https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_b082a5f3f703068a73843ee16_o.jpg
Azərkosmos Cənubi Afrikada yerləşən Botsvana dövlətinin Mülki Aviasiya İdarəsi ilə əməkdaşlığa başlayıb.
Sözügedən dövlət qurumu ilə imzalanmış uzunmüddətli tərəfdaşlıq müqaviləsi sayəsində Botsvanada “Azerspace-1” peykinin yerüstü rabitə və data xidmətləri təqdim olunacaq.
Qeyd edək ki, “Azerspace-1” peykinin C yayım zolağının Afrika şüası üzrə Botsvanaya peyk data xidmətinin verilməsi ilk dəfə olaraq həyata keçirilir.
Azərkosmos təkcə Cənubi Afrikada yerləşən 13 dövlətdən 6-na peyk xidmətləri təqdim edir. Botsvana ilə qurulmuş bu əməkdaşlıq Cənubi Afrika ölkələrində həyata keçirilən irihəcmli data layihələrində “Azerspace” peyklərinin xidmətlərinin istifadəsini genişləndirəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_b082a5f3f703068a73843ee16_o.jpg
Azercosmos, Azerbaijan's space agency, and the Civil Aviation Authority of Botswana have announced a new partnership.
Under this long-term agreement, the Botswana government agency will utilize data services provided via the Azerspace-1 telecommunication satellite. Notably, this marks the inaugural provision of satellite data services to Botswana via the African C band coverage on the Azerspace-1 satellite.
Azercosmos currently supplies satellite services to nearly half of the 13 countries in Southern Africa. This collaboration with Botswana will enhance the deployment of Azerspace satellite services in large-scale data projects across Southern Africa.