https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_915767e78bf4da1acad197fca_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə BMT-nin Baş katibinin müavini və Ətraf Mühit Proqramının (UNEP) icraçı direktoru İnger Anderson arasında görüş olub. Görüşdə UNEP-lə Azərbaycan arasında bir çox istiqamətlər, o cümlədən COP29 çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
Neft-qaz ölkəsi olaraq Azərbaycanın “yaşıl enerji” və iqlim üzrə fəaliyyəti, eləcə də “Qlobal Metan Vədi”nə qoşulması yüksək qiymətləndirilib, COP29 tədbirinə sədrliyin ölkəmizi iqlim dəyişmələrinə qarşı mübarizənin mərkəzinə çevirdiyi qeyd olunub. Söhbət zamanı COP29 sədrinin Fəaliyyət Gündəliyinə daxil olan təşəbbüslər və prioritetlərdən, həmçinin enerji aspekti üzrə beynəlxalq tərəfdaşlarla birgə həyata keçiriləcək tədbirlərdən bəhs edilib. Azərbaycanın bərpa olunan enerji sahəsinə transformasiyasını təmin edən layihələrdən, eləcə də müxtəlif regionlarda olan “yaşıl enerji” istehsalçıları ilə istehlakçılarını birləşdirən “yaşıl enerji dəhliz”ləri və interkonnektorların enerji keçidinə töhfələrindən danışılıb. UNEP-lə metan emissiyalarının azaldılması, ölkəmizdə aqro-fotovoltaik sistemin inkişaf etdirilməsi, az tullantılı və tullantısız elektrik nəqliyyatına keçid layihəsi üzrə əməkdaşlığın inkişafına dair geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə Azərbaycan-UNEP əlaqələrinin möhkəmləndirməsində COP-la yanaşı, 2026-cı ildə Bakıda keçiriləcək Dünya Ətraf Mühit Gününün roluna da toxunulub.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_915767e78bf4da1acad197fca_o.jpg
Energy Minister Parviz Shahbazov and UN Deputy Secretary General and Executive Director of the Environment Program (UNEP) Inger Anderson held a meeting. Many fields of cooperation between UNEP and Azerbaijan, including cooperation issues within COP29, were discussed at the meeting.
As an oil and gas country, Azerbaijan's activities on green energy and climate, as well as its accession to the Global Methane Promise were highly appreciated, and it was noted that the chairmanship of the COP29 event turned our country into the center of the fight against climate change. During the conversation, the initiatives and priorities included in the activity agenda of the COP29 chairman, as well as the activities to be implemented jointly with international partners on the energy aspect were discussed. The projects that ensure the transformation of Azerbaijan into the renewable energy sector, as well as the green energy corridors connecting producers and consumers of green energy in different regions and the contribution of interconnectors to the energy transition were discussed. The sides exchanged extensive views with UNEP on the development of cooperation on the reduction of methane emissions, the development of an agro-photovoltaic system in our country, the transition to low-waste and waste-free electric transport project.
At the meeting, along with COP, the role of World Environment Day to be held in Baku in 2026 was also touched upon in strengthening Azerbaijan-UNEP relations.