https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_10b71cf7c2565bf19a3681245_o.jpg
Azərbaycanda Amerika Ticarət Palatasının Dayanıqlı İnkişaf və Korporativ Təsir Komitəsinin sədri Rəna Tahirova ilə müsahibə
Azərbaycanda Amerika Ticarət Palatası (AmCham) iqlim dəyişikliyi və dayanıqlıq kimi qlobal problemlərin həllində özəl sektorun rolunu əhəmiyyətli sayır. Palata hesab edir ki, müəssisələrin iqlim siyasətinin formalaşdırılmasında, dayanıqlıq səylərinə töhfə verməkdə və inkişaf imkanlarından yararlanmaqda öz rollarını başa düşmələri mütləqdir. Biznesmenlər, siyasətçilər və maraqı olan tərəflər arasında dialoqu və əməkdaşlığı inkişaf etdirməklə Palata daha dayanıqlı gələcəyə doğru mənalı fəaliyyətə təkan verməyə çalışır. AmCham-ın Dayanıqlıİnkişaf və Korporativ Təsir Komitəsinin Sədri Rəna Tahirova ilə söhbətimizdə də bu barədə danışmışıq.
Rəna xanım, AmCham, Azərbaycan tarixində ilk dəfə olaraq “AmCham Dayanıqlıq Kitabçası”nı nəşr edir. Bu kitabça nədən bəhs edir?
Bu kitabça özəl sektorun ətraf mühit, sosial və idarəetmə (ESG) təcrübələrini dəstəkləmək və təkmilləşdirmək məqsədi daşıyan hərtərəfli bələdçidir. AmCham Davamlılıq Təlimatları bir vasitə olaraq, özəl sektorun həm gündəlik fəaliyyətində, həm də strateji məqsədlərini qurarkən tətbiq edə biləcəyi davamlı inkişaf sahəsində ətraflı yanaşmalar və müxtəlif baxışları təklif edir.
Nə üçün indi bu praktiki təlimatı nəşr etdirmək qərarına gəldik?
Uzun müddətdir ki, belə bir Dayanıqlıq kitabçasını hazırlamağı arzulayırdıq və bu barədə danışırdıq. Çox şadıq ki, Sustainera Solutions şirkətinin əməkdaşlığı ilə və bp şirkətinin dəstəyi sayəsində indi bunu etmək imkanımız oldu. Bu gün dayanıqlı inkişaf prinsiplərinin korporativ sektorun idarəetmə standartlarına inteqrasiyası aktual zərurətə çevrilir. Şirkətlər ESG prinsiplərinə uyğunluğun biznesin gələcək inkişafı üçün zəruri şərt olduğunu görürlər. Lakin praktikada həmişə aydın olmur ki, hansı standartları seçmək olar,, onları necə tətbiq etmək olar. Məsələn, tullantıların idarə olunması, karbon qazların emissiyalarının azaldılması və s. üçün uzunmüddətli və qısamüddətli məqsədlərin necə qurulması işi. Düşünürəm ki, bu bələdçi biznesin inkişafı, dayanıqlı inkişaf və insan resurslarının idarə edilməsi üzrə mütəxəssislər üçün istinad kitabı olacaq.
Kitabça”nın aktuallığı ondan ibarətdir ki, o, mövcud tendensiyalar, məqsədlər və standartlar haqqında sadə dildə, aydın və hərtərəfli məlumat verir. Nəzərə alsaq ki, ESG standartlarının tətbiqi hazırda hökumətin prioritetidir, onun aktuallığı danılmazdır. “AmCham Davamlı İnkişaf Kitabçası” çoxyönlüdür, o, təkcə özəl sektor üçün deyil, həm də hökumət mütəxəssisləri və tələbələr üçün maraqlı vəsaitdir.
Nəhayət, “AmCham Davamlı İnkişaf Kitabçası” ilə biz təcrübə mübadiləsini asanlaşdıracaq, şirkətlərə ekoloji və sosial riskləri həll etməyə kömək edəcək resurs yaratmaq istədik. Artıq məlum faktdır ki, bu gün qeyri-maliyyə riskləri maliyyə risklərindən üstündür.. Buna görə də, ESG standart və prinsiplərinin tətbiqi yolu ilə korporativ idarəetməni təkmilləşdirməkdə məqsədimiz şirkətlərin risklərin azaltmaq və müsbət dəyişikliklərə nail olmaqdır.
Rəna xanım, biz “Dayanıqlı İnkişaf” ifadəsini işlədirik... Bəs “Dayanıqsız İnkişaf” nədir?
Dayanıqlı inkişaf iqtisadi artım, sosial ədalət və minimum ətraf mühitə təsirin ahəngdar birləşməsini nəzərdə tutur. Qeyri-davamlı inkişaf isə əsasən iqtisadi nailiyyətləri nəzərdə tutan, yalnız mənfəət əldə etməyə və kapitalı artırmağa yönəlmiş bir modeldir. Dayanızsız inkişaf ətraf mühitin deqradasiyasına, sosial bərabərsizliyə, yəni varlı və kasıb arasında böyük uçuruma, insanların həyat şəraitinin pisləşməsinə, eləcə də iqtisadi qeyri-sabitliyə səbəb ola bilər. Çox vaxt biznes yalnız bugünkü qısamüddətli məqsədlərə yönəldilir, uzunmüddətli hədəflər qoymur və bu, getdikcə daha çox iqtisadi qeyri-sabitliyə səbəb olur. Davamlı inkişaf isə əksinə, sosial, ekoloji və idarəetmə yanaşmaları nəzərə alınmaqla, düşünülmüş qısamüddətli addımlardan ibarət uzunmüddətli strategiyanı nəzərdə tutur.
Rəna xanım, belə bir fikir də var ki, dayanıqlı inkişaf bahalı həzzdir... Bizneslər dayanıqlılığın uzun və ya orta müddətdə nə qədər sərfəli olduğunu hesablaya bilirmi?
Bəli, dayanıqlıı inkişaf bahalı təklif sayılır və . kiçik və orta biznes üçün həmişə əlverişli deyil. Çünki, bu orta və kiçik sahibkarların həmişə ödəyə bilmədiyi innovasiyaların, yeni texnologiyalara sərmaya tətbiqini nəzərdə tutur. Ona görə də bu cür təşəbbüsləri dəstəkləməli olan müxtəlif beynəlxalq və dövlət maliyyə qurumları köməyə gəlməlidir. Dövlət qurumları tək qanunvericiliklə yoxç eyni zamanda maliyyə ilə də köməklikgöstərməlidirlər . Bu, qrantların ayrılması, loyal kredit şərtlərinin təmin edilməsi, ekspert və məsləhət xidmətlərinin göstərilməsi ola bilər. Qeyd etdiyim kimi, dayanıqlıq yanaşmalarının qəbulu ilkin olaraq sərmaya tələb edir və əsassız dərəcədə bahalı görünə bilər, lakin uzunmüddətli perspektivdə bu, çox konkret və , ölçülə bilən əhəmiyyətli biznes faydaları gətirir. Məsələn, bu, enerji xərclərinin və istehsal xərclərinin azalmasıdır. İstehsala dairəviliyi yanaşmanı tətbiq etməklə, tullantıların düzgün idarə edilməsi ilə, çirkab sularından yenidən istifadə texnologiyalarının tətbiqi və s. kimi hallar böyük qənaətə gətirib çıxarar.
Bundan əlavə, bu, dayanıqlı inkişaf standartlarının məcburi olduğu beynəlxalq maliyyə institutlarının investisiyalarına çıxışdır. ESG standartlarına riayət etmək riskləri azaltmaq demək olduğundan, investorlar çox vaxt güclü ESG göstəriciləri olan şirkətləri axtarırlar, çünki onları daha az riskli hesab edirlər.
Dayanıqlı inkişaf innovativ yanaşmanı simulyasiya edir və istənilən yenilik bazarda həmişə üstünlük təşkil edir. Bu, təkcə məhsuldarlığın artması deyil, həm də işçilərin sədaqətidir. Çünki ESG prinsiplərindən biri şirkətin sosial məsuliyyətini və işçilərə münasibətdə daha diqqətli olmasını nəzərdə tutan sosial yanaşmadır. Davamlılıq bəzi ilkin investisiya tələb edir, lakin uzunmüddətli faydalar ilkin xərclərdən xeyli üstündür.
Bu gün davamlılıq təcrübələrinə sərmayə qoyan şirkətlər müəyyən iqtisadi resurslardan və azaldılmış risklərdən faydalanaraq, sabah daha yaxşı mövqe tutacaqlar. “AmCham Davamlılıq Təlimatları Kitabçası” da məhz davamlı inkişaf təcrübələrinin bütün üstünlüklərini göstərmək üçün hazırlanmışdır.
“AmCham Dayanıqlıa Rəhbərliyi” nə vaxt dərc olunacaq?
Kitabça avgustun 1-də Azərbaycanda Amerika Ticarət Palatasının saytında - bu linkdə yerləşdiriləcək: https://amcham.az/az/other-publications

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_10b71cf7c2565bf19a3681245_o.jpg
interview with Rena Tahirova, Chairperson of Sustainable Development and Corporate Impact Committee of the American Chamber of Commerce in Azerbaijan
American Chamber of Commerce in Azerbaijan (AmCham) considers the significant impact of private sector on addressing global issues such as climate change and sustainability. The Chamber believes that companies must understand their role in shaping climate policy, contributing to sustainability efforts, and leveraging opportunities for innovation and development. By fostering dialogue and cooperation between the private sector, government, and other stakeholders, the Chamber aims to promote meaningful actions towards a more sustainable and resilient future. We discussed these activities with the Chair of the AmCham Sustainable Development and Corporate Impact Committee, Rena Tahirova.
Rena, for the first time in Azerbaijan's history, AmCham is releasing the Sustainability Handbook. What is this handbook?
This handbook is a comprehensive guide aimed at supporting and enhancing the private sector's knowledge in the areas of environmental, social, and governance (ESG) practices. The AmCham Sustainability Handbook serves as a practical tool offering detailed approaches and various perspectives on sustainable development that the private sector can apply in both daily operations and strategic goal setting.
Why did you choose to release this practical guide now?
We have long desired to release a Sustainability Handbook, having discussed it for about 2-3 years. We are very pleased that, in partnership with Sustainera Solution and with the support of bp, this opportunity has now arisen. Currently, the integration of sustainable development principles into corporate management standards has become an crucial. Companies are facing situations where adherence to ESG principles is a prerequisite for continued business development, but in practice, it is not always clear which standards are applicable, how to apply them, and how to set long-term and short-term goals. I believe this handbook will become a desk reference for business development, sustainable development, and HR professionals.
The relevance of the AmCham Sustainability Handbook lies in its accessible language and clear information on existing trends, goals, and standards. Considering that the implementation of ESG standards is currently a priority for the state, its relevance is undeniable. Moreover, the universality of the AmCham Sustainability Handbook makes it interesting not only for the private sector but also for professionals in government structures and students.
Lastly, in developing Handbook, we aimed to create a resource that promotes the exchange of practices and helps companies mitigate environmental and social risks. It is widely acknowledged that non-financial risks now dominate over financial ones, related to social and environmental issues. Therefore, our goal in enhancing corporate governance through the implementation of ESG standards is risks reduction and achieving positive change.
Rena, we use the term "Sustainable Development"... But what is "Unsustainable Development"?
Sustainable development entails a harmonious blend of economic growth, social justice, and minimal impact on the environment. In contrast, unsustainable development is a model primarily focused on economic achievements aimed solely at profit generation and capital accumulation. Unsustainable development results in environmental degradation, social inequality - a significant gap between the rich and the poor, deteriorating living conditions, and economic instability. Often, businesses are focused solely on short-term goals, only on the present moment, which frequently leads to economic instability. Sustainable development, on the other hand, involves a long-term strategy consisting of short-term steps.
Thank you so much... Rena, there is an opinion that sustainable development is an expensive pleasure... Can businesses calculate how beneficial it is in the long or medium term to be sustainable?
Yes, the opinion that sustainable development is indeed an expensive endeavor and may not always be affordable for small and medium-sized enterprises is widely spread and it is true. Because ESG approach is required to innovations, additional investments in new technologies, science based approach which may not always be within the means of medium and small entrepreneurs. In such situations, the support of international and governmental financial institutions is important, including grants, loyal loan programs, and the provision of expert and advisory services. Implementing sustainable development approaches at the initial stage requires investment, which may initially seem unreasonably expensive, but in the long run, it brings significant benefits to businesses that are concrete and measurable. For example, this includes cost savings on energy resources and production costs. For example, by effective waste management and circularity approach the initial waste can become a row material in production circle.
As I already mentioned the sustainable development stimulates innovative approaches, and any innovation always gives a competitive advantage in the market - it not only increases productivity but also employee loyalty - because one of the key principles of the social part of ESG is a social approach, transparency, accountability, compliance and human rights. Companies that invest in sustainable development practices today will be in a more advantageous position tomorrow, possessing advantages in terms of specific economic resources and reduced risks. To demonstrate all the benefits of sustainable development practices, the AmCham Sustainability Handbook was created, including.
When the Handbook will be released?
The handbook will be available from 1st August on AmCham website - https://amcham.az/en/other-publications