https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_f97fe7936f86cbc5a1a4c3ca5_o.jpg
Avqustun 6-da Milli Məclis Aparatının rəhbəri Fərid Hacıyev ölkəmizdə səfərdə olan İndoneziya Respublikası Parlamentinin Nümayəndələr Palatasının İnzibati işlər komitəsinin sədr müavini Nasril Baharın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova adından səmimi salamlayan Aparat rəhbəri, iki ölkə arasında əlaqələrin tarixi barədə danışıb, münasibətlərin gələcək perspektivlərinə dair fikirlərini səsləndirib.
Görüş zamanı qonaqlara Milli Məclisin və onun Aparatının strukturu, qanunvericilik prosesi, partiyaların təmsilçiliyi, həmçinin parlament diplomatiyasının gücləndirilməsi sahəsində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Aparat rəhbəri qeyd edib ki, Azərbaycan digər sahələrdə olduğu kimi, İndoneziya ilə parlamentlərarası əlaqələrin inkişaf etdirilməsində də maraqlıdır. İkitərəfli əlaqələrin inkişafında müxtəlif dövrlərdə parlament sədrlərinin, həmçinin işçi qruplarının üzvlərinin qarşılıqlı səfərlərinin, aparılan danışıqların və müntəzəm görüşlərin əhəmiyyəti vurğulanıb, iki ölkənin parlamentlərinin beynəlxalq təşkilatlardakı səmərəli əməkdaşlığından məmnuniyyət ifadə olunub.
Göstərilən qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirən İndoneziya Respublikası Parlamentinin Nümayəndələr Palatasının İnzibati işlər komitəsinin sədr müavini Nasril Bahar Azərbaycanda olmaqdan məmnunluğunu ifadə edib. Ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərindən danışan qonaq, iki ölkənin qanunverici orqanları arasında əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıb, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin və mütəmadi səfərlərin əhəmiyyətini qeyd edib.
Söhbət zamanı Milli Məclis Aparatının rəhbəri Fərid Hacıyev qonaqları maraqlandıran sualları cavablandırıb, parlamentlərarası əməkdaşlığın müxtəlif istiqamətləri və gələcək inkişafı barədə fikirlərini bölüşüb.
Görüşdə Milli Məclis Aparatı rəhbərinin müavinləri Yaşar Əməşov, Rüstəm Mahmudov, Parlament Aparatının struktur bölmələrinin rəhbərləri və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Görüşdən sonra qonaqlar parlamentin inzibati binasının foyesində yaradılmış “Zəfər guşəsi” ilə tanış olublar. Milli Məclis Aparatı rəhbərinin müavini Rüstəm Mahmudov Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsindəki tarixi qələbəsi barədə qonaqlara ətraflı məlumat verib.
Sonra parlamentin plenar iclas zalı ilə tanış olan qonaqlara Milli Məclisin fəaliyyəti, deputatlar üçün plenar iclas zalında yaradılmış iş şəraiti, qanunvericilik prosesinin həyata keçirilməsi proseduraları haqqında geniş məlumat verilib.
Qonaqlar parlamentin inzibati binasının foyesində ucaldılmış Azərbaycan dövlətinin banisi Heydər Əliyevin abidəsinin və “Zəfər guşəsi”nin önündə xatirə şəkli çəkdiriblər.

https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_f97fe7936f86cbc5a1a4c3ca5_o.jpg
6 августа глава Аппарата Милли Меджлиса Фарид Гаджиев встретился с находящейся с визитом в нашей стране делегацией, руководимой заместителем председателя Комитета по административным делам Палаты представителей Парламента Республики Индонезия Насрилом Бахаром.
Тепло приветствовав гостей от имени спикера Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой, глава Аппарата коснулся истории отношений между двумя странами и высказал своё мнение о перспективах отношений.
В ходе встречи гостей подробно информировали о структуре Милли Меджлиса и его Аппарата, а также о законодательном процессе, представленности партий в законодательном собрании и о работе, проделанной в сфере укрепления парламентской дипломатии.
Как отметил глава Аппарата, Азербайджан, как и в других сферах, заинтересован в развитии межпарламентских связей с Индонезией. Была подчёркнута важность взаимных визитов глав парламентов и членов рабочих групп в разные периоды развития двусторонних отношений, а также проведённых переговоров и регулярных встреч. Выражалось удовлетворение плодотворным сотрудничеством парламентов двух стран в международных организациях.
Поблагодарив за оказанное гостеприимство, заместитель председателя Комитета по административным делам Палаты представителей Парламента Республики Индонезия Насрил Бахар засвидетельствовал радость по поводу пребывания в Азербайджане. Говоря о дружественных отношениях между нашими странами, гость подчеркнул важность сотрудничества законодательных органов двух стран, обмена опытом и регулярных визитов.
В ходе беседы глава Аппарата Милли Меджлиса Фарид Гаджиев ответил на интересующие гостей вопросы и прокомментировал различные направления и перспективы развития межпарламентского сотрудничества.
Во встрече принимали участие заместители главы Аппарата Милли Меджлиса Яшар Амашов и Рустам Махмудов, главы структурных подразделений парламентского Аппарата и другие официальные лица.
По окончанию встречи гости ознакомились с «Уголком Победы» в фойе административного здания парламента. Заместитель главы Аппарата Милли Меджлиса Рустам Махмудов подробно проинформировал гостей об исторической победе Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне.
Затем гостей провели по залу пленарных заседаний парламента и всесторонне поведали им о деятельности Милли Меджлиса, условиях работы, созданных для депутатов в зале пленарного заседания, и о процедурах осуществления законодательного процесса.
Гости сфотографировались перед установленным в фойе административного здания парламента памятником основателю Азербайджанского государства Гейдару Алиеву и «Уголком Победы».