AZAL Füzuliyə təyyarə biletlərinin satışına başladı
AZAL Füzuliyə təyyarə biletlərinin satışına başladı AZAL Füzuliyə təyyarə biletlərinin satışına başladı
Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı AZAL Bakı-Füzuli-Bakı marşrutu üzrə aviabiletlərin satışına start verib. Biletləri aviaşirkətin www.azal.az rəsmi veb-saytı vasitəsilə onlayn əldə etmək mümkündür.
AZAL-ın Füzuli Beynəlxalq Hava Limanına müntəzəm reysləri iyulun 17-dən etibarən həftədə iki dəfə olmaqla çərşənbə və şənbə günləri yerinə yetiriləcək. Uçuşlar Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu, Terminal 2-dən baş tutacaq.
Füzuliyə aviabilet əldə edərkən aşağıdakı məqamlara diqqət yetirilməlidir:
- Qarabağa giriş xüsusi icazə tələb etdiyinə görə aviabiletləri yalnız Azərbaycan vətəndaşları əldə edə bilərlər.
- Aviabilet əldə etmək üçün ilk növbədə yolumuzqarabaga.az portalına daxil olaraq müvafiq bölmədən icazə prosesini keçmək və xüsusi kod əldə etmək lazımdır. Daha sonra AZAL saytına keçid alaraq həmin kodu və FİN nömrəsini daxil edib icazəni təsdiq etdikdən sonra bilet əldə etmək mümkündür. Verilmiş icazə kodunun müddəti 1 aydır. Bu müddət ərzində aviabilet alıb Qarabağa səfər etmək olar.
- Bakı-Füzuli-Bakı marşrutu üzrə aviabiletlərin alınması üçün müvafiq sistem vasitəsilə yoxlanılan icazə kodu tələb olunduğundan bilet alışı ilkin mərhələdə yalnız sayt vasitəsilə onlayn mümkündür. Tezliklə mobil tətbiq üzərindən də bilet alışı prosesi təmin olunacaq.
- Aviabileti yalnız hər iki istiqamətdə və yalnız Bakı-Füzuli-Bakı marşurutu üzrə əldə etmək olar.
Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin kollegiyasının qərarına əsasən Bakı-Füzuli/Füzuli-Bakı istiqamətində təyyarə biletlərinin qiyməti bir tərəfə 78 manat məbləğində müəyyən edilib. Bu qiymətə 10 kq-a qədər əl yükü və 23 kq-a qədər baqaj daxildir.
Sözügedən istiqamətdə səyahət edən 2 yaşından 12 yaşınadək uşaqlar üçün tətbiq olunan tarifdən 25%, 0-2 yaşında körpələr üçün isə tətbiq olunan tarifdən 90% güzəştlər nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, 2021-ci il oktyabrın 26-da istifadəyə verilən Füzuli Beynəlxalq Hava Limanı ən müasir səviyyədə 8 aya inşa olunub. Aeroport sərnişinlərin rahatlığı və xidmətlərin yüksək səviyyədə göstərilməsi üçün bütün zəruri infrastruktura malikdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_8c431b2dfef2be4aae91691b4_o.jpg
Национальный авиаперевозчик Азербайджана AZAL начал продажу авиабилетов по маршруту Баку-Физули-Баку. Билеты доступны для приобретения на официальном сайте www.azal.az.
С 17 июля авиакомпания приступит к осуществлению регулярных полетов в Международный аэропорт в Физули два раза в неделю – по средам и субботам. Рейсы будут выполняться из Терминала 2 Международного аэропорта Гейдар Алиев.
При приобретении авиабилетов по маршруту Баку-Физули-Баку следует обратить внимание на следующие условия:
- Авиабилеты могут приобрести только граждане Азербайджана, так как для въезда в Карабах требуется специальное разрешение.
- Для приобретения авиабилета необходимо пройти авторизацию на портале yolumuzqarabaga.az и получить специальный код. Затем, перейдя на официальный сайт Azerbaijan Airlines, можно приобрести билет, подтвердив разрешение путем ввода специального кода и FIN-кода удостоверения личности. Срок действия специального кода составляет один месяц, и в течение этого периода пассажир может приобрести авиабилет и отправиться в Карабах.
- В связи с тем, что для приобретения авиабилетов по маршруту Баку-Физули-Баку требуется специальное разрешение, проверяемое через соответствующую систему, первоначально их можно будет приобрести только онлайн. Вскоре этот процесс станет доступен и в мобильном приложении авиакомпании.
- Авиабилеты можно приобрести только туда и обратно, и исключительно по маршруту Баку-Физули-Баку.
Согласно решению коллегии Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики, стоимость авиабилета в одну сторону составляет 78 манатов. В эту цену включено до 10 кг ручной клади и 23 кг багажа.
Отметим, что для детей, путешествующих по этому маршруту, предусмотрены скидки: 25% от тарифа для детей от 2 до 12 лет и 90% для младенцев до 2 лет.
Международный аэропорт Физули, открытый 26 октября 2021 года, был построен за рекордные 8 месяцев. Аэропорт располагает всей необходимой инфраструктурой для удобства пассажиров и обеспечения высокого уровня обслуживания.