Prezident İlham Əliyev Avstraliyanın Azərbaycanda yeni təyin olunmuş səfirinin etimadnaməsini qəbul edib
Prezident İlham Əliyev Avstraliyanın Azərbaycanda yeni təyin olunmuş səfirinin etimadnaməsini qəbul edib Prezident İlham Əliyev Avstraliyanın Azərbaycanda yeni təyin olunmuş səfirinin etimadnaməsini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev avqustun 5-də Avstraliya İttifaqının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mayls Robert Armiteycin etimadnaməsini qəbul edib.
Prezident İlham Əliyev səfirin ölkəmizə səfərlər edəcəyinə və Azərbaycanın hökumət nümayəndələri ilə əlaqələrimizin gələcək inkişafı məsələlərinə dair səmərəli müzakirələr aparacağına ümidvar olduğunu bildirdi. Azərbaycan Prezidenti ölkələrimizin bir-birindən uzaq məsafədə yerləşməsinə baxmayaraq, iqtisadi-ticari əlaqələrin inkişafı üçün yaxşı potensialın olduğunu vurğuladı.
Siyasi münasibətlərə toxunan Prezident İlham Əliyev ölkələrimiz arasında səmərəli əlaqələrin olduğunu bildirdi, lakin investisiya imkanlarından istifadə və ticarət dövriyyəsinin artırılması sahəsində əməkdaşlığın hələ də lazımi səviyyədə olmadığını qeyd etdi. Dövlətimizin başçısı ümidvar olduğunu bildirdi ki, səfir fəaliyyətində bütün bu sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün səylərini əsirgəməyəcək.
Səfir Mayls Robert Armiteyc Azərbaycanda olmağından böyük məmnunluq hissi keçirdiyini bildirdi və qarşıda əlaqələrimizin genişləndirilməsi üçün görüləsi çox işin olduğunu qeyd etdi. O, xüsusilə iqtisadiyyat və ticarət sahələrində əməkdaşlıq üçün yaxşı imkanların olduğunu diqqətə çatdırdı.
Mayls Robert Armiteyc COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi münasibətilə təbriklərini çatdırdı, ölkələrimiz arasında bu sahədə əməkdaşlıq üçün yaxşı imkanların olduğunu vurğuladı. O, Azərbaycanın qısa vaxt ərzində COP29 Konfransının keçirilməsi üçün bütün zəruri hazırlıq işlərini gördüyünü məmnunluqla qeyd etdi, ölkəmizin kiçik ada dövlətlərinə dəstəyinin, xüsusilə kiçik ada dövlətlərinin qarşıdan gələn Zirvə toplantısında iştirakı məsələsini xüsusi vurğuladı.
Səfir qeyd etdi ki, Avstraliya regionda davamlı sülhün bərqərar olunmasında və Ermənistan ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşdırılmasında maraqlıdır.
Bu xüsusda Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın regional sülh gündəliyinin irəli aparılması üçün səylərini bundan sonra da davam etdirəcəyini bildirərək, artıq regionda sülhün mövcud olduğunu qeyd etdi.
Görüşdə, həmçinin ölkələrimiz arasında siyasi dialoqun inkişaf etdirilməsi, mədən sənayesi, yaşıl enerji, gəmiqayırma və biznes dairələri arasında işgüzar münasibətlərin yaradılması məsələlərinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.

5 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Австралийского Союза в нашей стране Майлза Роберта Армитиджа.
Президент Ильхам Алиев выразил надежду на то, что посол будет посещать нашу страну и проводить плодотворные дискуссии с представителями правительства Азербайджана по вопросам дальнейшего развития двусторонних отношений. Президент Азербайджана подчеркнул, что, несмотря на большое расстояние между нашими странами, имеется хороший потенциал для развития торгово-экономических связей.
Коснувшись политических отношений, Президент Ильхам Алиев сказал, что между нашими странами существуют эффективные связи, однако использование инвестиционных возможностей и сотрудничество в сфере увеличения товарооборота все еще находятся не на должном уровне. Глава государства выразил надежду на то, что посол приложит усилия для расширения сотрудничества во всех этих сферах.
Отметив, что испытывает чувство большого удовлетворения пребыванием в Азербайджане, посол Майлз Роберт Армитидж сказал, что предстоит еще многое сделать для расширения связей. Он подчеркнул наличие хороших возможностей для сотрудничества, особенно в экономической и торговой сферах.
Передав поздравления по случаю проведения COP29 в Азербайджане, Майлз Роберт Армитидж отметил, что существуют хорошие возможности для сотрудничества между нашими странами в этой области. Он с удовлетворением подчеркнул, что Азербайджан за короткий промежуток времени проделал всю необходимую подготовительную работу для проведения конференции COP29, особо отметил поддержку нашей страной малых островных государств, в частности, их участие в предстоящем Саммите.
Посол сказал, что Австралия заинтересована в установлении прочного мира в регионе и нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
Заявив в этой связи, что Азербайджан и впредь продолжит усилия для продвижения региональной мирной повестки, Президент Ильхам Алиев отметил, что в регионе уже существует мир.
На встрече также состоялся обмен мнениями по вопросам развития политического диалога между нашими странами, сотрудничества в горнодобывающей промышленности, в сфере зеленой энергии, судостроения, а также налаживания деловых связей между бизнес-кругами.