https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_24f3b63b1f0348775f24a88fc_o.jpg
İyulun 11-də Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərində BRICS ölkələrinin X Parlament Forumunun plenar iclası keçirilib. Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putin Forumda çıxış edərək, parlament platformasında əməkdaşlığın əhəmiyyəti, həmçinin BRİCS-ə üzv ölkələr arasında əməkdaşlıq məsələləri barədə fikirlərini bildirib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iclasda çıxış edərək, Parlament Forumunun dialoq və əməkdaşlıq üçün mühüm platforma olduğunu söyləyib. O, beynəlxalq münasibətlər sisteminin səmərəliliyinin artırılmasının siyasi müzakirələrin əsas mövzularından olduğunu bildirərək, qeyd edib ki, beynəlxalq hüququn hamılıqla tanınmış norma və prinsiplərinə ciddi əməl olunmasını, dövlətlərin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmət edilməsini, daxili işlərə qarışmamanı təmin etmədən beynəlxalq sistemin səmərəliliyindən danışmaq mümkünsüzdür. Təəssüf ki, beynəlxalq qaydalara əməl edilməməsi, ikili standartların və selektiv yanaşmanın nümayişi, bəzi dövlətlərin maraqlarının üstünlük təşkil etməsi istər-istəməz dünyanın daha parçalanmış və daha az dinc olmasına gətirib çıxarmışdır.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb ki, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etdikdən sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işlərinə başlayıb. Keçmiş məcburi köçkünlər artıq öz dədə-baba yurdlarına geri qayıdırlar. Beləliklə də, Azərbaycan nəinki beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin icrasını təkbaşına təmin edib, həm də xalqımızın 30 ilə yaxın axtardığı haqq-ədaləti də bərpa edib.
Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, hazırda Azərbaycan və Ermənistan Cənubi Qafqaz regionuna uzunmüddətli sülh və sabitlik gətirəcək normallaşma prosesini davam etdirirlər. Təəssüflər olsun ki, həqiqi sülhün mümkünlüyü artdıqca, biz eyni selektiv yanaşmaların, ikili standartların, müdaxilə cəhdlərinin yenidən gündəmə gəlməsinin şahidi oluruq. Sahibə Qafarova qeyd edib ki, bizim regionumuzda bu yanaşma Fransa tərəfindən aşkar şəkildə tətbiq olunur. O, vurğulayıb ki, bu ölkə müxtəlif bəhanələrlə regional dinamikaya müdaxilə etməyə, Cənubi Qafqazı qarşıdurma və özünün biabırçı neokolonial təcrübələr meydanına çevirməyə çalışır. Lakin Azərbaycanın nümayiş etdirdiyi sərt və qəti mövqe hər hansı belə cəhdin qarşısını qətiyyətlə qalır.
Milli Məclisin sədri deyib ki, beynəlxalq sistemin səmərəliliyinin təmin edilməsi qarşılıqlı faydaya əsaslanan ədalətli münasibətlərin qurulmasını, bir-birinə hörmət edilməsini və həqiqi çoxtərəfliliyin gücləndirilməsini tələb edir. Azərbaycan öz xarici siyasətində bu prinsipləri rəhbər tutaraq, həm ikitərəfli əlaqələrində, həm də çoxtərəfli formatlarda dialoq, əməkdaşlıq və həmrəyliyi təşviq edir. Onun sözlərinə görə, bu prinsiplər həm də BRICS üçün fəaliyyət prioritetləridir. Azərbaycan artıq BRICS-ə qoşulmaq arzusunu ifadə edib. Diqqətə çatdırılıb ki, bu kontekstdə əməkdaşlığın gücləndirilməsi ortaq məqsədlərimizə xidmət edəcəkdir.
Sahibə Qafarova bildirib ki, günümüzdə parlamentlərin beynəlxalq siyasətdə oynadığı rol - parlament diplomatiyası artıq mühüm alətə çevrilib. Bu fakt özlüyündə beynəlxalq münasibətlər sisteminin demokratikləşməsini təmin edir. Hesab edirəm ki, parlamentlər xalqı təmsil etdikləri üçün əməkdaşlıq gündəliyini dəstəkləmək, körpülər qurmaq, qarşıdurmaları yatırmaq üçün alternativ, bəzi hallarda isə daha yaxşı imkanlara malikdirlər. O xüsusilə vurğulayıb ki, parlament təşkilatları Avropa Parlamenti, Avropa Şurası Parlament Assambleyası kimi müəyyən qrupların maraqlarının oyun meydanına, təzyiq və ikili standartlar alətinə çevrilməməlidirlər. Parlament təşkilatları həqiqi dialoqu və əməkdaşlığı təşviq etməlidir.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyulun 11-də BRICS ölkələrinin X Parlament Forumunun plenar sessiyasında çıxışı zamanı bu ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29 haqqında məlumat verib. Spiker deyib ki, ölkəmizin bu mötəbər beynəlxalq tədbirə ev sahibliyi etməsi Azərbaycanın iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə təkcə milli səviyyədə deyil, həm də regional və qlobal miqyasda göstərdiyi səylərin tanınmasının göstəricisidir.
Milli Məclisin sədri bildirib ki, iqlimlə bağlı fəaliyyətin inkişafı və məqsədlərimizə çatmaq üçün bütün tərəflərin iştirakı vacibdir. Yalnız konstruktiv əməkdaşlıq, geniş öhdəliklər və birgə fəaliyyət yolu ilə biz hamı üçün davamlı və firavan gələcəyə dair ümumi baxışımızı həyata keçirə bilərik. Spiker Sahibə Qafarova xüsusilə qeyd edib ki, Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi edən ölkə kimi seçilməsi həm də onun icmaları və ölkələri ümumi məqsəd ətrafında birləşdirmək potensialına inamdır. Ölkəmiz iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə qlobal səylərin səfərbər olunması istiqamətində səylərini əsirgəməyəcək.
Parlamentləri iqlim böhranının həlli yollarının tapılmasında fəal olmağa səsləyən Milli Məclisin sədri, iştirakçıları Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin Parlamentlərarası İttifaqla birlikdə COP29 çərçivəsində keçiriləcək Parlament iclas barədə məlumatlandırıb. O vurğulayıb ki, bu görüş parlamentarilər üçün fikir mübadiləsi aparmaq və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə həll yollarının tapılması üçün əlverişli fürsət olacaq, həmçinin bu sahədə çoxtərəfli fəaliyyətin həyata keçirilməsinə parlament töhfəsini verəcək. Sahibə Qafarova, tədbir iştirakçılarını parlament iclasına dəvət edib.
Qeyd edək ki, tədbiri Rusiya Federasiyası Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko açıb. O, tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, konfrasnın əhəmiyyəti və müzakirə olunan mövzuların aktuallığı barədə fikirlərini bildirib.
Plenar sessiyada çıxış edən Parlamentlərarası İttifaqın prezidenti Tulia Akson Azərbaycanla rəhbərlik etdiyi təşkilat arasında əməkdaşlıqdan məmnunluğunu bildirib. O, ölkəmizin Qoşulamama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinə uğurlu sədrliyini təqdir edib.

Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова выступила на Парламентском форуме стран БРИКС
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова выступила на Парламентском форуме стран БРИКС Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова выступила на Парламентском форуме стран БРИКС
11-го июля в Санкт-Петербурге состоялось пленарное заседание 10-го Парламентского форума стран БРИКС. Выступая на форуме, президент РФ Владимир Путин высказался о важности сотрудничества на парламентской платформе, а также о вопросах сотрудничества между странами-членами БРИКС.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в своей речи на заседании охарактеризовала Парламентский форум как важную площадку для диалога и сотрудничества. Она отметила, что повышение эффективности системы международных отношений является одной из основных тем политических дискуссий, и невозможно говорить об эффективности международной системы без обеспечения строгого соблюдения общепризнанных норм и принципов международного права, уважения суверенитета и территориальной целостности государств, а также невмешательства во внутренние дела друг друга. К сожалению, несоблюдение международных правил, демонстрация двойных стандартов и избирательного подхода, и преобладание интересов некоторых государств неизбежно привели к тому, что мир стал более фрагментированным и менее мирным.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова сообщила участникам мероприятия, что после восстановления своей территориальной целостности и суверенитета Азербайджан начал масштабные восстановительные работы на освобождённых от оккупации территориях. Бывшие вынужденные переселенцы уже возвращаются на родину своих предков. Таким образом, Азербайджан не только самостоятельно обеспечил выполнение норм и принципов международного права, но и восстановил справедливость, которую наш народ искал почти 30 лет.
Спикер Сагиба Гафарова заметила, что в настоящее время Азербайджан и Армения продолжают процесс нормализации, который принесёт Южному Кавказу долгосрочный мир и стабильность. К сожалению, по мере увеличения возможности истинного мира мы вновь становимся свидетелями появления избирательных подходов, двойных стандартов и попыток вмешательства в текущие процессы. Сагиба Гафарова отметила, что в нашем регионе этот подход явно применяется Францией. Как она подчеркнула, данное государство пытается под разными предлогами вмешаться в региональную динамику, превратить Южный Кавказ в арену конфликтов и собственных постыдных неоколониальных экспериментов. Однако демонстрируемая Азербайджаном жёсткая, решительная позиция решительно препятствует любой такой попытке.
По словам спикера Милли Меджлиса, обеспечение эффективности международной системы требует построения справедливых отношений, основанных на взаимной выгоде, уважении друг к другу и укреплении подлинной многосторонности. Руководствуясь этими принципами в своей внешней политике, Азербайджан поощряет диалог, сотрудничество и солидарность и в двусторонних отношениях, и в многосторонних форматах. По словам г-жи Гафаровой, эти принципы также являются приоритетами деятельности для БРИКС. Азербайджан уже выразил желание присоединиться к БРИКС. Укрепление сотрудничества в этом контексте будет служить общим целям.
Как отметила Сагиба Гафарова, сегодня роль парламентов в международной политике – парламентская дипломатия – уже превратилась в существенный инструмент. Это само по себе обеспечивает демократизацию системы международных отношений. Поскольку парламенты представляют народ, у них есть альтернативные, а в некоторых случаях и лучшие возможности для поддержки повестки дня сотрудничества, наведения мостов и погашения конфликтов. Г-жа Гафарова особо отметила превращение таких парламентских организаций, как Европейский Парламент и Парламентская ассамблея Совета Европы, в служащие интересам определённых групп игровые площадки, средства давления и применения двойных стандартов. Меж тем, парламентским организациям полагается продвигать истинный диалог и сотрудничество.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова проинформировала участников сессии о 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29), которая состоится в Баку в ноябре этого года. По её  словам, проведение нашей страной этого престижного международного мероприятия говорит о признании усилий Азербайджана в борьбе с изменением климата, и не только на национальном уровне, но и в региональном и глобальном масштабах.
Затем спикер Милли Меджлиса сказала, что для развития деятельности, связанной с климатом, и для достижения наших целей требуется всеобщая вовлечённость. Только через конструктивное сотрудничество, широкие обязательства и совместную деятельность мы можем реализовать наше общее видение устойчивого и процветающего будущего для всех. Как особо отметила спикер Сагиба Гафарова, выбор Азербайджана в качестве страны, принимающей COP29, является также и демонстрацией веры в его потенциал по объединению сообществ и стран во имя общей цели. Наша страна не пожалеет усилий по мобилизации глобальных усилий для борьбы с изменением климата.
Призвав парламентариев быть активными в поиске путей решения климатического кризиса, спикер Милли Меджлиса поведала и о Парламентской встрече, которую Милли Меджлиса Азербайджанской Республики совместно с Межпарламентским Союзом проведёт на полях COP29. Г-жа Гафарова заметила, что эта встреча станет для парламентариев благоприятной возможностью для обмена мнениями и поиска решений в борьбе с изменением климата, а также внесёт парламентский вклад в осуществление многосторонней деятельности в этой сфере. Сагиба Гафарова пригласила участников сессии на эту Парламентскую встречу.
Следует отметить, что мероприятие в Санкт-Петербурге открыла спикер Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентина Матвиенко. Она приветствовала участников мероприятия и поделилась мыслями о важности конференции и об актуальности обсуждаемых тем..
Также выступившая на пленарной сессии президент Межпарламентского Союза Тулия Эксон выразила удовлетворение сотрудничеством между Азербайджаном и возглавляемой ею организацией. Она отозвалась с похвалой об успешном председательстве нашей страны в Парламентской сети Движения Неприсоединения.