https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_b45d64791f9aeef259789cb83_o.jpg
Fərmanın icrası çərçivəsində informasiya sistemləri və ehtiyatlarını “Hökumət buludu”na köçürən növbəti dövlət qurumu “Azərbaycan Sənaye Korporasiyası” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti (“ASK” ASC) olub. ASC öz informasiya sistemləri və ehtiyatlarını Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin (RİNN) tabeliyindəki “AznTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzinə qismən yerləşdirib. Azərbaycan Sənaye Korporasiyası “AzInTelecom”un təqdim etdiyi Virtual server – IaaS (İnfrastructure-as-a-Service) və Rezervlənmə – BaaS (Backup-as-a-Service) “bulud” xidmətlərini əldə edib. ASK, həmçinin “AzInTelecom” tərəfindən lisenziyalı “Microsoft” məhsulları ilə təmin olunub. Dövlət qurumu İT sistemlərini “Hökumət buludu”na yerləşdirməklə kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığını təmin edib.
Məlumat üçün bildirək ki, “ASK” ASC-nin informasiya sistemləri 2019-cu ildən etibarən “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Data Mərkəzinə yerləşdirilib.
Qeyd edək ki, RİNN tərəfindən həyata keçirilən “Hökumət buludu” layihəsinin icraçısı nazirliyin tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC-dir. Layihə çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin “AzInTelecom”a məxsus Bakı və Yevlax Data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Dövlət qurumlarının “Hökumət buludu”na miqrasiyası ilə cari İT xərcləri azalır və informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Beləliklə, informasiya sistemlərinin təhlükəsizliyinin daha da təkmilləşdirilməsinə, sabit və dayanıqlı İT infrastrukturuna, operativ koordinasiya ilə yüksəkkeyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.
“AzInTelecom” MMC Azərbaycan və Cənubi Qafqaz regionunda “TIER III” beynəlxalq uyğunluq sertifikatına malik ilk qurumdur. Şirkətə məxsus Data mərkəzləri, həmçinin “ISO 20000”, “ISO 22301” və “ISO 27001” sertifikatlarının tələblərini ödəyir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_b45d64791f9aeef259789cb83_o.jpg
Measures in the field of creation of "Government cloud" (G-cloud) and provision of "cloud" services continues with the implementation of Decree No. 718 of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated June 3, 2019.
Within the framework of the decree was the next state institution that transferred its information systems and resources to the "Government Cloud" was "Azerbaijan Industry Corporation" Open Joint Stock Company. OJSC has partially placed its information systems and resources in the Baku Data Center owned by "AznTelecom" LLC under the authority of the Ministry of Digital Development and Transport. Azerbaijan Industrial Corporation has acquired the Virtual server - IaaS (Infrastructure-as-a-Service) and Backup - BaaS (Backup-as-a-Service) cloud services provided by AzInTelecom. “ASK” was also provided with SPLA licensed Microsoft products by AzInTelecom. The Industrial Corporation has ensured high availability of critical systems by placing IT systems on the "Government Cloud".
In order to note, the executor of the "Government Cloud" project implemented by RINN is "AzInTelecom" LLC under the ministry. Within the framework of the project, IT systems of state institutions are fully or partially migrated to AzInTelecom's Baku and Yevlax Data Centers. Current amount of IT costs are reduced and the productivity of information systems is increased,with the migration of government agencies to the "Government Cloud". Thus, further improvement of the security of information systems, stable and stable IT infrastructure, high-quality service provision with prompt coordination and 24/7 monitoring service are achieved.
"AzInTelecom" LLC is the first institution in Azerbaijan and the South Caucasus region with "TIER III" International compliance certificate. Data centers owned by the company also meet the requirements of "ISO 20000", "ISO 22301" and "ISO 27001" certificates.