить, что исполнителем проекта «Правительственное облако», реализуемого РИНН, является ООО «AzInTelecom» при министерстве.ИТ-системы государственных учреждений полностью или частично перенесены в дата-центры AzInTelecom в Баку и Евлахе в рамках проекта. Сокращаются суммы на текущие затраты на ИТ и повышается производительность информационных систем при миграции государственных органов в «Государственное облако». Таким образом достигается дальнейшее повышение безопасности информационных систем, стабильная и стабильная ИТ-инфраструктура, качественное предоставление услуг с оперативной координацией и службой круглосуточного мониторинга.
ООО «AzInTelecom» является первым учреждением в Азербайджане и Южно-Кавказском регионе, имеющим международный сертификат соответствия «TIER III». Дата-центры, принадлежащие компании, также соответствуют требованиям сертификатов «ISO 20000», «ISO 22301» и «ISO 27001».