Avropa İttifaqı və BMT-nin İnkişaf Proqramı peşə təhsilinin təşviqi üçün yeni kampaniyaya start verib
Avropa İttifaqı və BMT-nin İnkişaf Proqramı peşə təhsilinin təşviqi üçün yeni kampaniyaya start verib Avropa İttifaqı və BMT-nin İnkişaf Proqramı peşə təhsilinin təşviqi üçün yeni kampaniyaya start verib
Avropa İttifaqı (Aİ), Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (BMTİP) və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən ölkədə peşə təhsilinin təşviqi məqsədilə yeni tanıtım kampaniyasına başlanılıb.
Aİ-nin maliyyələşdirdiyi “Gələcək üçün Peşə Təhsili və Təlimi” layihəsinin dəstəyi ilə təşkil edilən kampaniya çərçivəsində Gəncə şəhərində müxtəlif peşə istiqamətlərini əhatə edən posterlər yerləşdirilib, Bakıda isə innovativ yanaşma olaraq rəqəmsal kürək çantalarından istifadə edilib. Paytaxtda aparılan səyyar təşviqat fəaliyyəti ilə peşə təhsili haqda məlumatlar eyni anda, şəhərin müxtəlif məkanlarında çoxsaylı insana çatdırıla bilir. #SənDəPeşəyəGəl çağırışı ilə təşkil edilən bu kampaniyanın peşə təhsil müəssisələrinə tələbə qəbulu müddətində davam etməsi planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, peşə təhsili almaq istəyən şəxslər “portal.edu.az”  platformasında qeydiyyatdan keçməklə “Peşə təhsili müəssisələrinə elektron tələbə qəbulu” xidməti vasitəsilə müraciət göndərməlidirlər. Qəbul prosesi ümumi və ya tam orta təhsil bazasını bitirən şəxslər üçün açıqdır. 2022/2023-cü tədris ili üzrə tələbə qəbulu 66 peşə təhsil müəssisəsində 127 ixtisas olmaqla 23340 yer üzrə aparılacaq. Həmçinin, dual təhsil proqramına müraciət edərək təhsil müddətiniz ərzində müxtəlif özəl sektor müəssisələrində iş yerində öyrənmə imkanı əldə edə bilərsiniz. Son müraciət tarixi 12 avqust 18:00-dır.
Peşə təhsilinin təşviqi təşəbbüsləri Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən və BMTİP tərəfindən Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi ilə birgə həyata keçirilən “Gələcək üçün Peşə Təhsili və Təlimi: Azərbaycanda Qabaqcıl Peşə Təhsili Mərkəzlərinin yaradılmasına dəstək” layihəsi çərçivəsində təşkil olunur. Layihənin əsas məqsədi əmək bazarının tələblərinə uyğun tədrisin təşkilinə dəstək olmaq və bu istiqamətdə Azərbaycandakı peşə təhsil müəssisələrinin müasirləşdirilməsinə yardım etməkdir.

https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_50ec0077975a995525184fd58_o.jpg
The European Union (EU), the United Nations Development Programme (UNDP) and the State Agency on Vocational Education have launched a public campaign to promote vocational education in Azerbaijan.
The campaign is organised as part of the EU-funded "VET for the Future" project. The posters on various professions were placed in Ganja city and taking an innovative approach digital backpacks were used in Baku. Through this mobile campaign, the information about vocational education is relayed to many people in different places of the city at the same time. Under the call #JoinVET, the campaign is planned to continue during the period of student admission to vocational educational institutions.
Applications are open at "portal.edu.az" platform under "Electronic student admission to vocational education institutions" service. The admission process is open to those who have completed general or upper secondary education. Student admission for the 2022/2023 academic year will be available in 23,340 places for 127 vocations in 66 vocational educational institutions. By applying to dual education programme, people can get an opportunity to have in-company trainings at various private sector companies during their official studies. The deadline for the first round of applications is 12 August, 18:00.
These advocacy activities are implemented as part of the “VET for the Future: Development of VET Providers’ Excellence in Azerbaijan” project, funded by the EU and implemented by UNDP in partnership with SAVE. The project aims to support the modernisation of VET institutions in Azerbaijan to deliver competence-based training in order to increase the attractiveness and labour market relevance of VET.