Ölkənin birinci bankı Kapital Bank 150 illik yubileyi münasibətilə Bakı Dövlət Universiteti ilə birgə "Doğru yolun başlanğıcı" adlı təlim proqramı təşkil edib. Tədbir çərçivəsində tələbələr üçün müxtəlif təlimlər, intellektual və əyləncəli oyunlar keçirilib və qalib komandaya kubok təqdim olunub. Tədbirin əsas məqsədi tələbələrin şəxsi inkişafına və karyera planlamasına dəstək vermək olub.
Təlim proqramı çərçivəsində Kapital Bank-ın əməkdaşlarının iştirakı ilə “Şəxsi inkişaf və kollektivlə işləmə bacarıqları”, “İT təhlükəsizlik”, “İş mühitində hüquqlarınız” , “Karyera planlaması və yüksəlişi” kimi mövzularda təlimlər keçirilib.
Tədbirin açılış mərasimində çıxış edən BDU-nun sosial məsələlər, tələbələrlə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Əliş Ağamirzəyev universitetdə həyata keçirilən sosial layihələrdən danışıb, Kapital Bank ilə birgə layihənin gənclərin karyera quruculuğunda faydalı olacağını bildirib.
Qeyd edək ki, təlim proqramında “BDU könüllüləri” təşkilatının, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin və Tələbə Gənclər Təşkilatının 100-dən çox üzvü də iştirak edib.

The Beginning of the right path: Kapital Bank celebrates its 150th Anniversary with students of Baku State University The Beginning of the right path: Kapital Bank celebrates its 150th Anniversary with students of Baku State University
In honor of its 150th anniversary, Kapital Bank, the country's first bank, organized a training program titled “The Beginning of the Right Path” in collaboration with Baku State University. During the event, students participated in various training sessions, intellectual and entertaining games, and the winning team was awarded a trophy. The main objective of the event was to support students’ personal development and career planning.
As part of the training program, Kapital Bank employees conducted sessions on topics such as “personal development and teamwork skills,” “IT security,” “your rights in the workplace,” and “career planning and advancement.”
Speaking at the opening ceremony, Alish Aghamirzayev, Vice-Rector for Social Issues, Student Affairs and Public Relations at Baku State University, discussed the social projects implemented at the university and emphasized that the joint project with Kapital Bank would be beneficial for the students’ career building.
It should be noted that more than 100 members of the “BSU Volunteers” organization, the Student Trade Union Committee, and the Student Youth Organization also participated in the training program.