https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_aede392904090a174b6ef52d0_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış “SİMA” yeni nəsil rəqəmsal imza tərəfdaş çevrəsini genişləndirməyə davam edir. “SİMA İmza” vasitəsilə xidmətlərini rəqəmsallaşdıran növbəti qurum “Azpul” MMC olub.
innews.media “AzInTelecom” MMC-dən bildirilib ki, artıq təcili kreditə ehtiyacı olan vətəndaşlar “Azpulmat” tətbiqi üzərindən onlayn kredit müraciəti göndərə və müqaviləni “SİMA İmza” ilə imzalaya bilirlər. Proses zamanı əvvəlcə kredit müraciəti göndərən vətəndaşın üz təsviri ilə kimliyi müəyyən edilir. Ardınca ona birdəfəlik istifadə üçün elektron imza yaradılır və müştəri imza üçün özünə 6 rəqəmli parol təyin edir. Daha sonra vətəndaş onlayn kredit müqaviləsini həmin parolu daxil etməklə imzalaya bilir. Müqaviləni imzaladıqdan sonra müştəri vəsaiti “Azpulmat” terminallarında, “Azərpoçt” filiallarında və ya özünə məxsus istənilən debet kartına köçürməklə nağdlaşdıra bilər.
Qeyd edək ki, sistem 7/24 rejimdə işlədiyindən vətəndaşlar günün istənilən saatında tətbiq üzərindən “SİMA İmza” vasitəsilə kredit götürə bilərlər. Tətbiqdə kredit müqaviləsinin biometriya texnologiyası ilə təsdiqlənməsi dələduzların vətəndaşların adından istifadə edərək kredit götürməsinin qarşısını alır.
“SİMA” rəqəmsal imza ilə vətəndaşların xidmət mərkəzlərindən asılılığına son qoyulur, xidmət göstərənlərin iş yükü və xərcləri azalır. “SİMA” yeni nəsil rəqəmsal imza ilə bağlı daha ətraflı məlumatı www.sima.az saytından və “157” Zəng Mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə edə bilərsiniz.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_aede392904090a174b6ef52d0_o.jpg
The new generation of digital signature technology, “SIMA Imza”, created by AzInTelecom LLC operating under the Ministry of Digital Development and Transport, continues to expand its network of partners. The latest institution to digitize its services with “SIMA Imza” is “AZPUL” MMC.
From now on, citizens who need urgent loans can send online requests via “Azpulmat” application and sign the contract with “SIMA Imza”. During the process, the citizen’s identity is verified by camera. Then, a one-time signature is created, and the customer sets a 6-digit password for signing. After that, the citizen can sign the contract by entering the password. After signing the contract, the customer’s balance can be cashed out by transferring it to any debit card through Azpulmat terminals or any Azərpoçt offices.
Citizens can take loans via the “SIMA Imza” application whenever they want, as the system operates 7/24. Verification of the loan agreement with the help of biometric technology in the application prevents fraudsters from taking loans using the names of citizens.
With the SIMA digital signature, citizens' dependence on service centers is eliminated, and the workload and costs for service providers are reduced. For more detailed information about the SIMA new generation digital signature, visit the website www.sima.az or contact the call center at "157".