https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_aede392904090a174b6ef52d0_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış “SİMA” yeni nəsil rəqəmsal imza tərəfdaş çevrəsini genişləndirməyə davam edir. “SİMA İmza” vasitəsilə xidmətlərini rəqəmsallaşdıran növbəti qurum “Azpul” MMC olub.
innews.media “AzInTelecom” MMC-dən bildirilib ki, artıq təcili kreditə ehtiyacı olan vətəndaşlar “Azpulmat” tətbiqi üzərindən onlayn kredit müraciəti göndərə və müqaviləni “SİMA İmza” ilə imzalaya bilirlər. Proses zamanı əvvəlcə kredit müraciəti göndərən vətəndaşın üz təsviri ilə kimliyi müəyyən edilir. Ardınca ona birdəfəlik istifadə üçün elektron imza yaradılır və müştəri imza üçün özünə 6 rəqəmli parol təyin edir. Daha sonra vətəndaş onlayn kredit müqaviləsini həmin parolu daxil etməklə imzalaya bilir. Müqaviləni imzaladıqdan sonra müştəri vəsaiti “Azpulmat” terminallarında, “Azərpoçt” filiallarında və ya özünə məxsus istənilən debet kartına köçürməklə nağdlaşdıra bilər.
Qeyd edək ki, sistem 7/24 rejimdə işlədiyindən vətəndaşlar günün istənilən saatında tətbiq üzərindən “SİMA İmza” vasitəsilə kredit götürə bilərlər. Tətbiqdə kredit müqaviləsinin biometriya texnologiyası ilə təsdiqlənməsi dələduzların vətəndaşların adından istifadə edərək kredit götürməsinin qarşısını alır.
“SİMA” rəqəmsal imza ilə vətəndaşların xidmət mərkəzlərindən asılılığına son qoyulur, xidmət göstərənlərin iş yükü və xərcləri azalır. “SİMA” yeni nəsil rəqəmsal imza ilə bağlı daha ətraflı məlumatı www.sima.az saytından və “157” Zəng Mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə edə bilərsiniz.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_aede392904090a174b6ef52d0_o.jpg
Новое поколение цифровой подписи SİMA, созданное ООО AzInTelecom, работающим при Министерстве цифрового развития и транспорта, продолжает расширять круг своих партнеров. Следующим учреждением, которое оцифровало свои услуги с SİMA İmza, стала OOO Azpul.
Теперь граждане, которым необходимы срочные кредиты, смогут отправить онлайн-заявку для получения кредита через приложение Azpulmat и заключить договор с помощью SİMA İmza. Во время процесса личность гражданина, заранее отправившего запрос, проверяется с помощью камеры. Далее создается подпись для одноразового применения, и клиент устанавливает 6-значный пароль для подписи. После этого гражданин может подписать договор, введя пароль. После подписания договора средства клиента могут быть обналичены путем перевода на любой дебетовый счет на принадлежащую вам карту в терминалах Azpulmat или в любом филиале Azərpoçt.
Надо отметить, что граждане могут брать кредиты через приложение SİMA İmza в любое время, поскольку система работает в режиме 7/24. Проверка кредитного договора с помощью биометрической технологии в приложении предотвращает взятие кредита мошенниками, использующими имена граждан.
Благодаря цифровой подписи SİMA прекращается зависимость граждан от сервисных центров, снижается нагрузка и затраты поставщиков услуг. Более подробную информацию о цифровой подписи нового поколения SİMA вы можете получить на сайте www.sima.az и обратившись в колл-центр «157».